top of page

Terapötik Masajın Uygulama Alanları


Terapötik-Masajın-Uygulama-Alanları

Masaj genel olarak yumuşak olan dokulara basınç uygulayarak bazı fizyolojik ve psikolojik rahatlama sağlayan bir tedavi yöntemidir. Bu bağlamda terapötik masaj pek çok açıdan ciddi fayda, yarar sağlayan ve yüksek başarı oranına sahip bir masaj tekniğidir. Diğer adı tıbbi masaj olarakta bilinen, terapötik masajda vücudun, bedenin kendinden sahip olduğu iyileştirme gücünü ortaya çıkarması hedeflenir. Kondisyon sağlar, kasları uyarır, kalp damar ve sinir sistemi gibi hayati yapıların sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlar, kan dolaşımını uyarır, hormonları dengeler ve düzenli salgılanmasında katkıda bulunur. Vücudu, bedeni bir dengeye kavuşturur, bunun yanı sıra dolaşımda endorfin düzeylerinin artmasını sağlar ve ağrı kesici bir etki uyandırır. Tıpta fazlası ile uygulama alanı bulunur.

Terapötik Masajın Uygulama Alanları

  • Baş ağrısı

  • Skolyoz ve benzeri ortopedik rahatsızlıklar, hastalıklar

  • Uyku düzensizlikleri ve problemleri

  • Stres, depresyon gibi psikolojik problemler

  • Ödem tedavisi

  • Selülit problemleri

  • Yumuşak doku romatizmaları

  • Eklem rahatsızlıkları ve özellikle de kireçlenme problemleri

  • Kaslarda yaşanan bir takım ağrılar

  • Masa başı çalışan bireylerde görülen sırt, boyun, bel ve baş ağrısı ile kas ağrıları gibi miyofasyal ağrılar


Terapötik masaj rehabilitasyon ve tıbbi tedavi uygulamalarının önemli parçaları arasında yer alır. Tamamlayıcı bir yöntem olarak görülen bu tip masajda, uygulama öncesi uzman hekim aracılığı ile yapılan detaylı tetkik sonucu uygulanacak olan masaj belirlenir. Yani rastgele yapılacak bir yöntem değildir. Bir takım masaj çeşitleri ile birlikte uygulanmasında da sakınca yoktur, fakat egzersizler ile birlikte uygulanması gerekmektedir. Terapötik masaj, hamilelerde de rahatlıkla uygulanabilir ve bu dönemde yaşanan bel, sırt ve ayak ağrılarına iyi gelir. Düzenli olarak masaj yaptırılması genel sağlık durumunu rahatlatır, iyileştirir. Kas gerinliği sorununu azaltır. Dengeli bir beden, vücut yapısı sağlar. Anksiyete bozukluklarını azaltır ve gerginliği de alır. Sağlıklı olan kişilerde ise sürdürülebilir bir denge sağlar.

Masaj bütün vücutta ya da bölgesel olarak uygulanabilir. Bölgesel masajlar ortalama olarak 20 dakika, bütün vücut masajı ise ortalama olarak 1 saat kadar sürmelidir. Bu süre uygulanacak masaj çeşidi ve rahatsızlığın da boyutuna göre değişkenlik gösterebilir. Tedavinin sıklığı kişiye göre değişiklik gösterebilir. Fakat yine de haftada 1 veya 2 defa bütün vücut masajı yapılması yeterli olur.

Comments


bottom of page