top of page

Kupa Terapisi ve Masaj ile Yaralı Dokuyu Hemen Kırın


Kupa Terapisi ve Masaj ile Yaralı Dokuyu Hemen Kırın

Bir yaralanma veya ameliyat gözle görülür şekilde iyileştiğinde, tamamen normale döndüğünüz izlenimini edinebilirsiniz. Eskiden yaptığınız her şeyi yapmaya devam edebileceğinizi düşünebilirsiniz. Bununla birlikte, skar dokusu genellikle ameliyat, kırık veya burkulma ve gerilmelerden sonra gelişir. Cildinizde doğal olarak gelişen kolajen, bir yaralanma sırasında kesintiye uğrar ve rastgele yeniden oluşur, kasların içinde veya çevresinde yara dokusu oluşturur.


Skar Dokusu Atrofiye Neden Olabilir


Kaslarınızın içinde veya çevresinde yara dokusu oluştuğunda, iki doku iç içe geçmiş ve bir örümcek ağına sıkışmış gibi olur. Yaralanma bölgesinin etrafındaki yumuşak doku sıkışır ve tam olarak hareket edemez. Doku doğal durumunda dinlenemediğinde doku zamanla atrofiye uğrar. En etkili masaj terapisi tekniklerini kullanarak, yaralanma sonrası yara dokusunun oluştuğu bölgeleri parçalayabilir ve iyileştirebilirsiniz. Etkilenen bölgeyi yeniden şekillendirmede ve kaslara uygun iyileşme ve beslenmeyi teşvik etmede esastır.


Miyofasyal Gevşetme Masajı


Miyofasyal gevşetme, vücutta uzun süredir tutulan kalıpları değiştirebilir ve kaslarınızın etrafına sarılmış sargı gibi sıkışmış olan tıkanmış dokuları sıfırlayabilir. Gerçek bir miyofasyal gevşetme masaj terapisti, altta yatan, görünmeyen yara dokusunu hissetmek için ellerini kullanır ve kan akışını uyarmak için miyofasyal tabakanın derinliklerine iner. Bu teknikler, masajın biraz farklı olabileceği ve dokudaki çekişin daha uzun süre tutulacağı anlamına gelir. Uzun bir esnemeye benzer şekilde, katmanların soyulduğunu hissedebilirsiniz. İyi hissettirir ve vücudu çok sakin bir parasempatik duruma sokar.


Kupa Terapisi


Masaj terapi seansınıza silikon kaplar, hava kapları (daha sert bir plastik) veya ateş kapları kullanarak kupa terapisi eklenebilir. Bu Doğu tıbbı tekniği, cildi negatif basınç olarak da bilinen bir basınç vakumunda tutmak için kaplar kullanır. Emme, cildi ve yara dokusunu çoğu profesyonel masaj terapistinin elleriyle yapabileceğinden daha etkili bir şekilde kaldırır. Kan akışını o bölgeye yönlendirerek daha fazla yara dokusu oluşmasını engeller. Ayrıca mevcut yara dokusunu da parçalar ve sağlıklı dokunun daha derin katmanlarına yapışmasını engeller. Sadece bir seansta veya birkaç seansta farkı hissetmeye başlayabilirsiniz.


Miyofasyal gevşetme ile kupa terapisini eşleştirmek, eklemlerinizi ve çevredeki dokuları serbest bırakmanıza yardımcı olarak ağrı ve iltihabı önemli ölçüde azaltır. Tedaviden sonraki gün bazen insanlar ağrılı, yorgun veya sadece biraz uykulu hissedebilirler. Tipik olarak kırmızı görünecek ve çok çabuk solabilecek baskılar olacaktır, bazı kupa terapisi işaretleri ise iki hafta kadar sürebilir.


Derin Doku Masajı

Benzer şekilde, derin doku masajı, derin, sürekli basınç kas katmanından sonra katmanı hedeflediğinden, yara dokusunu parçalamak için klasik bir yöntemdir. Derin doku masajı, kan akışını teşvik eder ve genellikle yara dokusu oluşumuna eşlik eden yapışıklık modellerini parçalar. Derin dokuyu bazı klasik spor masaj teknikleriyle eşleştirmek özellikle yardımcı olabilir, çünkü bu stilin hızlı hareketlerinden kaynaklanan sıcaklık artışı da yara dokusunun parçalanmasına yardımcı olur.


Masöz

Kupa Terapisinden Sonra Neler Beklenir?

Dokunun kendi kendine iyileşmesi için zamana ihtiyacı olduğundan ısı veya buz uygulamayın. Herhangi bir topikal nane veya kokulu yağlar veya jeller uygulamayın. Dokunun iyileşmesi ve eski haline dönmesi için zamana ihtiyacı vardır. Bazı kişilerde morluk gibi görünecek ve 1-3 gün içinde kaybolacaktır. Silikon kaplar, ilk olarak kupa terapisi deneyimlemenin iyi bir yoludur ve kırmızı izlere neden olma olasılığı daha düşüktür. Yara dokusu modellerini dönüştürmede ve değiştirmede çok etkili olduğu kanıtlanmıştır. Kupa terapisi ile birleştirilen farklı masaj yöntemleriyle yara izi sorununa değinmek, bir yaralanmayı tamamen iyileştirmenin ve dikkat çekici sonuçlar elde etmenin en etkili yollarından biri olabilir.


9,890 Comments


Guest
Nov 20, 2022

maile gelin. ulasbizexyz@mailinator.com

Like

Guest
Nov 20, 2022

maile gelin. ulasbizexyz@mailinator.com

Like

Guest
Nov 20, 2022

maile gelin. ulasbizexyz@mailinator.com

Like

Guest
Nov 20, 2022

maile gelin. ulasbizexyz@mailinator.com

Like

Guest
Nov 20, 2022

maile gelin. ulasbizexyz@mailinator.com

Like
bottom of page