top of page

Yüz Masajı Nasıl Uygulanmalı?


Yüz-Masajı-Nasıl-Uygulanmalı-?

Masaj uygulanırken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de uygulanan bölge, alan ve yapılış şeklidir. Kullanılan ana maddelerin yoğunluğu ve uygulanan bölge son derece önemlidir. Yüz masajı uygulamasına yapılabilecek bölgeler, alanlar ve kaslar şu şekildedir;

  • Çene çevresi

  • Ağız çevresi

  • Burun çevresi

  • Göz çevresi

  • Alın çevresi


Yüz masajı Uygulaması Nasıl Yapılmalı?


Masaj yaptıracak olan kişinin durması gerektiği doğru pozisyon: Sırt üstü yatar pozisyonda olmalı ve başının altında da yastık bulunmalıdır.


Masajı yapacak, uygulacak olan masörün, masözün durması gerektiği doğru pozisyon: Masaj yaptıran kişinin baş tarafında ve ayakta durmalıdır.


Çene Çevresi


Masöz ya da masörün her iki elide çene bölgesinin altından başlamalı ve derin öfloraj tekniği ile şakaklara doğru ilerlemelidir. Masör ya da masöz baş parmakları ile şakaklarda friksiyon tekniği uygulamalıdır. Yüzeysel uygulanan öfloraj tekniğinde çene altına 3 - 5 defa gidilebilir.


Ağız Çevresi


Masör ya da masöz her iki eli ile baş parmaklarını kullanarak dudak bölgesinin üstünde ve diğerleri altta olacak şekilde ağız bölgesini çevreleyerek yüz masajı uygulamasına başlamalıdır. Masöz, masör şakaklara doğru giderken derin öfloraj tekniği uygulamalıdır. Masöz, masör şakak kısmında bir kaç defa friksiyon tekniği uygulamalıdır ve daha sonra ise yüzeysel olarak öfloraj tekniğini uygulayarak tekrardan başlangıca dönmelidir. (3 -5 tekrar yapılabilir)


Burun Çevresi


Burnun her iki yanına elin ikinci ve üçüncü parmakları yerleştirilerek masaja başlanır. Buradan şakak bölgesine ilerlenir, friksiyon tekniği uygulanır. Yüzeysel öfloraj tekniği ile dönülür. (3 - 5 tekrar) Yüz çevresinde bulunan diğer bölgelere, alanlara da bu şekilde uygun aroma ve uygun yağ oranıyla masaj uygulanmalıdır. Uygulanan masajlar titizlik ve hijyen çerçevesi dahilinde yapılmalıdır ki etkili olabilsin. Diğer türlü aroma ve yağ oranına dikkat edilmemesi durumunda ise yapılan masaj uygulamalarının her hangi bir etkisi de olmayacaktır. Çünkü fazla yağ oranında el yalnızca deri üzerinde git gel yapacaktır ve gerekli olan sinirlere denk gelmeyecektir. Bu sebepten bazı ince noktalara çok titizlikle dikkat edilmesi gerekir. Daha fazla ayrıntılı bilgi için bireysel masör ve masözler ile iletişime geçebilir, harika bir masaj deneyiminin tadını evinizde de çıkartabilirsiniz.


2 Comments


Guest
Sep 27, 2021

Bilgilendirici bir yazı olmuş, saolun.

Like

Guest
Sep 27, 2021

Yüz masajının uygulama alanını çok iyi ve kısaca özetlemişsiniz, teşekkürler

Like
bottom of page