top of page

Akupunktur ile Baş Ağrısı ve Migrenden Kurtulun


Akupunktur ile Baş Ağrısı ve Migrenden Kurtulun

Baş ağrısı ve migren nedenlerini keşfetmek için birkaç araştırma yapılmıştır. Ancak somut bir cevap bulunamamıştır. Bazı araştırmacılara göre, baş ağrılarının veya migrenin nedeninde hormonal faktörler rol oynuyor olabilir. Vücudun ve beynin ağrıya tepki verme şeklinin, kan damarlarını etkileyen hormonal değişim ve sinir sinyallerinden etkilendiği öne sürülmüştür.


Bu etkiler beyindeki kan damarlarını genişletebilir. Sonuç olarak, kan akışı ve oksijen seviyeleri yükselir ve prostaglandin bileşiklerinin salınımını tetikleyebilir. Bu bileşik vücudumuzdaki ağrı ve iltihabı düzenler. Bu nedenle, daha fazla prostaglandin salınımı daha fazla ağrıya neden olabilir.


Akupunktur Baş Ağrısı veya Migrene Nasıl Yardımcı Olur?


Uzakdoğu da akupunktur geleneksel bir ilaç olarak birçok sağlık sorununu tedavi etmek için kullanılır; baş ağrısı, migren ve diğer vücut ağrılarını gidermek. Akupunkturun uzun süredir devam eden geleneği, ciltteki kritik noktaların iğne uyarımı kullanarak en zorlu vakalarda bile rahatlama sağlar.


Tedavi, denge ve uyumu sağlamak için vücuttaki enerji akışını değiştirerek çalışır. Akupunktur uzmanları, bu prosedürün aşağıdakiler gibi başka etkiler ürettiğini söylüyor:

 • Kasları gevşetir - endorfin salgılar ve ağrıyı azaltır,

 • Kan dolaşımını iyileştirme - kanın kalitesini artırır ve alerjiyi azaltır,

 • Endorfin salınımı - ağrınız hafifler ve endorfinler stres seviyenizi azaltır.

Güvenilir çalışmalar, akupunkturun ağrı ve baş ağrılarının tedavisinde olumlu bir sonuç elde ettiğini bulmuştur. Migren ve baş ağrıları için akupunkturun aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı faydaları vardır:

 • Baş ağrısının önlenmesi: Akupunktur tedavisi, baş ağrılarının sıklığını azaltmak da dahil olmak üzere, migren baş ağrısını büyük ölçüde azaltır.

 • Daha az yan etki: Migren ilaçları pek çok hoş olmayan yan etkiye neden olabilir. Bununla birlikte, akupunktur tedavisinin daha az yan etkisi vardır.

 • Maliyet tasarrufu: Bu tedavi yöntemi, bir ameliyattan sonra iyileşen veya migrene yatkın olan hastalara yardımcı olabilir; Akupunkturun maliyeti diğer tedavi yöntemlerine göre çok daha düşük olacaktır.

Akupunktur Baş Ağrısı ve Migren İçin Nasıl Çalışır?


Aşağıdakiler, araştırmaya göre akupunkturun baş ağrısı veya migrenden muzdarip birine yardım eden durumlar:

 • Boyun kaslarının etrafındaki sertliği azaltın; bu boyun problemlerini önlemeye yardımcı olabilir.

 • Kas gevşemesi; Akupunktur gergin kasları gevşetmeye yardımcı olabilir ve baş ağrısına neden olabilir.

 • Enerjiyi artırın; Akupunktur, düşük enerji seviyelerinden muzdarip insanların enerji seviyelerini yükseltebilir.

 • Uyku düzeni konusunda yardım; Akupunktur, uyku düzeninizi normale döndürmeye yardımcı olabilir, bu da sizi ağır migren ataklarından kurtaracaktır.

 • Düşük kan basıncı; migren atağı sırasında yüksek tansiyon semptomlardan biridir.

 • Stres seviyelerini azaltır; Akupunktur, baş ağrısına neden olabilen stresin neden olduğu kas gerginliğini gidermeye yardımcı olur.

 • Endorfin salınımını tetikler; Akupunktur, vücudun migren ağrısını ve stresi azaltabilen doğal kimyasallar olan endorfinleri serbest bırakmasına yardımcı olabilir.

 • İltihabı azaltın; Akupunktur, kan damarlarındaki iltihabı veya şişliği gidererek kan dolaşımını iyileştirebilir ve baş ağrılarını azaltabilir.

 • Hormon seviyelerini dengeleyin; Akupunktur, PMS, yüksek östrojen ve menopoz gibi hormonal dengesizlikleri iyileştirecek hormon seviyelerinin dengelenmesine yardımcı olur.

Akupunktur, vücudun sadece ilgili olduğu organ veya kısmı değil, tüm vücudu dikkate alan bütünsel bir yöntemdir.


Masaj

Baş Ağrısı veya Migren İçin Ne Sıklıkla Akupunktur Yaptırılır?


Akupunktur duruma bağlı olarak ara sıra veya sık sık yapılabilir. Akupunkturun ayda en az bir kez yaptırırsanız etkili olduğu söylenir. Bir kişinin baş ağrısı veya migreni için ne sıklıkla Akupunktur alması gerektiği sorusu, baş ağrısının veya migren sorununun şiddetine bağlı olacaktır.


Akupunktur Baş Ağrısı ve Migren İçin Etkili Midir?

Akupunktur yüzyıllardır uygulanmaktadır ve baş ağrıları ve migren de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları için etkili bir çare olduğu inkar edilemez bir şekilde kanıtlanmıştır. Akupunktur da bazı ilaçlara kıyasla herhangi bir yan etkisi olmadığı için mükemmel bir alternatif tedavidir. Araştırmalar, Akupunkturun baş ağrılarını, migren ataklarını ve önlemeyi etkili bir şekilde tedavi ettiğini göstermektedir. Bu prosedürü uygulayan kişiler, söz konusu tedavinin her seansından sonra daha az baş ağrısı ve migren yaşadıklarını söylemektedir.

Comments


bottom of page