top of page

Multipl Skleroz için Masaj Terapisi


Multipl Skleroz için Masaj Terapisi

Multipl Skleroz Nedir?


Multipl sklerozlu kişilerde miyelin katmanları hasar görür. Sinir hücreleri, diğer vücut sistemlerine zarar vermekten kaçınmak için bu koruyucu miyelin kılıflarına ihtiyaç duyar. Tıpkı elektrik kabloları gibi, sinirlerin de kısa devreleri, yavaş sinyalleri ve doğrudan hasarı önlemek için yalıtkan ve koruyucu kaplamalara ihtiyacı vardır.


Doktorlar miyelin hasarı alanlarını lezyon olarak adlandırır. Multiple skleroz hastaları lezyonlarla karşılaştığında, sinir sistemleri etkilenen bölgenin altından omuriliğe kadar olan bilgileri beyne düzgün bir şekilde iletemez. MS hem beyin hem de omurilik dokularında iltihaplanma, yara izi ve hasara neden olabilir.


Multipl skleroz genetik olmasa da, araştırmacılar durumun bazen ailelerden geçtiğini görmüşlerdir. Çevresel faktörler de durumun gelişiminde rol oynayabilir. Her yaştan insan MS hastası olabilir, ancak genellikle yetişkinleri etkiler. Kadınların MS olması ihtimali erkeklere göre iki kat daha fazladır.


Multipl Skleroz Belirtileri


Multipl skleroz belirtileri, bir kişiden diğerine ve durumun seyri boyunca büyük ölçüde değişebilir. MS ile ilgili birçok semptom, diğer faktörlerin yanı sıra lezyonların vücuttaki konumuna da bağlıdır.


MS'li kişiler tipik olarak bir veya daha fazla uzuvda karıncalanma, uyuşma ve ağrı hissederler. Bu semptomlar genellikle aynı anda vücudun sadece bir tarafında görülür. Multipl skleroz, yalnızca bir bacağında veya gövdelerinin yalnızca bir tarafında güçsüzlük ve uyuşukluk hissedebilirler. Bazı kişilerde, genellikle bir gözde meydana gelen kısmi veya tam görme kaybı yaşayabilir. Gözlerinde ağrı hissedebilir, çift görebilir veya baş dönmesi hissedebilirler. Sınırlı hafıza, ruh hali değişimleri, depresyon ve nöbetler gibi ilgili fiziksel ve zihinsel sağlık sorunlarına sahip olabilirler.


Multipl skleroz, yorgunluk, geveleyerek konuşma ve koordinasyon eksikliği olarak kendini gösterebilir. MS hastalarında yürümeyi zorlaştırabilecek kas spazmları ve sertliği olabilir ve bazılarının bacaklarında felç olabilir. MS'li bazı kişiler, özellikle öne eğilirken boyunlarını büktüklerinde elektrik çarpmasına benzer duyumlar hissederler. Ayrıca mesane, barsak ve cinsel işlevde zorluklar yaşayabilirler.


Durum ilerledikçe semptomlar gelip gidebilir ve genellikle zamanla kötüleşir. Rahatlama ve nüksetme dönemleri olabilir. Bazı multipl skleroz hastaları aylarca hatta yıllarca semptomsuz bir hayat da yaşayabilir.


Masaj

Masaj Terapisi Multipl Sklerozlu Kişilere Yardımcı Olabilir mi?


Araştırmalar, multipl skleroz hastalarında semptomları ve stresi tedavi etmek için masaj terapisinin önemini belirtmiştir. Bir çalışma, MS'li kişilerin tamamlayıcı bir tedavi olarak masaj terapisini yaygın olarak kullandığını ortaya çıkarmıştır.


Başka bir çalışma, masaj terapisinin multiple skleroz hastalarına egzersiz terapisinden daha fazla fayda sağladığını ve hem masaj terapisini hem de egzersiz terapisini birleştirmenin de iyi sonuçlar verdiğini gözlemlemiştir. Masaj terapisi alan hastaların ağrı kesici, denge ve yürüme hızında tek başına egzersiz terapisi alanlara göre daha fazla artış elde ettiğini buldular. Her iki tedaviyi de alan hastalar da önemli bir ağrı rahatlaması yaşanmıştır.


MS hastaları üzerinde yapılan bir pilot çalışma, masaj terapisinin katılımcıların yorgunluk ve ağrı semptomlarını hafiflettiğini söylemektedir. Bu çalışmadan araştırmacılar, masaj terapisinin MS'li insanlar için yaşam kalitesini iyileştirme yeteneğini kabul etmişlerdir.


Multipl skleroz için masaj terapisine veya diğer tedavilere başlamadan önce daima doktorunuza danışın. Derin ven trombozu (kan pıhtıları) olan herkes gibi, belirli hastalıkları ve rahatsızlıkları olan kişiler de masaj terapisinden kaçınmalıdır. Bazı kişiler (hamile kadınlar, kanser/kalp hastaları vb.), masaj terapisinden büyük ölçüde yararlanabilir, ancak uygun masaj terapisi türleri hakkında doktoruna danışmalıdır.

Doktorunuzdan sizi özel ihtiyaçlarınız konusunda uzmanlaşmış bir masaj terapistine yönlendirmesini isteyebilirsiniz.

Comments


bottom of page