top of page

Akupunktur Sırt Ağrısına Nasıl Yardımcı Olur?


Akupunktur Sırt Ağrısına Nasıl Yardımcı Olur?

Akupunktur, vücudunuzdaki qi enerjisi akışını dengelemekle bilinen geleneksel bir Çin tıbbı tekniğidir. Bu, vücudunuza çeşitli noktalardan sokulan çok ince iğneler yardımıyla yapılır. Akupunktur, bütünsel şifa olarak bilinen ve farklı terapilerle kombine edilen bütünsel tıbbın kapsamına girer. Akupunkturun ağrıyı azalttığı ve sizi rahatlattığı söylenir.


Ancak işe yaraması için eğitimli bir profesyonel iğneleri yerleştirirken enerji noktalarını hedeflemelidir. Bu iğneler hiçbir şekilde size fazla rahatsızlık vermemelidir. Alt ve üst sırt ağrısı için akupunktur noktaları birbirinden farklıdır.


Bu yazıda, akupunktur ve uygulamasının sırt ağrısına nasıl yardımcı olabileceği ile ilgili birçok ilginç bilgiyi ve bu uygulamanın arkasındaki bilimsel ilkeleri ve özellikle sırt ağrınız varsa bunun sizin için neden faydalı bir uygulama olabileceğini öğreneceksiniz.


Akupunktur Sırt Ağrısında Nasıl Çalışır?


Akupunkturun sırt ağrınızı azaltmada nasıl çalıştığına dair yeterli veri ve araştırma yoktur, ancak bazı teoriler öne sürülmüştür. İğnelerin uygulanması ile elektromanyetik sinyallerin rölesinde bir hız vardır. Bu, endorfin gibi kimyasalların akışını tetikleyebilir ve böylece ağrıyı azaltabilir.


Akupunktur ile iğneler, vücudunuzda olduğu gibi doğal opioidlerin salınımını da tetikleyebilir. Bu kimyasallar beyninizde bulunur, ağrınızı azaltmanıza ve uyumanıza yardımcı olabilir. Akupunktur, omurilikten, kaslardan ve beyindeki ağrıyı doğal olarak serbest bırakan kimyasalları serbest bırakan merkezi sinir sistemini uyarır. Akupunktur ayrıca nörotransmitterleri de serbest bırakabilir. Bunlar, ağrı için beyne kapatma sinyali gönderebilen hormonlardır.


Bir Akupunktur Seansı Nasıl Olur?


Prosedür, meridyen noktalarındaki (akupunktur noktaları) basınç noktalarına son derece ince iğneler sokmayı içerir. Tüm vücutta veya ağrının büyüdüğü yerde olabilir. Sırt ağrınız ile puanlarınız diz noktalarından, ayak noktalarından, mide noktalarından, boyundan veya omuzlardan değişebilir. İşte bir akupunktur seansına içeriden kısa bir adım adım bakış.


Hasta tedavi için yastıklı bir masaya yatmak zorundadır. Hasta masaya rahatça yerleştikten sonra vücuttaki meridyen noktalarına iğneler batırılır. Bu iğneler incedir ve başlangıçta sadece en ufak bir rahatsızlığa neden olur. Yerleştirilen iğne sayısı, üzerinde çalışılan alana bağlıdır. Bir sonraki adım, iğnelerin hafifçe hareket ettirildiği veya etkilenen bölgelere değiştirildiği veya hafif ısı uygulanabileceği iğne manipülasyonudur. İğneler etkilenen bölgelerde 10-20 dakika kalır ve daha sonra rahatlamanız için size bir süre verilir. İğneler çıkarılırken herhangi bir rahatsızlık hissedilmez, bu da işlemi diğer yöntemlere göre daha kolay hale getirir.


