top of page

Ayak Masaj İle En Yaygın Görülen Sağlık Problemlerinden Kurtulabilirsiniz


Ayak-Masaj-İle-En-Yaygın-Görülen-Sağlık-Problemlerinden-Kurtulabilirsiniz

Uzun ve yorucu olan bir günün ardından ayak masajı yapmak, gevşeyip, rahatlamak adına harika bir yol. Yalnızca birisini şımartmanın ya da sevgiyi göstermenin bir yolu değil, aynı zamanda da pek çok kişinin bilmediği pek çok faydaları vardır. İşte ayak masajı uygulamasının 9 inanılmaz faydası..


Tansiyonu Düşürür


Yüksek tansiyon kalp krizlerinin önde gelen sebebidir. Kan basıncını düşürmek ve yönetmek adına yaşam tarzı farklılıkları ve ilaç tedavisi gereklidir. Fakat düzenli olarak ayaklarınıza masaj uygulamak tedavinize katkı da bulunabilir.


Regl ve Menopoz Belirtileri İle Başa Çıkar


Günlük ayak masajı, regl öncesi sendrom ve gerginliğe, uykusuzluk, baş ağrısı ve ruh hali değişiklileri de dahil olmaz üzere menopoz semptomlarını hafifletebilir. Bunun için masaj noktası ayağınızın iç kısmında bulunuyor.


Kanser Semptomlarını ve Kemoterapinin Yan Etkilerini Hafifletir


Michigan State Üniversitesinde bilimsel olarak yapılan bir çalışmada, ayak masajı uygulamalarının kanser hastalarının yalnızca bulantıyı ve ağrıyı değil aynı zamanda nefes darlığı ve düşük enerji düzeyleri gibi tedavi ile ilişkili diğer semptomları da hafiflettiği tespit edilmiştir.


Multipl Skleroz (MS) Belirtileri


Multipl sklerozdan muzdarip olan insanlar, çift görme, duyu bozukluğu, kas güçsüzlüğü, koordinasyon gibi çeşitli problemler ile karşılaşabilirler. Bu kişilerde duyusal ve idrar semptomlarını hafifletmeye yarayan ayak refleks masajı uygulanabilir.Hamile Kadınlarda Ödem Etkilerini Azaltır


Sıvı birikimine bağlı olarak ayakların ve ayak bileklerinin şişmesi olarak da bilinen ödem, şiddetli ağrıya sebep olabilir ve çoğunlukla son trimesterde hamile kadınlar arasında oldukça yaygındır. Ayaklarınıza her gün 10 ila 20 dakika kadar masaj uygulayarak rahatlayabilirsiniz.

Hamile Kadınlara Fayda Sağlar


Ayak masajı, hamile kadınlar için doğum esnasında ve doğum zamanı iyileşme süresinin de yanı sıra doğum esnasında ağrı kesicilere olan ihtiyaç açısından yararlıdır. Çalışmalar, refleksolojiye dayalı ayak masajı uygulamalarının, bir kadının vücudunun daha hızlı iyileşmesine katkı da bulunduğunu da göstermiştir.


İyi Bir Uyku Çekin


Herkes iyi ve kaliteli bir uykuya ihtiyaç duyar. Sıcak bir banyo bunu başarmak adına harika bir yoldur. Bir ayak masajı ile birleştirmeyi denerseniz eğer, bebek gibi uyuyacağınızdan da emin olabilirsiniz.


Baş Ağrısına Veda Edin


Ayak masajı uygulamak baş ağrısından kurtulmanın etkili bir yoludur. Omuz, boyun başınızın önü ve arkasında ağrı hissediyorsanız ayağınızdaki türlü noktalara masaj uygulamak, bu ağrılardan etkili bir şekilde kurtulmanızı sağlayabilir. Sinüzit sebebiyle ağrı, her ayak parmağınızdaki eklem noktalarına sıkıca bastırın ve masaj uygulayın.


Omuz ve boyun gerginliğinden dolayı olan ağrı, ayaklarınızın her tarafına hafif bir şekilde masaj uygulayın. Ardından başparmağınız ile işaret parmağı arasındaki alanı dairesel hareket ile masaj uygulayın. Bunun yanı sıra, küçük ayak parmağının hemen altındaki kısma masaj uygulayın. Büyük ayak parmağınızın içerisindeki alanı birkaç defa sıkın ve serbest bırakın. Şakakta ağrı var ise, büyük ayak parmağınızın içerisindeki alanı birkaç defa sıkın ve serbest bırakın.


Ayak Refleksolojisi İle Omurga Ağrısı Rahatlaması

Her iki ayağınızın iç kısımları omurga ile eşleştirilebilir. Ayağınızdaki ilgili olan noktayı uyararak omurgadaki ağrıdan da kurtulabilirsiniz. Noktaya derin bir baskı, basınç uygulayın ve dairesel hareketler ile yaklaşık 30 ila 45 saniye kadar masaj uygulayın.


コメント


bottom of page