top of page

6 Aylık ve Daha Büyük Bebekler İçin Masaj


6-Aylık-ve-Daha-Büyük-Bebekler-İçin-Masaj

Bu dönemlerde bebeğiniz daha aktif olacak, emekleyecek, hareketlenecek, oturacak ve ayakta durmaya çalışacaktır. Aktif bir bebeğin hareket etmek istemesinin gayet normal olduğunu unutmayın. Sizler de ona uyum sağlamalı, örneğin o esnada bebeğinizin elinde bir oyuncak var ise, bacaklarına masaj uygulamayı tercih etmelisiniz.


Bu dönemde masaj rutininize, bebeğinize şarkılar, tekerlemeler ve oyunlar da öğretebilirsiniz. Masaj hareketlerinizi, bebeğinizin artık daha aktif olduğu bu gelişim evresine göre de değiştirin. Masaj bebeğinizin özgüvenini ve diğerleri ile iletişim kurma becerisini geliştirmeye ve bunun yanı sıra vücut koordinasyonunu sağlamasına, güçlenerek de yürümeye hazırlanmasına katkı da bulunacaktır.


Bacak Masajı


Bacak masajı, bebeğinizin vücut farkındalığını arttıran eğlenceli bir aktivitedir. Bebeğiniz de bu hareketten keyif almaya başladığı zaman, harekete bir şarkı ile sizler de eşlik edebilirsiniz. Bebeğinizin de katılabilmesi adına şarkıyı daha yavaş söylemeyi unutmayın. Elleriniz ile, bebeğinizin bacağına, üst bacaktan ayak bileğine doğru masaj uygulayın. Bebeğinizin baacakları eğer uzun ise, dizlerinden ayak bileklerine doğru da yuvarlayabilirsiniz.Sırt


Bebeğiniz dik oturmak istiyorsa, masaj uygulamanızı da bu duruşa uyum sağlayacak bir şekilde değiştirebilirsiniz. Bebeğinize bu pozisyonda masaj uygulayarak, onun destek almadan oturmaya alışmasına da yardımcı olabilir ve sırt kaslarını da bu sayede güçlendirebilirsiniz. Bu masaj, aynı zamanda uyku öncesinde uygulayabileceğiniz, sakinleştirici bir aktivite olacaktır. İki elinizi ard arda bebeğinizin boynundan poposuna kadar kaydırın ve hareketi tekrar edin. Bebeğiniz, siz ona masaj uygularken bir oyuncak ile oynamak da isteyebilir.


Nazik Hareketler


Bebeğin vücut koordinasyonunu geliştirmeye katkı da bulunacak bir dizi fiziksel egzersizden oluşan nazik hareketler, omurgayı düzeltir ve bebeğinizin esnekliğini de arttırır. Bir masaj sınıfına katılarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.


Bebek Masajı Faydaları Nelerdir?

  • Bebek masajı uygulamasının en önemli yararı kan dolaşımını arttırarak nefes almayı daha kolay hale getirmesidir.

  • Bebek masajı, gaz ve bağırsak sancısının azalmasına ve sindirimin daha da hızlanmasına önemli ölçüde bir katkı sağlar.

  • Enfeksiyonlara karşı daha etkili bir koruma sağlar.

  • Bebek uyku masajı sakinleşmeyi sağlar ve bunla doğru orantılı olarak kaliteli ve huzurlu bir uyku süreci geçirilmesine de katkıda bulunur.

  • Ebeveynlerin ve bebeğin birbirlerini çok daha iyi bir şekilde tanımasına önemli bir katkı sağlar.

  • Masaj bebeğinizin kendini güvende hissetmesine katkı sağlar.

  • Özellikle de prematüre bebeklerin hızlı bir şekilde kilo almasına katkı da bulunur.

  • Ağlama krizlerini azaltır ve bebeğinizin iyi huylu olmasını sağlar.

  • Bebeğin mental ve motor gelişimine tahmin ettiğinizden de çok fazla katkı sağlar.


Bebeklerde masaj uygulaması yalnızca bebek için değil aynı zamanda anne içinde çok faydalıdır. Masaj sırasında anne oksitosin hormonu salgılar ve depresyon ile bu sayede daha kolay başa çıkabilir. Bu hormonun salgılanması sayesinde vücut daha çok rahtlar ve bebek daha rahat bir şekilde emzirilebilir. Masaj uygulamasının en önemli faydası da bebeğiniz ile aranızdaki olan bağı kuvvetlendirmeye olanak sunmasıdır.


Comments


bottom of page