top of page

Ağrılı Karpal Tünel Sendromu İçin Masaj


Ağrılı Karpal Tünel Sendromu İçin Masaj

Ellerde uyuşma veya karıncalanma, bir şeyleri kavramak veya taşımakta güçsüzlük yaşayan veya sadece eli ağrıyan kişilerde bir artış görülmektedir, bu da büyük ihtimalle karpal tünel sendromu olduğunu göstermektedir. Bu sinir bozucu soruna en sık olarak, bilgisayarınızda tekrarlayan hareketler ve bileğin aşırı esnemesiyle kötü konumlandırma neden olur ve bileğinizdeki tendonların şişmesine ve medyan sinire (elinizin ana siniri) baskı uygulanmasına neden olur. Karpal tünel ve diğer küçük kas ve sinir yaralanmaları için bilgisayar başında çalışmanız gerekmez. Bileğin aşırı uzaması en olası neden olsa da, kalıtım, diyabet ve romatoid artrit gibi diğer faktörler de katkıda bulunabilir. Ancak iyi haber şu ki masaj yardımcı olabilir.


Karpal tünel sendromu için birçok masaj tedavisi yardımcı olabilir, ancak sürece başlamak için mümkün olan en kısa sürede uygulamalısınız. Steroidler ve hafif anti-inflamatuar ilaçlar, semptomların geçici olarak giderilmesini sağlayabilir, ancak yan etkileri de olabilir. Bir bilek ateli, hareketi sınırlamak veya uyku sırasında kendinize zarar vermenizi önlemek için yararlı bir araç olabilir, ancak aynı zamanda şişmeyi artırabilir ve sorunu daha da kötüleştirebilir.


Doktorlar bu tip kas ve sinir ağrısı olan hastalara sıklıkla ameliyat önerirler, ancak bu, açık ara farkla en invaziv tedavidir. Ameliyattan sonra başarı bildirenler için bile rahatlamanın süreceğinin garantisi yoktur. Maliyet ve zaman açısından en etkili yaklaşım, birkaç farklı masaj türünü birleştiren gelişmiş masaj terapisi teknikleridir.


Birçok insan, masaj terapisinin herhangi bir tür el ağrısını tedavi etmek için güçlü ve etkili bir seçim olduğunu düşünmemiş olabilir. Diğer tedavilerle karşılaştırıldığında masaj, semptomlarınızı hafifletmenin müdahalesiz bir yoludur ve kullanıldığında uzun vadeli faydalar sağlayabilir. Başlangıçta birkaç masaj terapisi tedavisine ihtiyacınız olabilir, ancak daha sonra bakım için birkaç haftada bir veya ayda bir veya daha az bir masaja yaptırmak isteyeceksiniz.


Evde Masaj

Deneyimli bir masaj terapisti, karpal tünel sendromunun neden olduğu iltihaplanmayı ele alabilir ve alt kolda katkıda bulunan herhangi bir yapışıklığın yanı sıra medyan sinir üzerindeki baskıyı azaltabilir. Masaj terapistleri bunu derin doku çalışması, miyofasyal gevşetme ve tetik nokta, yapısal entegrasyon ve nöromüsküler terapi ile harmanlanmış sinir kayması (sinir ipi) kombinasyonunu kullanarak yapar. Terapistiniz, sinirin basıncını azaltmak ve ağrı, uyuşma ve karıncalanma semptomlarını hafifletmek için bağ yapışıklıklarını ve iltihaplı bağ dokusunu dikkatli bir şekilde gerecektir - üstelik ameliyat olmadan.


Odaklanmanın bir kısmı önkol, el ve bilek bölgesi üzerinde olabilirken, üst kol, omuz ve servikal bölge gibi diğer bağlantılı yapılar, bir terapistin yapışıklıkları parçalama ve iltihaplı kaslardaki sürtünmeyi azaltma hedefinde çok önemlidir. Bileğinizi kolayca hareket ettirebilirsiniz. Terapistiniz ayrıca omzunuzun medial rotasyonunu serbest bırakmak için göğüs ve skapular kaslarınız üzerinde çalışabilir. Burası aynı zamanda uzun vadeli bir değişiklik yapmak için miyofasyal gevşemenin kullanıldığı yerdir.


Çoğu hasta, karpal tünel sendromunu tedavi etmek için masaj yaptırdıktan hemen sonra bir miktar rahatlama yaşayacaktır. Bu hızlı gelişme cesaret verici olsa da, el ağrısı ve güçsüzlüğünün ikincil ve üçüncül nedenleri ele alındığında daha uzun vadeli sonuçlar elde etmek tipik olarak üç ila beş seans alacaktır.

Comments


bottom of page