top of page

Bilmeniz Gereken Kritik Ayak Masaj Noktaları Nelerdir?


Bilmeniz Gereken Kritik Ayak Masaj Noktaları Nelerdir?

Masaj terapistinin uzmanlığına, masajın temel amacına ve ayrıca her bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak sunulan çeşitli ayak masajı türleri vardır. Bununla birlikte, masaj terapistleri veya refleksologlar, yalnızca her organın ayaklarımızdaki ve ayak parmaklarımızdaki farklı noktalara karşılık geldiği standart bir harita veya kılavuza uyarlar ve bu ayak masaj noktaları, ayak masajı yaparken son derece önemlidir.


Ayaklarımızdaki Refleks Noktaları Tam Olarak Nerede Bulunur?


Genel olarak ayaklarımızı vücudumuzun küçük bir temsili olarak hayal edebiliriz. Her iki ayağımızın içi de omurgamızla ilişkilidir. Ayak parmaklarının altındaki karanlık bölge göğsümüzdür, ardından ayağımızın en ince bölümü belimizdir. Midemiz belimizin üst tarafında (yine ayakların en ince yeri) ve bağırsaklar da bunun altında olmalıdır. Bu, ayağımızın alt kısmını pelvik bölgemize tekabül eder. Midemiz vücudumuzun sol tarafında yer aldığı için bölgesi aslında sol ayağımızda bulunur.


Ayak refleksolojisinde ayak parmaklarımız da önemli bir rol oynar. Her parmağın temsil ettiği birçok vücut organı vardır ve bunları hatırlamak çok yardımcı olabilir. Her ayaktaki beş parmağımızın tamamı düzenli olarak baş ve boynumuza karşılık gelir. Bunu temel olarak, ayak masaj noktalarına yaptığımızda veya her bir ayak parmağındaki belirli noktalara baskı uyguladığımızda, baş ve boynumuz üzerinde çalıştığımız anlamına gelir.


Ayak başparmağı dalak ve karaciğer meridyenlerini, ikinci parmak mide meridyenini, dördüncüsü safra kesesini ve son parmak ise mesanemizin meridyen noktalarını temsil eder. Bu meridyen noktalarına doğru miktarda baskı uygulamak, anında ağrı kesici sağlayabilir. Yorgunluk, göz yorgunluğu ya da gözle ilgili herhangi bir probleminiz varsa, gözlerinizle ilgili problemleriniz varsa, ikinci ve üçüncü parmaktaki göz bölgesini hedeflemelisiniz.


Bu Masaj Noktalarını Nasıl Kullanabiliriz?


İlk olarak, sindirim ile ilgili sorunlarınız varsa, ayak masajı bu durumu kesinlikle iyileştirebilir. Ayaklarımız, sindirim sistemi ile ilgili birçok organa karşılık gelir ve hepsine ayaklarımızın altını ovuşturarak ulaşılır.


Şimdi, uyku problemleriniz veya sorunlarınız varsa, başparmağınızın ortasının alt kısmına, hipofiz bezlerimizin bağlandığı yere biraz baskı uygulamayı deneyebilirsiniz. Uyku sorunlarının çoğu bu bez ile ilgili sorunların bir sonucu olabilir ve basınç noktasına masaj yapmak daha iyi uyku düzenlerine yardımcı olabilir.


Ayrıca sık sık baş ağrısı çekiyorsanız, rahatlatmak için ayak parmaklarınıza masaj yapabilirsiniz. Çoğu baş ağrısı boynumuzdaki gerginlikten kaynaklanır ve ayak başparmağımıza masaj yapmak boynumuzu rahatlatabilir. Diğer tüm ayak parmaklarımızın üst yarısına masaj yapmak da yardımcı olabilir.


Masöz

Son olarak, sırt ağrılarınız varsa (özellikle genç yetişkinlerde ve çalışanlarda çok yaygın olan), her bir ayağınızın alt yarısının alt yarısına masaj yaparak bu kas gruplarını hedefleyebilirsiniz.


Ayaklarımızda haritalanan baskı noktalarının çoğunu hatırlamak çok zor değil ve aslında bu noktaların farkında olmak ve vücudumuzun belirli bir kısmı ağrıdığında ne yapılması gerektiğinin farkında olmak bizim için oldukça kolaylık çünkü bunu kendimizi rahatlatmak için kullanabiliriz.

Comments


bottom of page