top of page

İyileştirici Masaj Hakkında Her Şey


İyileştirici Masaj Hakkında Her Şey

Bu masaj tarzında birçok varyasyon vardır, ancak iyileştirici masaj terapisi vücudun kaslarını, tendonlarını ve bağlarını etkileyen bir dizi durumu tedavi etmek için kullanılan masaja dayalı bir uygulama olarak tanımlanır. İyileştirici masaj terapisi, spor tıbbının önemli bir bileşenidir, ancak vücudun belirli bir bölgesinde kronik ağrı veya yaralanmadan muzdarip herkes için faydalıdır.


İyileştirici masaj terapistleri, ağrıya, yaralanma rehabilitasyonuna ve bakımına yardımcı olmak için kasların, fasyanın (bağ dokusu), tendonların, bağların sistematik bir değerlendirmesini ve tedavisini kullanır. Bu masaj türünde yaygın olarak kullanılan teknikler arasında derin doku masajı, eklem mobilizasyonu, germe, kuru iğneleme ve miyofasyal gevşetme sayılabilir. Hastaları nasıl tedavi edeceğini anlamak için iyi bir iyileştirici terapistin anatomi, fizyoloji ve patofizyolojiyi bilmesi gerekir.


İyileştirici Masaj Nelere İyi Gelir?


İyileştirici masaj terapisi, İsveç masaj teknikleriyle derin bir rahatlama sağlayan rahatlatıcı bir masajın aksine, öncelikle kas düğümleri, kas gerginliği veya hasarlı kas dokularından kaynaklanan sağlık sorunlarına yönelik olarak kullanılan bir terapötik masaj şeklidir. Spor yaralanmaları, baş ağrıları, kas krampları, sırt ağrısı ve bir dizi başka sağlık sorununa yardımcı olabilir.


Ele alınması gereken sağlık durumuna bağlı olarak, bu masaj türü kas fonksiyonunu iyileştirmek için derin basınç veya hafif ila orta basınç kullanabilir. İyileştirici masaj uygulamalarının aşağıdakiler gibi bir dizi kanıtlanmış sağlık faydası vardır:

  • Ortak Hareketliliği İyileştirir

İyileştirici bir terapist, eklem hareket tekniklerini kullanarak kas gerginliğini hafifletmeye ve eklem hareketliliğini, kas iyileşmesini ve süreçteki hareket aralığını iyileştiren sertliği ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir.

  • Kurtarmayı İyileştirir

Vücut dokumuza zarar verdiğimizde, yaralanan bölgeyi onarmak için kolajen lifleri kullanılır, bu da kolajen yara izi veya yara dokusu oluşturabilir. Bu kolajen yara izi, yaralanmanın iyileşmesi için kritik öneme sahiptir, ancak dokuda sert, ağrılı, kısıtlı hareket yaratabilir. İyileştirici masaj, kolajen liflerini yumuşatmaya ve harekete geçirmeye yardımcı olur, kas gerginliğini ve ağrıyı giderir.

  • Depresyon ve Anksiyeteyi Azaltır

İyileştirici masaj tekniği, kasın derin katmanları üzerinde çalışarak sadece kasla ilgili sorunlardan kurtulmayı sağlamakla kalmaz, aynı zamanda duygusal bir iyileşme bileşeni de sağlar. Masajın faydaları, özellikle bu masaj şekli, kronik kas ağrısını tedavi etmenin ötesine geçer. Ağrıyan kaslara ve sınırlı hareketliliğe hitap etmek, vücudun farklı bölgelerindeki kan akışını artırır, bu da vücudun daha iyi hareket etmesine ve zihnin işleyişine yol açar.


Masaj

Bu tedavi şeklinde uygulanan sıkı baskı, dopamin, serotonin ve oksitosin gibi kaslarda, kanda ve lenfatik sistemde bulunan iyi hissetme hormonlarını uyararak kortizol seviyelerini düşürür ve bunları sisteme bırakır. Özellikle stres dönemlerinde ister iç ister dış yaşam zorlukları olsun, bir masaj seansı uygulamasıyla daha rahat bir varlık durumu yaratabilmek harikadır.

  • Ağrı kesici

Cilt sinir uçlarıyla doludur, bu da masaj terapisinin dokunuşunu, ağrıyı gidermeye ve vücudun doğal iyileşme sürecini desteklemeye yardımcı olan zengin, son derece duyusal bir deneyim haline getirebilir.


Bir masajın her hareketi sırasında cilt, sinir uçları beyne hoş, sakinleştirici duyumlar yaratan binlerce uyarı gönderir; nefesi yavaşlatmak ve dinlenme ve sindirme parasempatik durumuna geçiş sağlar. Masaj, sinir sistemini doğrudan etkileyerek ve kişinin hissettiği herhangi bir acıyı hafifleterek çalışır.

Comments


bottom of page