top of page

Antik Çin Masajı Nedir?


Antik Çin Masajı Nedir?

Terapi ve ilaç tedavisi için masajın kullanımı yaklaşık 2.000 yıl öncesine kadar izlenebilir. Mısır, Çin ve Hindistan gibi dünyadaki pek çok eski uygarlık, bu uygulamanın binlerce yıldan beri kültürlerinin bir parçası olduğuna dair kanıtlar göstermektedir.


Yıllar boyunca masaj geliştirilmiştir ve şu anda ağrı tedavisi, rahatlama veya sadece lüks için farklı amaçlar için yapılmaktadır. İnsanların kendilerine en uygun olanı kolayca seçebilmeleri için kullanılan tekniklere göre her birini kategorize etmek için farklı formlar da oluşturulmuştur.


Bugün var olan birçok masaj türü arasında, antik Çin masajı bir masaj terapisti tarafından en çok önerilenlerden biri olmaya devam etmektedir ve bu makale size bunun tüm nedenlerini açıklayacaktır.


Çin Masajının Faydaları Nelerdir?


Her masajın kendine has yararları ve avantajları vardır. Tipik bir Çin masajı, rahatlamayı teşvik etme niyetiyle oluşturulmamıştır; bunun yerine, bedeni yalnızca fiziksel olarak değil, aynı zamanda duygusal ve ruhsal olarak da bir bütün olarak ele almak için formüle edildi. Avantajlarından birkaçı şunları içerir:


Yaralarımızın, iyileşmesini hızlandırır, kas ve kronik ağrıları giderir. Masaj yaptırmayı dört gözle beklememizin nedenlerinden biri de ağrıyı gidermektir. Çin masajı terapisi, ağrılı ve yaralı kaslardan ağrı kesici sağlamak için mükemmel bir şekilde tasarlanmıştır. Yöntemleri, sağlığımızı büyük ölçüde iyileştiren ve laktik asit birikimlerinden kurtulan farklı alanlara kan akışımızı iyileştirir. Vücutta çok fazla laktik asit, kas ağrısına ve yanma hissine neden olabilir, bu da bize yaptığımız şeyi durdurmamız ve dinlenmemiz için sinyal verir.


Ne yazık ki, özellikle iş yerindeysek, yaptığımız şeyi her zaman durduramayız. Bu nedenle, bu laktik asit birikimlerini parçalamak ve bizi ağrıdan kurtarmak için arada bir masaj yaptırmak önemlidir. Çin masajı ayrıca kan dolaşımımızı uyarmaya yardımcı olur ve kan akışını ve vücudumuzdaki çeşitli basınç noktalarına dolaşımı ve iyileşmeyi hızlandırır.


Depresyon, stres ve diğer duygusal sıkıntıları hafifletir. Çin tıbbında hem beden hem de zihin, fiziksel durumun doğrudan psikolojik durumla ilgili olduğuna inandıkları için aynı öneme sahiptir. Bir acı ister fiziksel ister duygusal olsun, bir kişinin yaşam gücü ve enerjimiz için Çince bir terim olan “qi”sini büyük ölçüde etkiler.


Akupunktur (geleneksel Çin tıbbının dört ana dalından biri) vücudumuzda belirli organlara ve sinir sistemimize denk geldiği düşünülen hassas noktalar kullanılarak gerçekleştirilir ve bu noktalar uyarılarak beynimiz sakinleştirilir. Bu nedenle, nedenlerinin hem fiziksel hem de duygusal olabileceği düşünüldüğünde, bununla bağlantılı olarak, bir bütün olarak vücudumuzun iyileşmesine odaklanmak, depresyonlu insanlar için büyük önem taşımaktadır.


Geleneksel Çin tıbbının dört ana dalından bir diğeri olan ve en eski vücut geliştirme sistemi olduğuna inanılan Tuina masajının depresyon üzerinde iyileştirici etkisi olduğu sonucuna varılmıştır. Diğer geleneksel tedavi biçimlerine kıyasla depresyonu azaltmada aslında önemli ölçüde daha etkili olduğunu göstermiştir.


Evde Masaj

Yaşam kalitemizi artırır. Sağlığımız yaşam kalitemizi büyük ölçüde etkiler. Çin masajının ağrıları gidermede ve aşağıdakileri iyileştirmede etkili olduğu araştırılmış ve kanıtlanmıştır. Karpal tünel sendromu semptomlarının giderilmesi, mide rahatsızlığı (özellikle akupunktur ile birleştirildiğinde), osteoartrit semptomlarının hafifletilmesi ve bel ağrılarının tedavisi (özellikle tedavi sırasında çekirdek egzersizlerle birlikte kullanıldığında).


Fonksiyonu iyileştirir ve eklemlerimizi, kemiklerimizi ve kaslarımızı etkileyen ağrıyı azaltır. Doğum sonrası emzirmeyi artırmak için kullanılır. Bir anne olarak, yeni doğan bebeğinize yetecek kadar süt üretebilmek, olabilecek en iyi şeylerden biridir.


Sağladığı rahatlığın yanı sıra, annelerin doğum yaptıktan sonra, bebek sahip olabileceği en iyi sütü alırken daha hızlı iyileşmesini sağlar. 2012'de yapılan bir araştırma, yeni annelerin Çin masajı yaptırdıklarında, almayanlara göre daha fazla miktarda sütü daha hızlı üretebildiklerini gösterdi. Çin masajının söz konusu faydalarını daha da desteklemek için ek ve daha kapsamlı araştırmalara ihtiyaç duyulsa da, düzenli olarak tedavi gören kişiler bu etkileri hissedebilmektedir.

Comments


bottom of page