top of page

Adım Adım El Masajı Uygulaması


Adım-Adım-El-Masajı-Uygulaması

Kan dolaşımı açısından oldukça yararlı olan en masajı, masaj yağı kullanılarak belirli hareketlerin tekrarı İle gerçekleştirilir. Efloraj ve friksiyon uygulamaları İle lenflerin açılmasını sağlayan, eklemlerde ve kemiklerde rahatlama hissi uyandıran el masajı uygulamasında kullanılan yağların stres önleyici bir etkisi de bulunur.


Adım Adım El Masajı Uygulaması


1. Adım - Ellerinizi Yağlayın: Hassas ve sorunlu ciltler için papatya yağı, romatizmal ağrılar İçin ise Yasemin yağı kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu yağların stres önleyici ve dinlendirici etkileri de bulunmaktadır. Elleri gereğinden fazla yağlamak da masajın kalitesini düşürür.


2. Adım - Efloraj Yapın: Elin üst kısmını sıvazlayarak masaj uygulamasına başlayın. Vücudun ısınmasını sağlamak adına uygulanan bu işlem de efloraj olarak isimlendirilir.


3. Adım - Lenfleri Açın: İlik üzerine dairesel baskılar uygulayarak lenfleri açın. Bilek ile dirsek arasına efloraj uygulayarak masaja devam edin. Eflorajı uygularken elinizi kol üstünden kaydırıp kol altından da çekin.


4. Adım - Tarak Kemiklerine Friksiyon Yapın: Tarak kemiklerinin arasına dairesel hareketler uygulayın. Parmak uçları İle uygulanan bu dairesel hareketlere ise friksiyon denir.


5. Adım - Parmaklara Baskı Uygulayın: Baskı uygularken eklem noktalarına doğru değil, kemiklerin üzerine uygulamaya da dikkat edin.

6. Adım - Avuç İçine Masaj Uygulayın: Parmak köklerinde olan boşluklara baskı uygulayın.


7. Adım - Tarak Kemiklerine Friksiyon Uygulayın: Lenfleri açmak adına tarak kemiklerinin arasına friksiyon tekniğini uygulayın. Lenfleri, yumruğunuzu avuç içerisinde ileri geri hareket ettirerek de açabilirsiniz.


8. Adım - Eklemleri Uyarın: Parmaklarınızı masaj uyguladığınız kişinin parmaklarına kilitleyerek eli ileri geri olacak şekilde hareket ettirin. Diğer eliniz ile bileği sabit şekilde tutun.

9. Adım - Masajı Sonlandırın: Eli bilekten tutup hafif bir şekilde sallayın. Bileğe friksiyon uygulayın. Bilek ile dirsek arasına efloraj uygulayarak masajı sonlandırın.El masajı kan dolaşımı bakımından son derece faydalı bir uygulamadır. Bunun yanı sıra rahatlatma özelliğine de sahiptir.

Lenfleri Açmak Neden Önemlidir? Lenfleri Açmanın Faydaları Nelerdir?

Lenfler, vücudun en önemli sistemleridir. Lenf sıvısının taşımayı hedefleyen lenf sistemi sayesinde vücut, enfeksiyonlar ile savaşır. Lenfler, hücre ve dokulardaki yabancı maddeleri, mikropları ve bakterileri uzaklaştırmak, yıpranmış ve ölü hücrelerden kurtulmak, kaybedilmiş olan proteinlerin bir kısmını tekrardan dolaşıma kazandırmak, bağırsaklarda emilen vitamin ve yağ asitleri dolaşıma katmak ve vücudun savunma sistemine destek olmak görevleri ile de bilinir. Bu sebeplerden dolayı sağlıklı bir lenf sistemine sahip olmak da sağlıklı bir vücudu beraberinde getirir.


Lenf Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?


Yüzüğünüz parmağınıza dar geliyorsa, sabahları katı ve ağrı bir vücut ile uyanıyorsanız, şişkin ve yorgun hissediyorsanız, kilonuzda bir artış oluyorsa, bezelerde şişkinlik var ise, bağışıklık sisteminiz zayıfladıysa ve zihniniz bulanık ise lenf sistemi tıkanıklığı yaşıyor olmanız muhtemeldir. Lenf sistemi tıkanıklık belirtileri arasında ise sivilce, isilik, kuru cilt, baş ağrısı, alerji artışı, ishal, kabızlık, dışkıda mukus ve göğüste şişkinlik gibi rahatsızlıklar da yer almaktadır.


Lenf Tıkanıklığı Neden Olur? Lenfleri Açmak İçin Masaj Yaptırın


Lenf sistemi tıkanıklığı sindirim sorunları, iyot eksikliği, stres gibi sebeplerden dolayı yaşanabilir. Bu durumda lenfleri açmak son derece önemlidir. Bunu lenf masajı ile sağlayabilirsiniz. El masajı uygulamasında da lenfleri açacak şekilde yapılan uygulamalar bu neden ile önem taşımaktadır.

Comentários


bottom of page