top of page

Akupunkturla Zayıflama Yöntemi


Akupunkturla-Zayıflama-Yöntemi

Akupunktur Nedir?


Akupunktur Latince kökenli bir kelimedir ve iğne anlamı taşıyan acus ve batırmak anlamına gelen puncito kelimelerinin bir araya getirilmesi ile oluşmuştur. Akupunktur, cilt üstündeki belirli noktalara çok ince nelerin batırılması ve bu noktaların da uyarılması prensibine dayanan bir uygulama, yöntemdir. Akupunktur, türlü rahatsızlıkların, hastalıkların tedavisinde binlerce yıldır başarı ile kullanılmıştır. Geleneksel Çin tıbbının ayrılmaz bir parçası olan akupunktur, vücudun, bedenin enerji akışını dengeleyerek organizmanın kendi kendisini iyileştirme gücünü arttırmasına yardım eder.


Akupunktur İle Zayıflama


Kilo kaybı için akupunktur tedavisinin türlü mekanizmalar ile etkili olduğu düşünülmektedir. Akupunkturun, vücudun, bedenin enerji akışını etkileyerek aşağıdaki mekanizmalar ile zayıflamaya yardım ettiği düşünülmektedir;

  • İştahı azaltmak

  • Metabolizmayı hızlandırmak

  • Beyindeki açlık merkezini baskılamak

  • Stresi azaltmak


Geleneksel Çin tıbbına göre kilo alımı vücuttaki dengesizlikten dolayı kaynaklanır. Eski öğretilere göre bu dengesizlik dalak, karaciğer, böbrek, tiroid bezi ya da hormonal bir işlev bozukluğundan dolayı kaynaklanır. Bu sebeple, kilo kaybı için akupunktur tedavileri çoğunlukla vücudun bu alanlarını hedef alır. Egzersiz ve diyet olmadan tek başına akupunktur ile kilo vermek pek mümkün değildir. Bu sebeple spor ve diyet ile beraber kullanılır. Kilo vermek için en önemli akupunktur noktaları kulak bölgesinde bulunur. Kulakta insan vücudundaki bütün organlar uyaran noktalar bulunur.Bunun yanı sıra kulak ile beyin arasındaki mesafe kısa olduğundan dolayı kulaktaki akupunktur noktaları oldukça etkilidir. Kulaktaki akupunktur noktaları vücutta yağ birikimlerinin bulunmuş olduğu bölgelere göre uyarılır. Olası eşlik eden belirtiler, örneğin diz eklemi osteoartriti, sırt ağrısı ya da gastrointestinal sorunlar göz önünde bulundurulur ve tedai konseptine dahil edilir. Hedef her zaman kalıcı bir sonuç elde edebilmektir. Bulgulara bağlı olarak iğneler yaklaşık 10 güne kadar kulakta kalır. Kulaktaki akupunktur noktalarına batırılan iğnelerin etkileri;

  • Açlık hissinde azalma olur

  • Daha hızlı tokluk hissedilir

  • Aşırı yeme ortadan kalkar

  • Yağ yakımı ve metabolizma hızlanır

  • Toksinler vücuttan atılır

  • Hastalar kendilerini daha dengeli, daha sakin ve aynı zamanda daha aktif hissederler.


İnsanların kilo almasının temel sebebi beslenme alışkanlıklarında olan hatalardır. Beslenme alışkanlıklarının değiştirmesi hiçte kolay olmaz. Diyet yaparken oluşan ve sonunda diyeti bırakmaya sebep olan halsizlik, baş ağrısı, mide problemleri, baş dönmesi, stres ve sinirlilik gibi faktörler akupunktur tedavisi ile kontrol altına alınır. Akupunktur diyete uyum sağlama noktasında hastaya büyük kolaylıklar sağlar. Beyinde noradrenalin düzeyini düşürüp, serotonin ve endorfin ismi verilen mutluluk hormonu düzeylerini arttırarak yemek yemeden de mutlu olmayı, neşeli olmayı sağlar. Metabolizmayı hızlandırdığı için normalden daha fazla kalori yakılır ve böylelikle daha hızlı kilo verilir.


Akupunktur’un aynı zamanda sindirimi düzenlediği, mide asidini azalttığı, insülin ve diğer hormonları da dengelediği düşünülmektedir. Kilo verme, bölgesel zayıflama gibi konularda ancak iyi bir egzersiz planı ve sağlıklı bir diyet programı ile beraber akupunktur tedavisi uygulanırsa daha hızlı ve daha kalıcı sonuçlar elde edilebileceği akıldan çıkarılmamalıdır. Bu şekilde uygulanan bir program ile 2 ay gibi bir sürede kilonuzun yaklaşık %10 ila %15’ini verebilirsiniz.

Kommentare


bottom of page