top of page

Tüm Yorgunluğunuzu Alacak El Masajı

Güncelleme tarihi: 19 Eyl 2022


Tüm-Yorgunluğunuzu-Alacak-El-Masajı

Vücudumuzun gün içerisinde en aktif olarak kullandığımız uzvu olan eller, farkında olmasak dahi çok yorulur. Bu noktada elde oluşan ağrıları gidermek, hafifletmek ve dolaşım sistemimize yararı dokunmasını sağlamak adına el masajı yaptırmak yararlı olabilir. Peki el masajı nasıl yapılır? Bazı yağlar kullanarak yapılan el masajı uygulamasının nasıl yapılacağını aşağıda anlattığımız 10 adımı uygulayarak öğrenebilirsiniz.


Kan dolaşımı açısından oldukça yararlı olan el masajı, masaj yağı kullanılarak belirli hareketlerin tekrarı ile gerçekleştirilir. Elfloraj ve friksiyon uygulamaları ile lenflerin açılmasını sağlayan, kemiklerde ve eklemlerde rahatlama hissi uyandıran el masajı uygulamasında kullanılan yağların stres önleyici etkisi de bulunur.


Adım Adım El Masajı Uygulaması


İhtiyaç Listesi: Masaj Yağı


El Masajı Yapılışı


  • 1. Adım - Ellerinizi Yağlayın: Hassas ve sorunlu olan ciltler için papatya yağı, romatizmal ağrılar için yasemin yağı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu yağların dinlendirici ve stres önleyici özellikleri de bulunmaktadır. Elleri gereğinden de fazla yağlamak masaj kalitesini düşürür.

  • 2. Adım - Efloraj Yapın: Elin üst kısmını sıvazlayarak masaj uygulamasına başlayın. Vücudun ısınmasını sağlamak adına uygulanan bu işlem eflöraj olarak isimlendirilir.

  • 3. Adım - Lenfleri Açın: İlik üzerine dairesel baskılar yaparak lenfleri açın. Bilek ile dirsek arasına eflöraj yaparak masaja devam edin. Eflörajı uygularken elinizi kol üzerinden kaydırıp kol atından da çekin.

  • 4. Adım - Tarak Kemiklerine Friksiyon Uygulayın: Tarak kemiklerinin arasında dairesel hareketler yapın. Parmak uçları ile uygulanan bu dairesel hareketlere de friksiyon denir.

  • 5. Adım - Parmaklara Baskı Uygulayın: Baskı uygularken eklem noktalarına değil, kemiklerin üstüne uygulamaya dikkat edin.

  • 6. Adım - Avuç İçine Masaj Yapın: Parmak köklerindeki boşluklara baskı, basınç uygulayın.

  • 7. Adım - Tarak Kemiklerine Friksiyon Uygulayın: Lenfleri açmak adına tarak kemiklerinin arasına friksiyon uygulayın. Lenfleri, yumruğunuzu aç içerisinde ileri geri hareket ettirerek de açabilirsiniz.

  • 8. Adım - Avuç İçine Friksiyon Uygulayın: Avuç içine iki eliniz ile friksiyon uygulayın.

  • 9. Adım - Eklemleri Uyarın: Parmaklarınızı masaj uyguladığınız kişinin parmaklarına kilitleyerek eli ileri ve geri hareket ettirin. Diğer eliniz ile bileği de sabit tutun.

  • 10. Adım - Masajı Sonlandırın: Eli bilekten tutup hafif bir şekilde sallayın. Bileğe friksiyon uygulayın. Bilek ile dirsek arasına eflöraj yaparak masajı sonlandırın.Lenfleri Açmak Neden Önemlidir? Lenfleri Açmanın Yararları Nelerdir?


Lenfler, vücudun en önemli sistemlerindendir. Lenf sıvısını taşımayı hedefleyen lenf sistemi sayesinde vücut, enfeksiyonlar ile savaşır. Lenfler, doku ve hücrelerdeki yabancı maddeleri, mikrop ve bakterileri uzaklaştırmak, ölü ve yıpranmış hücrelerden kurtulmak, kaybedilen proteinlerin bir kısmının yeniden dolaşıma kazandırmak, bağırsaklarda emilen yağ asitleri ve vitaminleri dolaşıma katmak ve vücudun savunma sistemine destek olma görevleri ile de bilinir. Bu nedenden dolayı sağlıklı bir lenf sistemine sahip olmak sağlıklı vücudu getirir.


Lenf Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?


Yüzüğünüz parmağınıza dar geliyor ise, sabahları ağrı ve katı bir vücut ile uyanıyorsanız, şişkin, yorgun hissediyorsanız, kilonuzda artık oluyor ise, bezelerde şişkinlik varsa, bağışıklık sisteminiz zayıflamışsa ve zihniniz bulanık ise lenf sistemi tıkanıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Lenf sistemi tıkanıklık belirtileri arasında, sivilce, isilik, kuru cilt, baş ağrısı, alerji artışı, ishal, kabızlık, dışkıda mukus ve göğüste şişkinlik gibi rahatsızlıklar da yer almaktadır.


Lenf Tıkanıklığı Neden Olur? Lenfleri Açmak İçin Masaj Yaptırın


Lenf sistemi tıkanıklığı sindirim sorunları, iyot eksikliği, stres gibi sebeplerden dolayı yaşanabilir. Bu durumda lenfleri açmak oldukça önemlidir. Bunu lenf masajı ile sağlayabilirsiniz. El masajı uygulamasında da lenfleri açacak şekilde yapılan uygulamalar bu nedenle önem taşımaktadır.


Комментарии


bottom of page