top of page

Yüzücüler İçin Spor Masajının Önemi Nedir?


Yüzücüler-İçin-Spor-Masajının-Önemi-Nedir-?

Diğer tüm spor dallarında olduğu gibi, yüzme de sporcuların sıkça sakatlanmış olduğu bir dal olarak karşımıza çıkıyor. Yüzücüler, suda ihtiyaç duydukları güce ulaşabilmek ve yüksek hızlara da erişebilmek adına, vücutlarındaki bütün kasları kullanıyorlar. Bir yüzücü için, günün sonunda tam bir vücut bakımı oldukça önem taşımaktadır. Yüzücüler önemli yarışmalar için her gün stresli, gergin çalışmalar yapmak ve zamanlarının da çoğunu havuzda geçirmek zorunda kalıyorlar. Yüzme sezonu ve sonrası için spor masajı, yüzücülerin hem fiziksel hem de mental olarak sağlıklı kalmalarına katkı da bulunur.


4 Temel Yüzücü Sakatlanması


Omuz


Yüzücülerin en sık problem yaşadıkları bölgeleri omuzlardır. Omuzların türlü biçimlerde sıklıkla kullanılması, yüzücülerin vücutlarına, bedenlerine zarar verir. Yarışçılar çoğunlukla belli tekniklere yoğunlaşırlar. Bu da onların, belli kas gruplarını diğerlerine oran ile çok daha fazla kullandıkları anlamına gelmektedir. Bu devamlı tekrarlar (doğal olarak) kasların zaman ile güç kaybetmesine neden oluyor. Yüzücülerin, kas acılarını dindirmek ve kasların da fonksiyonunu kaybetmesini önlemek adına teknik değiştirmeleri de sıklıkla gözlemlenebilen bir şey.


Yüzücü tipi omuz sakatlanması yaşayan atletler genel olarak omuzlarının yan- ön kısımlarında yorgunluk, zayıflık ve acı hissederler. Bu durumda yüzücülerin belli teknikler ile çalışması neredeyse imkansızdır. Sakatlanan yüzücüler genelde tamamen yanlış bir teknik ile yüzmeye devam ederler, bu da zamanla çok daha ciddi sorunlara neden olabilir. Bu tip omuz sakatlanmaları kimi zaman sadece rahatsızlık veren küçük çaplı bir rahatsızlık olabilirken, kimi zaman da iyileşmesi uzun zaman sürebilecek ciddi bir hasar olabilir.


Diz


Özellikle profesyonel olan yarışçılarda sıklıkla görülen diğer bir sakatlanma çeşidi de diz sakatlanmasıdır. Yüzme kaynaklı sakatlanmaların yaklaşık %25’i dizle alakalıdır. Kurbağalama yüzme tekniğinde, yüzücü su içinde devamlı dizlerinden güç alır. Eğer dizler bu devamlı hareket esnasında yanlış bir konumda ise, bu durum dizlerde baskı oluşmasına neden olur. Dizlerde şişlik, acı ve kaslarda bitkinlik meydana gelir.Sırt


Yüzme sporu aslında, boyun ve sırt ağrılarını hafifletme konusunda oldukça etkilidir. Ancak aynı zamanda sırt ağrılarına neden olabilir. Pek çok yüzme tekniği, yüzücünün başını suyun dışına çıkarabilmesi adına ciddi bir sırt esnemesi gerektirir. Esneme için yapılan periyodik hareketler, bu devamlı hareketlerin sırta uyguladığı baskılar ve yüzme esnasında bacakların kesintisiz hareketi gibi eylemlerin kombinasyonu, sırtın türlü bölgelerinde kas zayıflığına ve rahatsızlığa neden olabilir.


Kas Krampları


Diğer tüm yorucu aktivitelerde olduğu gibi, yüzme de kas kramplarına zemin hazırlayabilir. Kas krampları, kas dokularının istem dışı kasılmasıdır ve bu kasılmaların süresi birkaç saniye ile bir kaç dakika arasında farklılık gösterebilir. Yüzücüler, sıklıkla bacak ve kol krampları yaşarlar. Kasların kasılması, tamamen iyileşene kadar birkaç defa kasılıp, rahatlayabilir. Kas krampları ciddi derecede acı verici, çekilmez ve rahatsız edici bir hal alabilir. Kramp giren alanın çevresi sertleşebilir ve vücudun o bölgesi, sporcunun hareketinin de kısıtlanmasına neden olabilir.


Spor Masajı


Araştırmalara göre spor masajı uygulamasının bilinen 10 faydası var;

  1. Mental odağı güçlendirir.

  2. Kasların ve bağlantı dokularının ısınmasını ve gevşemesini sağlar.

  3. Tekrarlı hareketlerin neden olduğu sakatlanma riskini düşürür.

  4. Kasların yenilenmesini sağlar.

  5. Şişlikleri, kasılmaları ve acıyı azaltır.

  6. Kasları gevşetir.

  7. Hareket esnekliğini ve kabiliyetini arttırır.

  8. Kas ağrılarını hafifletir.

  9. İyileşme sağlar.

  10. Sirkülasyonu da geliştirir.


Masaj terapisi, yüzme kaynaklı oluşan sakatlanmaların önüne geçme konusunda büyük bir rol oynar. Spor masajı terapisi, yüzücülerin vücut mekaniklerini düzenleyebilir, kas ve duruş ile ilgili dengesizlikleri de gidermeye yardımcı olabilir. Uzman masaj terapistleri, yüzücülerin vücutlarında olan hassasiyetleri belirleyebilir ve sakatlanmaların da önüne geçebilir.

bottom of page