top of page

6 Yaygın Masaj Efsanesi


6 Yaygın Masaj Efsanesi

Bazı halk yanlış bilgileri o kadar güvenle aktarıyor ki, aramızdaki kişiler bile buna kanıyor. Her şeyi bilen komşular ve arkadaşlar bir yana, internetin erişimi ve özgürlüğü, artık uydurma gerçeklerin her zamankinden daha kolay yayılması anlamına geliyor. Ancak endişelenmeyin, uzman terapistler masajla ilgili en yaygın yanlış anlamalardan bazılarına bir göz attı ve bu 6 yaygın masaj efsanesi gerçeklerle çürütüldü.


Masaj Hakkındaki Efsaneler

  • Efsane 1: Baskı ne kadar sert olursa masaj o kadar faydalı olur.

Bu efsane, masajın faydalı etkilerinin terapistin uyguladığı kuvvetle orantılı olarak arttığını ileri sürer. Daha fazla basınç mutlaka daha iyi değildir. Etkili masaj terapisi, tedavinin amacına uygun ve orantılı bir basınç seviyesi uygulamakla ilgilidir. Bazen daha derin baskı daha faydalı olabilir, ancak masaj asla acı verecek kadar güçlü olmamalıdır.

  • Efsane 2: Masaj, modası geçmiş bir terapi şeklidir.

Masaj en az 5.000 yaşında olmasına rağmen, eski olduğunu etiketlemek kesinlikle yanlıştır. Bir şeyin uzun yıllardır ortalıkta olması, artık yararlı olmadığı anlamına gelmez. Masaj, doğal yollarla fiziksel ve duygusal sağlığı korumak veya eski haline getirmek için tercih edilen tedavi olmanın yanı sıra gevşeme terapisi için hala dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır. Modası geçmiş olmaktan uzak, masajın popülaritesi son 20 yılda artmıştır. Aslında, Tay masajı yakın zamanda prestijli Unesco miras listesine eklendi, yani gelecek nesillerin de faydalanması için korunması gereken bir şey olarak kabul edildi.

  • Efsane 3: Masaj aslında enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olamaz.

Masajın gerçek tıbbi faydaları olmayan bir terapi olduğu iddialarının aksine, bağımsız bilimsel araştırmalar masajın bağışıklık sistemini güçlendirebileceğini göstermiştir. Masaj teknikleri sadece rahatlamak ve yatıştırmak için değil, aynı zamanda vücudun dolaşım, sindirim, sinir ve lenfatik sistemlerinde olumlu reaksiyonlar başlatmak için tasarlanmıştır. Lenfatik drenaj gibi tedavi tarzları, vücudun lenfatik sistemini canlandırmak, metabolizmayı iyileştirmek ve genel enerji seviyelerini artırmak için tasarlanmış özel teknikler kullanır. Klasik İsveç masajı gibi daha fazla rahatlamaya dayalı stiller, kaygıyı azaltarak ve ruh halini iyileştirerek tıbbi faydalar sağlayabilir.

  • Efsane 4: Masaj terapisi için 90 dakika çok uzun.

Bu efsane, düzenli olarak masaj almayan ve sadece ara sıra masaj yaptıran insanlardan kaynaklanmış gibi görünüyor. 90 dakikalık masajlar çok uzun değildir.

Daha kısa tedaviler (5 dakikalık ofis koltuğu masajlarından her yerde bulunan 60 dakikalık İsveç masajına kadar) olağan olsa da, çoğu deneyimli profesyonel terapist, tam vücut terapötik masajı için minimum makul sürenin 90 dakika olduğu konusunda hemfikirdir.


Daha uzun bir süre, terapiste, ana masajın her iki tarafında uygun ısınma aşamalarını içeren anlamlı bir tam vücut tedavisi uygulamak için yeterli zaman tanır. Uygun şekilde ısıtılmış kaslara sahip olan terapistler, kasları manipüle etmek, kan akışını canlandırmak ve çeşitli diğer vücut sistemlerini uyarmak için daha derin basınçla daha yoğun teknikleri güvenle kullanabilirler.


Evde Masaj

  • Efsane 5: Hamile kadınlar için masaj önerilmez.

Bu efsanenin bazı gerçek unsurları vardır, ancak tamamen doğru değildir. Çoğu tıp uzmanı, hamileliğin ilk üç ayında kadınların masajdan kaçınması gerektiği konusunda hemfikirdir, ancak hamileyken ikinci ve üçüncü trimesterlerde masaj yaptırmanın güvenli olduğunu söylemeye devam etmektedir. Masaj, uygun niteliklere sahip bir profesyonel tarafından ve ilk trimester geçtikten sonra yapıldığı sürece hamile kadınlar için uygundur.

  • Efsane 6: Çocuklara masaj yapılmamalıdır.

Çocuklara masaj yapılmaması efsanesinin hiçbir bilimsel temeli yoktur. Aslında araştırmalar, bebek masajının anne-bebek bağını arttırmada etkili olduğunu ve dünya çapında nitelikli profesyonellerin, ebeveynlere çocuklarına nasıl düzgün masaj yapacaklarını öğrettiğini göstermiştir. Bebek sağlığını iyileştirmek için doğal yöntemlerin dahil edilmesi, çok az muhalifi olan sağlıklı ve mantıklı bir yaklaşım gibi görünebilir. Bununla birlikte, çocuklara masaj yapılmaması gerektiği efsanesine hala bazıları tarafından inanılmaktadır. Hayattaki çoğu şeyde olduğu gibi, çocuklara masaj yapılırken uygun dikkat ve sağduyu uygulanmalıdır, ancak uygun şekilde yapıldığında, iyi bir fiziksel sağlığı korumak ve aileleri birbirine daha yakın kılmak için mükemmel bir yoldur.


Comentários


bottom of page