top of page

Abhyanga Masajı Nedir? Nasıl Uygulanır?

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Abhyanga-Masajı-Nedir-?-Nasıl-Uygulanır-?

Abhyanga Masajı Nedir?


Yükselen Çağ tarafından üretilen bünye dengeleyici ayurvedik “Vücut nemlendiricisi ve masaj yağları” ile her zaman, her gün kendi kendinize uygulayabileceğiniz masaj tekniğine Abhyanga masajı denilmektedir. Ayurveda’da bünye tipine uygun masaj yağı ile uygulanacak olan abhyanga masajı bedendeki şifa gücünü ve iyileştirme mekanizmalarını harekete geçirerek, bünyeyi dengelemek, şifalandırmak ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak için uygulanabilecek en önemli araçlardan birisidir.

Bütünsel sağlık ve zindelik halini arttırmak için kan dolaşımı ile birlikte metabolizmayı hızlandırdığı, bağışıklık sistemini güçlendirdiği, zihni sakinleştirdiği, hücreler arasındaki sıvıda toplanmış olan toksinleri tahliye ederek detoks görevi gördüğü ve kas elastikiyetini geliştirdiği bilinen Abhyanga masajının günlük olarak uygulanması tercih edilmekte ve önerilmektedir.


Self-Abhyanga Masajı Nasıl Uygulanır?


Abhyanga masajına başlamadan öncesinde, masaj yapı şişenizi sıcak su dolu bir kabın içerisinde on beş dakika kadar bekleterek, ışık bir ısıya getirmeniz ve masaj boyunca yağınızın ılık olması da, toksinlerin hücreler arasındaki sıvıdan rahatlıkla tahliyesinin gerçekleşebilmesi için ilk yapılması gereken şarttır. Yani soğuk bir masaj yağı ile hiçbir zaman detoks etkisi oluşamaz. Yapı cildinize uyguladığınızda ürperti hissi geliyor ise ısısı uygun değildir. Yağı cildinize sürdüğünüzde, yağın sizi anında rahatlatacak ve gevşetecek bir ısıda olması önemli bir husustur. Tabii yaz ayları için de serin bir yağ (Pitta yağı), özellikle de güneş sonrası cildinizi teskin etmekte destekler.


  • Abhyanga masajına avuç içinize, ılık olan bir masaj yağınızı dökerek, kafa bölgenizden başlayın.

  • Parmak uçlarınızı nazikçe ve yavaşça kullanarak tüm başınız ve kafa derinize, kuaförde saçınız dinamik bir şekilde yıkanıyormuşçasına, kuvvetlice ve nazikçe masaj yapın.

  • Avucunuza tekrar yağ dökün, cildinizde daha genişçe bir alana dokunabilmek adına, parmaklarınızın arasını hafifçe açın,boynunuza ve ensenize aşağıdan yukarı doğru olacak şekilde nazik dokunuşlarla masaj yapmaya devam edin.

  • Göğüslerinizi dairesel hareketler ile ve sırtınızı da elinizin erdiği bölgeleri yağladıktan sonra, çok önemli bir nokta olan karın bölgesine gelin. Ilık yağ ile karnınıza son derece ve dikkatle nazik ve dairesel hareketler ile soldan sağa doğru, yani saat yönü olacak şekilde masaj yapmaya başlayın.

  • Karın bölgeniz bittikten sonra kollarınıza ve bacak bölgelerinize geçebilirsiniz. Kol ve bacaklarda eklem yerlerinize her zaman dairesel hareketlerle, uzun kemiklerin yer aldığı bölgelerinize ise daima aşağıdan yukarı ve yukarıdan aşağıya doğru olacak biçimde masaj uygulamasına devam ediniz.

  • Kalça ve basen bölgesinde de ileri geri hareketler ile masaj yaptıktan sonra en çok zaman ayrılmasını önerdiğimiz vücudumuzdaki son masaj noktası olan ayak bölgelerine geliyoruz.

  • Ayaklarınıza rahatça masaj yapabilmek için oturun ve tabanlarınıza hafif baskı uygulayarak dairesel hareketler be ileri geri hareketler uygulayarak, tek tek parmaklarınızı da yağlayarak masaj uygulamasını tamamlayın.

Abhyanga Masaj Uygulaması İçin Öneriler

  • Ayak tabanlarınızın banyoda kaynaması için mutlaka zeminde lastik bir paspas kullanılmasını öneririz.

  • Eğer kişinin bünyesinde vata dosha baskınsa cilt kuru olma eğilimindedir. Bu durumda Abhyanga masajını, cildinizin derinleşmesine nemlenebilmesi adına banyo sonrasında yapmanızı tavsiye ederiz.

  • Kafatası bölgesine banyo öncesi yağ ile masaj uygulaması yapılabilir, banyo sonrasında ise yağsız bir şekilde parmaklarınız işe tekrar başınıza masaj yaptıktan sonra vücudunuzun diğer bölgelerine de yağlanarak devam edebilirsiniz.

Comments


bottom of page