top of page

Akupresür Çampisaj Uygulamasında Nasıl Fayda Sağlar?


Akupresür-Çampisaj-Uygulamasında-Nasıl-Fayda-Sağlar-?

Çampisaj, 5000 yıldır Hindistan da uygulanan yaşam bilimi olarak bilinen Ayurveda’nın içerisinden doğmuştur. Ayurveda felsefesine göre, sağlıklı bir vücut için masajın iki önemli rolu bulunmaktadır: Hücre ve dokuların beslenmesi, bedenin de toksinlerden arınması. Çampisaj masajı, üst beden, omuz, sırt, boyun, saçlar, saç derisi ve yüze aromatik öz yağlar ile uygulanan, özel tekniği ile kasları rahatlatarak kan dolaşımını hızlandıran bir masaj çeşididir. Dış etkenlerin başında gelen stres, baş bölgeselinde ve üst beden bölgesinde enerjinin bloke olmasına sebep olur.

Bu blokaj konsantrasyon bozukluğu, depresyon gibi zihinsel: kas tutulmaları, baş ağrıları gibi fiziksel sorunları ortaya çıkarır. Çampisaj zihni rahatlatır ve dinlendirir. Bedenimize sıkışıp kalmış olan duygusal problemlerimizden arındırır. Böylece dinlenmiş bedenin iyileştirme gücü de ortaya çıkar. Çampisaj masajının rahatlatıcı ve dinlendirici etkisi uygulanan masaj çeşidinin tekniği ve kullanılan yağların özelliğinden kaynaklanır.


Marma noktaları, akupresür, şakra dengeleme ve bireye özel bitkisel öz yağ karışımları ile yaklaşık 40 dakikalık masaj bireye rahatlamanın yanında mükemmel bir arınmışlık hissiyatı ve denge sağlar. Çampisaj kolay bir baş masajı uygulamasından öte özel teknikleri içermiş olduğu için uygulamanın neticesinde mükemmel sonuçlar sunabilir. Zihinsel arınma, fiziksel rahatlama, ruhsal dengeleme ve derin bir dinlenmeyi kim istemez ki…


Marma Noktaları Nedir? Çampisaj Uygulamasında Nasıl Yarar Sağlar?


Marma’nın kelime anlamı hayati ve saklıdır. Hint enerji sistemine göre bedenin enerji merkezleri ise marma noktaları olarak tanımlanır. Çin tıbbından bildiğimiz akupunktur noktaları ile eşdeğerdir fakat akupunktur noktaları kadar belirgin, küçük ve sık değildir. Marma noktaları Hint kültüründe asırlardır şifa adına kullanılmaktadır. Marma noktaları fiziksel ve enerji bedenlerin buluşma olarakta görülür.Geleneksel olarak masaj uygulamalarında bu noktalar çok önemli bir rol oynar: kaslar, organlar, dokular ve sistemler ile bağlantılı olduğu düşünülerek bedenin enerji dengesi için aktif edildiğinde beden fonksiyonları rahatlanır, normalleşir ve arınılır.


Çampisajda, ılık aromatik öz yağlar marma noktalarına, parmakların dairesel hareketleri ile uygulanır ve bu noktalar aktive edilerek, masaj uygulamasının dengelenme, derin dinlenme ve arınma yararlarından faydalanılır. Çampisaj masajı uygulamasında marma noktaları boyun, baş ve omuzlarda ortaya çıkan ağrı, tutulma, modül oluşumu gibi problemlerin çözülmesinde de kullanılır.


Akupresür Nedir? Çampisaj Uygulamasında Nasıl Yarar Sağlar?


Bedende belirli akupunktur noktalarının ovma, baskı ve farklı uygulamalar ile manipüle edilmesi tekniğine akupresür ismi verilir. Akupunktur noktaları meridyen olarak bilinen belirli enerji hatları üstünde bulunan noktalardır. Meridyenler bedenin ana caddeleri, akupunktur noktaları ise merkezi duraklar olarak da düşünülebilir. Bedenimizde organlarımız her an yaşamsal enerji üretir.


Kan dolaşımı ve nefes (yani oksijen alış verişi) bedenimizin en temel enerji akımını temsil etmektedir. Pek çok nedenle bu enerjinin serbest akımı engellenir ise fiziksel sorunlar oluşur. Akupresür ile bedenimizdeki enerji akışı dengelenir ve bütün organ, sistem ve dokular ahenk içerisinde çalışabilir. Çampisaj masajı uygulamasında üst bedene uygulanan akupresür ile sırt, boyun tutulmaları, baş ağrıları gibi enerjinin bloke olmasından kaynaklı olan problemler giderilebilir. Üst bedene uygulanan akupresür ile canlanır, beslenir, dengelenir ve rahatlar.

Comments


bottom of page