top of page

Spor Masajının Özellikleri


Spor Masajının Özellikleri

Spor masajının amacı, vücudun herhangi bir spor faaliyeti için kullanılan veya spordan etkilenen tüm bölgelerine odaklanmaktır. Spor masajı, spor yapan sporcular tarafından hazırlık ve toparlanma aracı olarak kullanılır. Burada unutulmaması gereken önemli bir nokta, her biri sporcuya ve hedeflerine göre tasarlandığından spor masajlarının hepsinin aynı olmadığıdır.


Spor Masajının Özellikleri Nelerdir?


Peki, spor masajı tam olarak nedir? Yukarıda bahsettiklerimize dayanarak, bir spor masajı, vücudun spor egzersizleri sırasında devreye giren yumuşak dokularını hedef alır. Bir spor masajının birçok faydası vardır ve insanlar masajların etki ettiği seviyeden dolayı bunu ve derin doku masajıyla sıklıkla karşılaştırır.


Spor Masajlarında Uygulanan Teknikler


Spor masajı oldukça geniş bir terimdir, peki spor masajı terapisti size masaj yaparken ne tür teknikler kullanır?


Terapistiniz bireysel danışanların fizyolojilerine, mevcut durumlarına, masajın amacına ve hastanın tercihine göre kullanılabilecek teknikleri belirler. Spor masajlarında görülen standart teknikler şunlardır;

 • Isınma ve rahatlama için İsveç tarzı masaj,

 • Daha büyük kas gruplarında derin doku için petrisaj (yoğurma),

 • Tendon ve kas gevşetmesi için sıkıştırma,

 • Sinir distraksiyonu için tapotement (ritmik vuruş),

 • Sinir distraksiyonu ve kas salınımı için titreşim,

 • Yapışmalar ve yara izi bırakma için sürtünme,

 • Kasları uzatmak ve sinir sistemini rahatlatmak için kayma,

 • Esneme (Aktif ve Pasif),

 • Sırtınız ve uyluklarınız gibi büyük kas grupları için perküsyon,

 • Düğümleri serbest bırakmak için tetik noktaları serbest bırakılması.

Bir spor yaralanmasından kurtulmak için masaj yaptırıyorsanız, masajın yaralanmaya dahil olan dokuları hedef alacağı için biraz ağrılı olabileceğini unutmamanız iyi olur. Terapistinizin bilgisi ve duyu geri bildiriminiz, spor masajınıza büyük değer katacak ve fayda sağlayacaktır.


Masöz

Bir Spor Masajından Ne Alabilirsiniz?


Çoğu sporcunun spor masajı yaptırma amacı benzerdir; hızlı iyileşme ve yaralanmaları önleme. Spor masajının fiziksel faydalarına bir göz atalım:

 • Artan Eklem Hareket Aralığı

Spor masajının araştırılan birçok faydasından biri, eklemlerin hareket açıklığını arttırmasıdır. Eklemlerin bitişik kasları genellikle spor yaralanmalarında en fazla hasar gören kaslardır, bu nedenle masaj sırasında ana odak noktasıdır. Kaslar iyileştiğinde, eklemlerin yaralanma meydana gelmeden önceki gibi çalışmasına izin verecektir.

 • Esneklik

Yukarıdaki noktaya uygun olarak, bir spor masajı vücudun tüm kaslarının tamamen gevşemesine izin verdiği için esnekliği arttırır. Spor masaj terapisti, katıldığınız belirli sporlarda en fazla yükü taşıyan ve yıpranan kaslar üzerinde çalışır. Açtıkları her düğümde, vücudunuzu daha iyi hareket ettirebildiğinizi hissedeceksiniz.

 • Kişisel Sağlık

Kişisel esenliğinize gelince, bir spor masajının özel stilini deneyimlediğinizde, kişi son derece iyi hissedebilir. Vücudunuz rahatlamış bir durumdayken, sonunda tamamen sağlıklı hissedebilirsiniz. Duygularınız vücudunuzun olumlu durumuyla uyumlu olacak ve kendinizle daha mutlu ve bir arada hissedeceksiniz.

 • Kas Gerginliğinde Azalma

Kaslarınızın sürekli gergin olduğunu mu hissediyorsunuz? Kaslarınızın çok ince gerildiğini düşünüyorsanız, evde kas gerginliğini kendi başınıza tespit edebilirsiniz. Hareket kabiliyetinizin sınırlı olduğunu düşünüyorsanız, bu kas gerginliğinin bir işareti olabilir ve vücudunuzu bundan kurtarmanın en iyi yollarından biri spor masajıdır. Kas gerginliği genellikle bir spor masajı sırasında üzerinde çalışılan yumuşak dokularda olur.

 • Kas Spazmlarını Azaltma

Kas spazmları genellikle aşırı efordan veya hatta küçük bir spor yaralanmasından kaynaklanabilen gergin kasların bir sonucudur. Ne kadar dikkatli olursanız olun, düzenli olarak spor yapıyorsanız, zaman zaman bazı kas spazmları yaşamanız kaçınılmazdır.


Kommentare


bottom of page