top of page

Siyatik Sinir Ağrısını Gidermenin 5 Yolu


Siyatik Sinir Ağrısını Gidermenin 5 Yolu

Hiç açıklanamayan ağrılar veya belinizden ayaklarınıza kadar iğne batma hissi ile uyandınız mı? Yoksa aşağı doğru yayılan ve ne yaparsanız yapın bırakmayacakmış gibi görünen bel ağrınız mı var? Eğer öyleyse, siyatik olarak da adlandırılan siyatik sinir ağrısı ile uğraşıyor olabilirsiniz.


Siyatik Nedir?


Siyatik, kelimenin tam anlamıyla vücudun arka tarafında bulunan bir ağrıdır. Vücudunuzun en uzun siniri olan siyatik sinirinin tahriş olması veya sıkışması sonucu oluşan her türlü ağrıya verilen isimdir. Pelvisinizin arkasından, kalçalarınızdan ve her iki bacağınızdan aşağı iner ve ayaklarınızda biter.


Siyatik, kaymış bir disk veya sıkışmış bir sinir gibi bir yaralanmadan kaynaklanabilir. Ayrıca kötü duruştan veya hamileliğin baskısından da kaynaklanabilir. Çoğu insan birkaç hafta içinde doğal olarak kaybolduğunu fark eder, ancak bazı durumlarda bir yıl veya daha fazla sürebilir.


Bununla birlikte, siyatik sinir ağrısını tedavi edebilecek ve genel omurga sağlığınızı iyileştirebilecek bazı tedavi yöntemleri vardır. Birkaç tanesine bir göz atalım:

  • Sıcak ve Soğuk

Siyatik sinir iltihabını azaltmak için bir buz paketi uygulayarak başlayın. Ardından, kas gerginliğini azaltmak ve bacakların ve kalçaların arkasındaki bölgedeki gergin kaslara ve sinirlere kan akışını teşvik etmek için bir ısıtma yastığı ile devam edin.

  • Akupunktur

Akupunktur ile ağrı ve iltihabı hafifletmek için vücuttaki basınç noktalarına küçük iğneler batırılır. Akupunkturun siyatik kaynaklı ağrılı kas spazmlarını azalttığı gösterilmiştir. Bu Doğu tedavisi aynı zamanda bacakların arkasına, bele ve kalçalara kan akışını ve dolaşımını teşvik eder.

  • Germe

Germe, sıkı kasları gevşetebilir ve siyatiği kolaylaştırabilen esnekliği teşvik edebilir. Daha fazla esneklik, siyatik sinirin bulunduğu bacakların arkasına daha az baskı uygulanması anlamına gelir.


Ağrınızın sebebi ne olursa olsun, çoğu siyatik türü düzenli hamstring esnetmelerinden faydalanacaktır. Hamstringler, uylukların arkasından akan uzun kaslardır ve aşırı sıkı hamstringler alt sırttaki stresi arttırır ve siyatik ile sonuçlanan bazı koşulları şiddetlendirir veya neden olur.

  • Sırt Destek Yardımcıları

Bütün gün rahatsız bir ofis koltuğunda oturursanız, yalnızca siyatik siniri şiddetlendirir ve daha fazla iltihaplanma ve sertliğe neden olur. Alt sırt ve kalçalar üzerindeki baskıyı azaltırken iyi bir duruş sağlamak için ortopedik destekli bir masa sandalyesine yatırım yapmayı düşünebilirsiniz.

  • Masaj

Kalça kaslarına ve bacakların arkasına masaj yapmak kas gerginliğini gevşetebilir ve ağrılı sinir iltihabını azaltabilir. Masaj, siyatik sinir hassasiyetini azaltacak ve gerginliği artıracak kan dolaşımını teşvik eder.


Masaj

Siyatik Önleme


Daha fazla siyatik atağı geçirme riskinizi aşağıdakileri yaparak en aza indirebilirsiniz:

  1. Daha iyi bir duruş benimsemek,

  2. Egzersiz öncesi ve sonrası germe,

  3. Düzenli egzersiz yapmak.

Yatağınız vücudunuzu, omuzlarınızın ve kalçalarınızın ağırlığını destekleyecek ve omurganızı dik tutacak kadar sağlam olmalıdır. Yatağınız çok yumuşaksa altına sert bir tahta koyun. Başınızı bir yastıkla destekleyin, ancak boynunuzun dik bir açıyla zorlanmadığından emin olun.


Comments


bottom of page