top of page

Kilo Kaybı İçin Neden Masaj Kullanılır?


Kilo Kaybı İçin Neden Masaj Kullanılır?

Kilo vermek zordur. Çünkü etkili bir şekilde kilo vermek için yapmamız gerekenlerin çoğu genellikle kolay değildir. Ancak masaj, bir kilo verme programına yardımcı olmanın birkaç eğlenceli yolundan biridir.

  • Masaj dolaşımınızı iyileştirir

Tam vücut masajı dolaşımınızı iyileştirecektir. Bunu yaparken, besin ve oksijen açısından zengin kanı dokularınıza getirir ve metabolizmanın atık ürünlerini ortadan kaldırır. Bu atık ürünler böbrekler yoluyla idrar olarak atılır. Yani masaj yaptıktan kısa bir süre sonra idrara çıkmanız gerektiğini fark ederseniz, her şeyin yolunda gittiğini bilirsiniz. Tuttuğunuz herhangi bir ek ağırlığın bir kısmının sıvı tutulmasına bağlı olduğunu biliyorsanız, masaj özellikle faydalı olacaktır.

  • Masaj kas tonusunu iyileştirir

Düzenli masaj gerginliği gidermeye, gevşemeye yardımcı olur ve kuvvetli masajın uygulandığı yerlerde (örneğin kalçalar ve uyluklar üzerinde) selülit görünümünü de iyileştirebilir.

  • Masaj, yoğun fiziksel aktivitenin ardından iyileşme sürenizi kısaltır

Sizi spor salonundan uzak tutan şeyin bir kısmı, egzersiz yaptıktan sonraki gün çektiğiniz ağrıysa, başka yere bakmanıza gerek yoktur. Antrenmanınızdan hemen sonra kendinizi bir masajla şımartın. Bu masaj tarzına bazen olay sonrası masaj denir ve egzersiz yaparken kaslarda oluşan laktik asit ve diğer solunum yan ürünlerini temizlemek amacıyla yapılır. Sonuç olarak (eğer varsa) daha az ağrı hissedeceksiniz ve sıra bir sonraki egzersiz seansınızı planlamaya geldiğinde çok daha olumlu bir zihin çerçevesi içinde olacaksınız. Spor masaj terapistleri özellikle bu tür masajı desteklemede etkilidir.

  • Masaj stresi gidermeye yardımcı olur

Stres, kilo almanızda önemli bir faktör olduysa, sakinleşmenize yardımcı olması için rahatlama veya iyileştirici masajı düşünebilirsiniz, muhtemelen meşgul olabileceğiniz herhangi bir duygusal yeme alışkanlığını kırmanıza yardımcı olması konusunda endişelenmeyi bırakın.


Masöz

Hangi Masaj Türü En İyi İşe Yarar?


Herhangi bir masaj şekli kilo kaybı sırasında sizi desteklemeye yardımcı olsa da, özel olarak anılmayı hak eden bazı masaj türleri vardır:

Manuel lenfatik drenaj masajı – Bu çok nazik masaj şekli, özellikle şiddetli sıvı tutulması yaşıyorsanız etkilidir. Manuel lenfatik drenajın etkileri, özellikle kollar ve bacaklar üzerinde oldukça derin olabilir.

Karın bölgesine kendi kendine masaj – Kabızlığa veya düzensiz bağırsak hareketlerine yatkın olduğunuzu biliyorsanız, karın bölgesine yapılan düzenli masaj çok büyük bir fark yaratabilir. Bu uzun süren bir süreç olmak zorunda değildir – sadece sağ kalçanızdan başlayarak saat yönünde bir hareketle karnınıza masaj yapın (yiyeceklerin kolondan akışı yönünde çalışacaksınız), Sadece üç dakika günde iki kez uygulanan bu masaj, kabızlığı gidermeye, karın kas tonusunu iyileştirmeye yardımcı olabilir ve birkaç hafta içinde herhangi bir göbeğe veda etmenizi sağlayabilir.

Selülite meyilli bölgeler için yoğun masaj –Masaj terapistinizden sadece bacaklara, kalçalara ve uyluklara odaklanan yarım saatlik bir tedavi isteyin. Tedavi çok şiddetliyse ve çok sayıda vurmalı hareket içeriyorsa, günler içinde gözle görülür bir iyileşme görmeye başlayabilirsiniz.


Comments


bottom of page