top of page

Akupresür Masajı İle Bağışıklık Güçlendirme ve Stres Kontrolü

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Akupresür-Masajı-İle-Bağışıklık-Güçlendirme-ve-Stres-Kontrolü

Koronavirüs salgınının henüz kontrol altına alınmamış olması gündemdeki belirsizlik halinin de devam etmesine sebep oluyor. Bu süreçte bireysel ve toplumsal sağılığı koruyabilmek adına sosyal izolasyon uygulasakta zaman zaman stres, kaygı ve endişe hissedebilmekteyiz. Amerikalı akupunkturist ve şifacı dr. Robert Macdonald, bu duyguları kontrol altına alabilmek ve aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen kişilerin kolaylıkla uygulayabileceği 5 noktadan oluşan bir akupresür masajı önermektedir. İşte gündelik rutininize ekleyip rahatlık ile uygulayabileceğiniz, duygu durumunu da kontrol altına almanızda katkıda bulunacak ve bağışıklık sisteminizi güçlendirecek olan akupresür masaj akışı:


Akupresür Masajı Ne İçin Kullanılır?


Geleneksel Çin tıbbının binlerce yıldır uyguladığı, kullandığı tekniklerden biri olan ve bireysel olarakta uygulanıp, kullanılabilen akupresür masajı, sinir sistemini belirli noktalardan uyarıp, vücuttaki enerjileri dengeler ve vücudun kendi kendine iyileşmesini sağlar. Meridyen sistemine göre belirlenmiş olan bu noktaları uyarmak adına da ritmik bir ovma yöntemi kullanılır.


5 Nokta, İşlevleri ve Nasıl Aktive Edildikleri


Ying Tang, 3. Göz

İşlevi:

 • Stresi azaltır

 • Ruhu sakinleştirir

 • Vücudu rahatlatır


Yeri: İşaret parmağı ile burun kemiği hizasından yukarı doğru çıkarken hissedilen, iki kaşın tam orta bölgesi ve hafifçe yukarısında kalan noktada yer alır.

Aktivasyonu: İşaret parmağı ile hızlı bir şekilde 60 saniye hafif olacak şekilde vurarak aktive olur. 60 saniye bu işlem uygulandıktan sonra Yan Tang’ın aktive olup, olmadığı aynı hissin bir süre daha devam etmesinden anlaşılabilir.


Shen Men, Cennetin Kapısı

İşlevi

 • Zihni rahatlatır

 • Bedeni rahatlatır

 • Ağrıları dindirir, azaltır


Yeri: Kulak kepçesinin tepesine yakın, kıkırdak bölgesinde bulunuyor. Baş parmağı ile ve arka taraftanda işaret parmağının yardımı ile hafif üçgenleşen alandaki noktayı tutabilirsiniz.

Aktivasyonu: Önden baş parmak ve arka taraftanda işaret parmağı yardımı ile tutulan Shen men noktasına 30 saniye boyunca uygulanan, yapılan dairesel masaj ile aktive olur. Bunu 2 - 3 defa uygulamak ve iki kulağa da aynı zamanda yapmak tavsiye edilir.


Hegu, LI 4

İşlevi:

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

 • Patojenleri serbest bırakır

 • Kan dolaşımını desteklemede katkı sağlar


Yeri: İşaret ve baş parmaklar arasında bulunmaktadır. Kas dokudadır. Diğer elin baş parmağı ile yukarıdan ve işaret parmağı ile de avuç içinden bu nokta tutulabilir.

Aktivasyonu: Önden baş parmak ve arkadan ise işaret parmağı yardımı ile tutulan segu noktası 30 saniye boyunca uygulanan, yapılan dairesel masaj ile aktive olur.


Nei Guan, P6

İşlevi;

 • Stresi azaltır

 • Enerjiyi düzene koyar

 • Bulantıyı geçirir


Yeri: Dirsek ve bilek arasında, kolun da iç bölgesinde, 2 tendonun arasında bulunmaktadır. Bilekte oluşan buruşukluktan üç parmak dirseğe doğru uzaklaşarak kolaylıkla bulunur. Kolun içinden baş parmak ve dışından da elin kalanı ile kavrayarak tutulabilir.

Aktivasyonu: Baş parmağı hafif bir şekilde bastırıp, 3-4 saniye kadar bekleyerek, yavaşça bırakılır bu şekilde aktive olur. En az 4 - 5 kere tekrar etmek önerilir.


Zu San Li, ST36

İşlevi

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir

 • Enerjiyi arttırır

 • Köklenme sağlar


Yeri: Diz kapağı bölgesinin 4 parmak altında ve kaval kemiğinin de hafifçe dışında bulunmaktadır.

Aktivasyonu: Sandalyenin ucuna oturarak, yere sağlam bir şekilde bastıktan sonra yavaşça bir davul çalar gibi 30 saniye kadar vurarak aktive olur. İki bacak içinde aynı anda en az 3 - 4 kere olacak şekilde uygulanması tavsiye edilir.


Yorumlar


bottom of page