top of page

Akupunktur Tedavisi


Akupunktur-Tedavisi

Akupunktur Nedir?


Dünyanın en eski tedavi metotlarından birisidir. Çin tıbbının temel bileşeni olan akupunktur, çok ince iğnelerin vücuttaki stratejik noktalara batırılması ile uygulanır. Özellikle akupunktur ağrı tedavilerinde kullanılsa da, pek çok akut ve kronik hastalık, stres yönetimi, alkol ve sigara bırakma, kilo verme gibi problemler için de tedaviye yardımcı olan bir seçenek olarak uygulanmaktadır. Geleneksel Çin tıbbına göre; Vücuttaki yollardan aktığına inanılan enerji ya da yaşam gücü akışını dengelemeyi amaçlayan bir tekniktir. Akupunkturda uzmanlaşmış kişiler, bu merdivenler boyunca belli noktalara iğneler batırarak enerji akışını yeniden dengelemeye çalışır. Buna karşılık, batılı uzmanlar akupunktur noktalarını, kasları, sinirleri ve bağ dokusunu uyaracak alanlar olarak görmektedir.


Akupunktur Nasıl Uygulanır?


İşleme öncesinde uzman, kişinin, genel sağlık durumunu, geçmişteki sağlık problemlerini ve şu anki rahatsızlığı ile ilgili kişiye sorular sorabilir. Ardından fizik muayene yapılarak, iğnelerin yerleşeceği yerler belirlenir ve işleme bu şekilde başlanmış olunur. İşlem kişi oturur ya da yatar pozisyonda iken uygulanır. İşlemin uygulanacağı alana göre kıyafetlerin çıkarılması gerekebilir. İğneler, akupunktur noktaları olarak adlandırılan belirli vücut bölümlerine yerleştirilir. Çoğunlukla 5 ila 20 kadar iğne kullanılmaktadır.


İğneler tek kullanım olmakla beraber, sterilize edilmiş, birkaç santimetre uzunluğunda ve oldukça ince yapıdadırlar. Batırıldıkları bölgede yaklaşık olarak 20 - 30 dakika kadar kalırlar. Bu süre zarfında, akupunktur uygulayan kişi iğneyi hafifçe hareket ettirebilir, iğnelere ısı ya da hafif elektrik uygulayabilir. İşlem esnasında çoğunlukla ağrı hissedilmez. Fakat eğer ağrı hissedilir ise mutlaka uzman olan uygulayıcıya bilgi verilmelidir. Akupunktur tedavisi için çoğunlukla 6 ila 10 seans yeterli olmaktadır.


Akupunktur Nasıl Etki Gösterir?


Geleneksel Çin tıbbına göre ‘’Qİ’’ yaşam kuvveti olarak bilinir. Qİ’nin insan vücudundaki meridyenlerden geçtiği söylenmektedir. Bu meridyenler ve enerji akışlarına vücuttaki yaklaşık 350 akupunktur noktasından erişilebilir. İğnelerin bu belli noktalara uygun kombinasyonlar ile yerleştirilmesinin enerji akışını uygun dengeye getirdiği de söylenir. Meridyenlerin ve akupunktur noktalarının varlığına dair bilimsel bir kanıt yoktur. Fakat çok sayıda yapılan çalışma akupunkturun bazı durumlarda işe yaradığını, fayda sağladığını göstermektedir. Batılı uzmanlara göreyse akupunktur noktaları, kasların, sinirlerin ve bağ dokularının uyarılabildiği alanlar olarak görülür. İğne ile uyarma işlemi, kan akışını arttırırken aynı zamanda da vücutta ağrı giderici olarak çalışan endorfin maddesinin üretimini de arttırır.

Akupunktur Teknikleri

 • Aküpresür

 • Lazer akupunktur

 • Konvansiyonel

 • Moksibüsyon

 • Elektro-Akupunktur


Akupunkturun Faydaları Nelerdir?

 • İlaç kullanımına gerek kalmadan ağrıların giderilmesine yardımcı olur

 • Akut ve kronik hastalıkların, rahatsızlıkların tedavisine ek destek sağlayarak, iyileşme sürecini hızlandırır.

 • Hastalıklara karşı korumada ve bağışıklık sisteminin artmasında etkilidir

 • Kilo vermeye yardımcı olabilir

 • Alkol ve sigara bağımlılığı tedavilerinde ek destek olarak kullanılmaktadır

 • Kişilerin zihinsel olarak kendilerini daha iyi hissetmelerine yardımcı olur

Comments


bottom of page