top of page

Kendi Kendine Abhyanga Masajı Nasıl Yapılır?

Güncelleme tarihi: 29 Nis 2022


Kendi-Kendine-Abhyanga-Masajı-Nasıl-Yapılır-?

Abhyanga üzerinde çok fazla araştırma olmasa da, masaj eski bir uygulamadır. Teknik bütün vücuda ılık yağ uygulanmasını ve her parçaya, alana masaj uygulamasını içerir. Abhyanga, ılık yağ ile uygulanan bir masajdır. Yağ, kafa derisinden ayak tabanlarına kadar bütün vücuda uygulanır. Hindistan’da geleneksel bir tıp sistemi olan Ayurveda’daki en popüler de masajdır.


Ayurveda, masaj ve ne yediğiniz gibi doğal uygulamalar ile sağlığı korumaya odaklanır. Yağ bu uygulamanın temel bir bileşinidir. Masaj vuruşları ile birleştiğinde, genel sağlık ve zindeliği geliştirdiği de düşünülmektedir. Abhyanga tipik olarak bir masaj terapisti aracılığı ile uygulanır. Fakat kendi evinizin rahatlığında kendi kendinize de abhyanga masajı uygulamakta mümkündür.


Abhyanga Masajının Yararları


Abhyanga hakkında özel olarak çok fazla araştırma bulunmamasına rağmen, binlerce yıldır uygulanmaktadır. Pek çok kişi terapötik yararlar bildirmiştir ve bu tedavi yöntemini kullanmaya da devam etmektedir. Araştırma, genel masaj uygulamasının olumlu etkilerini desteklemektedir. Bu muhtemelen abhyanga masajı uygulamasının anekdot faydalarında rol oynar.


Stresi Azaltır


2011 de yapılan bir araştırmada, araştırmacılar 20 sağlıklı bireyde abhyanga masajı uygulamasının stresi nasıl etkilediğini inceledi. 1 saatlik abhyanga masajı yaptırmadan önce katılımcılar stres ile ilgili bir anket doldurdular ve kalp atış hızları ölçüldü. Her ki test seanstan sonra yenilendi. Araştırmalar, masaj uygulamasından sonra katılımcıların öznel stres düzeylerinin ve kalp atış hızının azaldığını buldular. Abhyanga masajı uygulamasının stresi nasıl azalttığını anlamak adına yeni, daha büyük çalışmalar gerekli olmak ile birlikte, diğer araştırmalar benzer yararlar bulmuştur.


Stres, otonom sinir sistemini olumsuz yönde değiştirerek kalp hızı değişkenliğini azaltır. Düşük kalp atış hızı değişkenliği daha yüksek stres düzeylerini gösterir. Yüksek değişkenlik gevşemeyi gösterir. Çalışma, ritmik masaj uygulamasının, rahatlamanın bir işareti olan uzun süreli kalp atış hızı değişkenliği uyarımına yol açtığını belirledi.


Cilt Sağlığını Geliştirir


Abhyanga uygulayıcılarına göre, sağlıklı cilt masaj uygulamasının temel yararlarından birisidir. Yağ cildi beslemek adına kullanılır ve bunun da genel görünümü iyileştirdiği söylenir. Masaj hareketlerinin şunları gerçekleştirdiğine inanılıyor:

 • Cilt kan akışını arttırmak

 • Cildin pürüzsüzlüğünü ve yumuşaklığını iyileştirmek

 • Kırışıklık, selülit ve yara izlerinin görüntüsünü azaltmak

 • Hiperpigmentasyonu azaltmakLenfatik Süzülmeyi Geliştirir


Lenfatik süzülme, her türlü masaj uygulamasının yerleşik bir faydasıdır. Bilim insanları abhyanga ve lenf akışını açıkça incelememiş olsa da, destekçiler bunun olumlu bir etkisi olduğunu da iddia ediyorlar. Lenfatik sisteminiz vücudunuzun atığını giderir. Ameliyatınız ya da tıbbi bir durumunuz varsa, lenfatik sisteminizdeki sıvı birikip şişmeye ya da lenf ödeme sebep olabilir.


Masaj, lenfatik süzülmeyi teşvik ederek lenf ödemi iyileştirebilir. Fiziksel basınç, lenf akışını desteklemekte olan lenfatik damarları genişletir. Masaj, ameliyat, yaralanma ya da radyasyon tedavisinin ardından lenf ödemi azaltmak adına kullanılmıştır.


Diğer Avantajlar


Abhyanga masajı adına bunun yanı sıra şöyle denir:

 • Enerji ve uyanıklığı arttırır

 • Görmeyi iyileştirir

 • Fiziksel gücü arttırır

 • Yaşa bağlı değişiklikleri geciktirir


Ancak araştırmacılar aracılığı ile test edilmemiş ya da kanıtlanmamıştır.


Kendi Kendine Abhyanga Masajı Nasıl Uygulanır?


Eğitimli bir masaj terapistinden Abhyanga masajı almak rahatlatıcı bir deneyim olabilir. Bununla beraber, kendi kendinize masaj uygulayarak, abhyanga masajının tadını çıkartmakta mümkündür. Kendi kendinize abhyanga masajı uygulamasının genel tekniği:


 • Temiz, boş bir sıkma şişesine 1/2 su bardağı kadar yağ dökün. Şişeyi, yağ ısınana denk bir tencerede sıcak suya bırakın.

 • Yağı başınızın üstü dahil olmak üzere bütün vücudunuza uygulayın. Yağı kafa derinize dairesel hareketler ile masaj yaparak uygulayın.

 • Alnınıza yanaklarınıza, kulaklarınıza ve çenenize doğru devam edin.

 • Saat yönünde ve dairesel hareketler ile göğsünüze ve karın bölgenize masaj uygulayın. Gövdenizde, kaburgalarınız boyunca içe olacak şekilde masaj yapın.

 • Sırtınıza ve kalçanıza devam edin. Kollarınızda ve bacaklarınızda düz, uzun hareketler ile masaj uygulayın. Eklemleriniz üstünde dairesel hareketler ile hareket edin.

 • Ayak parmaklarınız ve tabanlarınızda dahil olmak üzere ayak bölgenize masaj yapın.

 • Cildin yağı emmesi adına 10 dakika kadar bekleyin.

 • Ilık bir banyo yapın ya da duş alın. Yağı çıkartmak adına yumuşak bir temizleyici kullanın.


bottom of page