top of page

Ayak Masajı Teknikleri


Ayak-Masajı-Teknikleri

Günün en büyük yükünü ayaklar çektiği için onlara özellikle bir bakım yapılmalı ve rahatlanılmalı ki zaman ile yürümekte zorluk çekilmesin. Tabi bunun için her gün masaj yerlerine gidilmesine gerek yok, bunu kendiniz evde de uygulayabilirsiniz. Hatta bir başkasına dahi uygulayabilirsiniz. Ayak masajı yapmak için bir kaç adımı takip etmek gerekir. Bu adımları sırası ile uyguladığımız takdirde ayaklarımız tüm günün yorgunluğundan kurtulmuş olur. Yalnız ayak masajına geçilmeden önce evin en rahat köşesine oturulmalı, bu alan dar olmamalı ki eller ve kollar rahatlıkla uzatılabilir. İsterseniz şimdi adım adım ayak masajı tekniklerini uygulamaya geçelim.1 - Öncelikle ayakları rahatlatmak adına parmaklardan bileklere doğru ayakların üst kısmı ovulur. Bu işlemi uyguladıktan sonra aynısı ayağın alt kısmına da uygulanır. Bu hareket çok fazla yapılmaz ve en fazla beş kere uygulamak yeterli olur.


2 - Eklemleri gevşetmek ayakları rahatlatmak adına bir eli topuk kısmına diğer eli de bileğin üst kısmına koyarak, ayak birkaç kere sağa sola çevrilir. Eğer bileklerde kireçlenme gibi bir sorun var ise bu oldukça faydalı bir hareket olacaktır. Bu hareketten sonra bilekler biraz daha rahatlamış, gevşemiş olacaktır.


3 - Ayak parmakları dokunuşlara karşı oldukça hassastır. Bu sebepten de bu üçüncü adım oldukça rahatlatıcı olacaktır. Yapılması gereken şey el ile ayak bileğin arka üst kısmını tutup, diğer el ile de baş parmağı ovmaya başlamak. Ovma işlemi bittikten sonra da eli bilek kısmından kaldırmadan baş parmağı güçlü bir hareket ile öne doğru çekerek esnetmek. Bu işlemi diğer parmaklara da uyguladıktan sonra ayak parmakları iki yandan tutarak sıkıp gevşetilir.


4 - Dördüncü adımda parmak araları ovmak gerekir. Bu işlemi uygularken diğer el ile topuk kavramış bir şekilde tutulur.


5 - Masajın neredeyse sonuna geldik. Bu aşamada amaç ayak kemerlerini rahatlatmak olacaktır. Bu işlemi uygularken eller yine dördüncü adımdaki pozisyonda olmalıdır. Diğer el ile de ayağın arka kemerde parmaklara doğru baskılı bir şekilde ovulur. Bu hareket hem öne hem arkaya doğru uygulanmalıdır. Yalnız baskı uygularken baskının çok aşırı olmamasına dikkat edilmelidir.


6 - Bu adım ise son adımdır ve çok rahatlık hissi sunan bir kısımdır. Çünkü ayaklar artık gevşeyip, rahatlamış bir hal almıştır. Artık birinci adımda bahsedildiği gibi ovma işlemini son kez bir kere daha uygulayarak ayak masajı uygulamasını sonlandırabilirsiniz.


Comments


bottom of page