top of page

3 Eşsiz Masaj Türü: Hangisi Size Uygun?


3 Eşsiz Masaj Türü: Hangisi Size Uygun?

Masajı düşündüğümüzde, genellikle masajın fiziksel yönlerini ve masaj terapistinin kaslarımızı, dolaşımımızı ve vücudumuzun ve sağlığımızın diğer yönlerini iyileştirmek için uygulayabileceği farklı yöntem ve teknikleri düşünürüz. Masaj terapisiyle birlikte verilebilecek birçok ek hizmet vardır, bunlar şunları içerebilir:

  • Sıcak Taşlar,

  • Kupa Terapisi,

  • Aromaterapi.

Bunların tümü çeşitli faydalar sağlayabilir ve genel masaj deneyiminizi geliştirebilir. Bu blogda, bu yöntemleri, ne olduklarını ve size nasıl fayda sağlayabileceklerini inceleyeceğiz.


Sıcak Taşlar


Sıcak taşlar, vücudunuzun her yerinde gergin kasları ve yaralı yumuşak dokuları rahatlatmak için kullanılabilir. Masajınız sırasında tamamlayıcı bir terapidir. Sıcak taş masajı sırasında vücudun belirli bölgelerinde pürüzsüz, düz, ısıtılmış taşlar kullanılır. Tipik olarak, taşları yapmak için ısıyı koruyan bir tür volkanik kaya olan bazalt kullanılır.


Omurganızın arası, karnınız, göğüs kemiğiniz, eller ve ayaklar ve hatta yüzünüz gibi çeşitli bölgelere yerleştirilebilirler. Isıtılmış taşlar, döndürme hareketleri, yoğurma, vurma, titreşim ve uzun vuruşlar gibi İsveç masaj teknikleri ile birlikte kullanılabilir.

Sıcak taşlar, kas gerginliğini ve ağrıyı hafifletmek için etkilenen bölgeye kan akışını artırabilir. Sıcak taş masajı, stres, uykusuzluk veya kas ağrısı ile uğraşan herkes için yardımcı olabilir. Kronik bir ağrı probleminiz varsa, sıcak taş masajının sizin için uygun bir alternatif olup olmadığını belirlemek için doktorunuza danışın.


Kupa Terapisi


Kupa terapisi, bir terapistin emme oluşturmak için kısa bir süre için cildinize özel kaplar uyguladığı eski bir geleneksel alternatif tıp türüdür. İnsanlar, bir derin doku masajı biçimi ve ağrı, iltihaplanma, kan akışı, rahatlama ve genel olarak iyi hissetmeye yardımcı olmak da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle alırlar.


Masaj terapisti fincanları ısıtacak ve ardından cilde uygulayacaktır. Bardağın havası soğudukça bir vakum üretilir. Sonuç olarak kan damarlarınız genişler ve cildinizin yükselmesine ve kızarmasına neden olur. Tipik olarak, fincan üç dakikaya kadar yerinde bırakılır. Bu işlem, bardakların uygulandığı bölgeye kan akışını iyileştirir. Bu, hücre yenilenmesini teşvik edecek ve genel kan akışını artıracak olan kas gerginliğini azaltabilir. Ek olarak, yeni kan damarlarının ve bağ dokularının gelişimini destekleyebilir.


Aromaterapi


Anksiyete veya kötü uyku gibi sağlık sorunlarını iyileştirmeniz gerekiyorsa aromaterapiyi düşünün. Bu tür tedavide, ya bitki özlerini uçucu yağlar şeklinde solursunuz ya da cildinize topikal olarak uygularsınız. Aromaterapide sıklıkla kullanılan uçucu yağlardan bazıları limon, papatya, lavanta, sedir ağacı ve bergamottur.


Aromaterapi potansiyel olarak gerilimi, korkuyu ve depresyonu azaltabilir, gevşeme duygunuzu artırabilir ve diz osteoartriti ve böbrek taşı rahatsızlığı gibi belirli ağrı türlerini azaltabilir. Vücut yağları, kremler ve losyonlar, masaj difüzörleri, spreyler, banyo tuzları ve yüz buharları dahil olmak üzere aromaterapiyi uygulamanın birçok yolu vardır.


Aromaterapi yağları, hoş bir koku vermenin yanı sıra solunum sistemini iyileştirebilir, dekonjestan görevi görebilir ve psikolojik etkileri olabilir. Bir dizi hastalığın geleneksel tedavisine yardımcı olabilir ve çeşitli hastalıklar için rahatlama sağlayabilir.


Masöz

Hangisi Sizin İçin Uygun?

Genel olarak, bu ek masaj terapisi faydalarından herhangi birini alabilirsiniz, ancak bu yöntem ve hizmetlerin her biri için göz önünde bulundurmanız ve dikkat etmeniz gereken birkaç şey vardır.


Kokulara veya belirli yağlara karşı hassasiyetiniz varsa aromaterapiden kaçınmak isteyebilirsiniz. Ayrıca vücudunuza bağlı olarak bir süre sürebilen küçük alerjik reaksiyonları tetikleyebilirler. Herhangi bir cilt rahatsızlığınız varsa sıcak taşlara dikkat edin; sıcak taşlar alabilirsiniz ancak o bölgeye uygulanmadığından emin olun.


Trombosit sayınız düşükse, diyabetiniz veya osteoporozunuz varsa bundan kaçının.

Cildinizde kupa terapisinin neden olduğu izler 10 güne kadar orada kalabilir. Ayrıca, sırasında veya sonrasında ciltte renk bozulmasına ve baş dönmesine neden olabilir. Kupa yaparken cilt tahrişine karşı dikkatli olun. Hangi masaj terapisi yöntemlerinin size en uygun olduğuna ve hangilerinin sizin için en iyi atmosferi yaratacağına karar vermek için vücudunuzu, neler yaşadığınızı ve nelerden hoşlandığınızı düşünün.

Comments


bottom of page