Akupunkturun Çeşitli Faydaları


Akupunktur, beyninizin kimyasını değiştirecek şekilde çalışır. Akupunktur yardımıyla sinir uyarılarınızı neredeyse ortadan kaldırabilir ve vücudunuzun işleyişini iyileştirebilirsiniz. Ayrıca iğnelerin uygulanması ile enerji kanal tıkanıklığınız giderilerek düzgün bir enerji akışı sağlanır. Alt sırt ağrısı için yaygın akupunktur noktaları diz noktalarının arkası, ayak noktaları, alt sırt noktaları, el noktaları, kalça noktaları ve mide noktalarıdır. Bununla birlikte, sırt ağrısı için ortak noktalar baş, boyun, omuzlar ve sırtın üst kısmında bulunur. İşte akupunkturun onu giderek daha fazla arzu edilen bütünsel şifa terapisi şekli yapan bazı faydaları;

  • İlaçları ve doğal olmayan kimyasalları içeren diğer tedavilerden daha güvenlidir,

  • İşlem doğal olduğundan ve uzun prosedürler ve ilaçlar içermediğinden yan etkiler azdır,

  • İlaç veya ameliyat gibi diğer tedavilerle iyi çalışır,

  • İğne yöntemi ile ağrıyı azaltır ve vücuttaki endorfin gibi doğal kimyasalları serbest bırakır,

  • İlaç içermez, bu nedenle vücudunuza doğal olmayan kimyasallar girmez,

  • Ağrı kesici ilaçlar işe yaramazsa harika bir çözümdür,

  • Stresi azaltmanıza ve depresyonu azaltmanıza yardımcı olur,

  • Vücudunuzun işlevini geliştirmenize yardımcı olur ve doğal bir kendi kendini iyileştirme sürecini destekler.

Akupunktur Neden Yapılır?

Akupunktur tedavisi, kemoterapi, baş ağrısı, doğum ağrısı, boyun ağrısı ve sırt ağrısı gibi farklı ağrı türlerinin rahatsızlığına yardımcı olmak için yapılır. Akupunktur, zihinsel ve fiziksel olarak enerjik ve iyi hissetmenizi sağlamak için vücudun tüm kimyasallarında bir dengeye ulaşmanıza yardımcı olur. Akupunkturun en yaygın nedeni, en yaygın olanları boyun ve sırt ağrısı ile ağrının giderilmesidir.


Masaj

Ağrı ve Akupunktur

Akupunktur, ağrının giderilmesi için çalışmasının arkasında bir Çin felsefesi içerir. Felsefe, bilim ve tıbbı içeren yasalara kadar uzanmaz. Bunun arkasındaki mantık hala çok net değil, ancak akupunkturun çok yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Çin felsefesi, vücudumuzun “qi” adı verilen hayat veren bir güçle dolu olduğunu belirtir. Felsefe, “qi” vücutta iyi akıyorsa, o zaman insan vücudunun fiziksel ve zihinsel olarak doğru zihin durumunda olduğunu belirtir.


Akupunktur, kişinin vücudundaki merkezi sinir sistemini uyarabilen akupunktur noktalarının iğnelenmesini içeren bir süreçtir. Akupunktur iğne uygulaması ile vücudun enerjisini bloke etmeye ve hareket ettirmeye yardımcı olur. Enerji, vücudun sinir, solunum, dolaşım, kas ve sindirim sistemlerini içeren fonksiyonel sistemlerinde hareket eder.


Akupunktur ayrıca vücuttaki belirli kimyasalların ve hormonların salınmasını ve beyniniz ile omuriliğiniz arasındaki ağrıyı ayarlamasını tetikler. Bu kimyasalların ve hormonların salınımı ile fiziksel ağrınız azalır ve vücudunuzdaki enerji iyileşir. Bu kimyasalların salınımı ile kişi duygusal olarak da kendini daha iyi hisseder.


Akupunkturun hiçbir şekilde zararlı olmadığı ve sırt ağrısı için diğer tıbbi tedaviler kadar iyi olduğu bilinmektedir. Akupunktur işlemi ile sinirlerinizin uyarılması ve endorfin salınımı ile ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz. Ayrıca akupunktur, vasküler ve immünomodülatör faktörlerin salınımını teşvik ederek inflamasyonu azaltır.

Comments


bottom of page