top of page

Ağrı Tedavisinde Akupunkturun Faydaları


Ağrı Tedavisinde Akupunkturun Faydaları

Sizi günlük aktivitelerden ve haftanın her günü yapmaya alışkın olduğunuz şeyleri yapmaktan alıkoyduğu için kronik ağrı yaşamak asla iyi bir duygu değildir. Bu nedenle, mümkün olan en kısa sürede ağrıyı hafifletmek veya gidermek için yardım aramaya başlayın. En yaygın seçenek, sağlık uzmanınızdan randevu almak ve hangi seçeneklerin olduğunu görmektir. İlaç almak yerine alternatif bir yöntem arıyorsanız, akupunktur kronik ağrı tedavisinde en yaygın yöntemlerden biridir.


Kronik Ağrının Nedenleri


Kronik ağrı, hasarlı dokulardan, hastalıktan, sinir hasarından veya psikolojik veya sosyal faktörler gibi doku dışı faktörlerden kaynaklanan hoş olmayan bir histir. Vücudumuzun ağrı sistemi oldukça karmaşıktır ve bu işaretleri hissettiğinizde onları görmezden gelmemelisiniz. Vücudunuz sizi bir şeylerin doğru olmadığının ilk belirtileri konusunda uyardığında, bunu unutmamak ve hemen ağrının nedenini araştırmak çok önemlidir.


Ağrı Türleri Nelerdir?


İnsanların yaşamları boyunca yaşayabilecekleri beş farklı ağrı türü vardır:

  • Akut ağrı, genellikle bir gün ile üç ay arasında herhangi bir yerde süren en yaygın yaralanma veya hastalıktır. Çözüldükten sonra ağrı azalır.

  • Kronik ağrı, azalmayan ve birkaç ay süren, devam eden bir ağrıdır. Sinir sisteminiz aracılığıyla vücudunuzda sürekli veya aralıklı bir ağrı hissi olabilir.

  • Nosiseptif ağrı, dış doku hasarının neden olduğu keskin, zonklayıcı bir ağrı olarak ortaya çıkan vücutta fiziksel veya potansiyel hasardır.

  • Nöropatik ağrı, sinirlere verilen hasarla bağlantılı olarak bıçaklama, ateş etme ve hatta yanma hissidir. Hareketlilik sorunlarına yol açabilen ve dokunma hassasiyetini etkileyebilen bir tür kronik ağrıdır.

  • Radiküler ağrı, sırttan ve kalçadan omurgadan aşağıya bacaklarınıza yayılır. Spinal sinir sıkışır veya iltihaplanır ve siyatik ağrısı olarak da bilinen uyuşma, karıncalanma veya kas güçsüzlüğüne neden olur.

Kronik ağrı o kadar bunaltıcı olabilir ki sizi günlük yaşamdan alıkoyar. Bazıları için bir kutuyu kaldıramayacak veya rahatça oturamayacak, bazıları için ise daha çok sosyal hayatlarını nasıl etkilediği ile ilgili olabilir. Bir kişi bu semptomlardan herhangi birini hissediyorsa, kronik ağrıları için bir değerlendirme yaptırmayı düşünmeli ve dikkatli bir değerlendirmeden geçmelidir.


Kronik Ağrı Tıbbi Olarak Nasıl Tedavi Edilir?


Tıp uzmanı semptomları teşhis edecek ve ağrıya neyin neden olduğunu belirleyecektir. Büyük olasılıkla bir kan testi isteyecek ve sizi röntgen veya MRI gibi görüntüleme testlerine göndereceklerdir. Sizi sıklıkla ilaç tedavisine sokacaklar ve terapi ararken yaşam tarzı değişiklikleri yapmanızı tavsiye edeceklerdir.


Kronik ağrı ile uğraşırken, ilaç almak, rahatsızlığı ve fiziksel sıkıntıyı gidermede her zaman yardımcı olan değerli bir araçtır, ancak yan etkilere de neden olabilir. Reçeteli ilaçlar veya reçetesiz ilaçlar verilir ve etiketin talimatlarını takip ederken güvenlidir, ancak vücuda zararlı da olabilirler. Olumsuz etkiler, baş dönmesi, mide bulantısı, kaşıntı veya uyuşukluk gibi kısa vadeli etkilerden tolerans ve bağımlılığı içeren uzun vadeli etkilere kadar değişebilir.


Ağrı kesici ilaç almak beyni kandırarak iyi hissetmek için ağrı kesiciye ihtiyacı olduğunu düşünmesine yardımcı olur, bu da vücudunuzun kronik ağrının oyalanması için olmasaydı doğal olarak kendi başınıza üreteceğiniz o endorfinleri üretme yeteneğini azaltır. Sürekli ağrı kesici almak, sinir sistemine ve vücudun ağrıyı hafifletme konusundaki doğal yeteneğine zarar verir ve o zaman vücudun diğer bölümlerinin zarar gördüğünü görebilirsiniz.


Masöz

Akupunkturun Ağrı Yönetimindeki Rolü

Akupunktur, ağrı tedavisi için ilk tedavi yöntemi olarak giderek daha fazla düşünülmektedir. Daha fazlası kişi faydalarının farkına vararak ağrılarını yönetmek için akupunkturu denemeye açık olmaktadır. Bir akupunktur uzmanı, ağrı, gerginlik ve stresi hafifletmek için vücuttaki sinirleri, kasları ve bağ dokularını uyarmaya yardımcı olmayı amaçlayacaktır. Etkilenen ağrıya yardımcı olan vücudun belirli noktalarına iğneler yerleştirmeyi içerir. Akupunkturun faydaları araştırılmış ve aşağıdakileri içeren faydalarla ağrıyı azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur:

  • Geliştirilmiş enerji,

  • Geliştirilmiş uyku,

  • Sindirimi iyileştirin,

  • Daha iyi zihinsel netlik,

  • Azaltılmış stres, anksiyete ve depresyon.

Bu faydalar, ağrı algısını azaltmaya ve ağrı toleransını artırmaya yardımcı olabilir ve diğer yaşam değişiklikleriyle birlikte kullanıldığında kişinin günlük refahı üzerinde daha da olumlu etkilere sahip olabilir. İster omuz ağrısı için akupunktur ister ağrıyla ilgili başka bir semptom arıyorsanız, ağrınızı hafifletmeye yardımcı olup olmadığını görmek isteyebilirsiniz.


Akupunkturun Olumsuz Etkileri

Akupunktur ağrısız bir tedavi olsa da bazıları yan etkiler yaşayabilir, ancak çoğu durumda bunlar minimaldir. En yaygın sonuç, iğneler vücuda yerleştirilirken hastanın en küçük ağrıyı hissetmesi veya tedaviden sonra küçük morarma ve cilt tahrişi görmesidir. Diğer hastalar, ilk semptomlarının birkaç gün boyunca kötüleşebileceğini veya iştah, uyku, bağırsak veya idrara çıkma düzenlerinde diğer genel değişikliklerin olduğunu göreceklerdir.

Comentarios


bottom of page