top of page

Aromaterapi İle Hastalık Tedavisi


Aromaterapi-İle-Hastalık-Tedavisi

Aromaterapi Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?


Kokunun insan psikolojisi ve fiziksel durumuna olan etkisi eski zamanlardan beri bilinmektedir. İşte bu sebepten de hala eskiden tıp aleminde kullanılan pek çok yöntem günümüz modern tıbbında bile önemli bir yer tutuyor. Kaynaklara göre, Aromaterapinin tarihi yaklaşık 6 bin yıl öncesine kadar dayanıyor. Eski Mısırlılar mumyalama sürecinde türlü bitki parçalarından kullanıyorlardı. Bitki cevherlerinin güzellik ve tedavi maksadı ile kullanımı ise eski Yunan kültürü ile ilgilidir. Roma İmparatorluğu döneminde bitkilerden alınan yağlar masaj yolu ile uygulanmaya başladı.


Aromaterapide tedavi amacı ile çeşitli bitkisel yağlar kullanılıyor. Uçucu yağlar bitki parçalarından (ekstrakt) oluşmaktadır. Bu yağları elde etmek o kadar kolay da değildir. Öyle ki, bir çay kaşığı gül yağı elde etmek adına 5000 çiçek kullanılıyor. Aromaterapistler tedavi adına 400 kadar bitkinin yağlarından faydalanırlar. Uçucu yağlar ile tedavi bireyin sağlığına ve ruhiyesine olumlu etki göstermek ile beraber, bağışıklığı güçlendirir, zihni de yeniler. Çünkü bu yağların içinde 300 kadar aktif madde bulunur. Bu yağlar bireyin derisi için de iyidir.


Aromaterapi karışımları işinin uzmanı, deneyimli kişiler aracılığı ile yapılmalıdır ya da önceden doktora danışarak hiçbir ciddi hastalığın, rahatsızlığın olmadığı belirlenmelidir. Genel olarak, aromaterapi karışımlarının yalnızca hastalıkların tedavisi için kullanıldığını söylemek yanlış olur. Hiçbir hastalığı olmayan, yalnızca sağlığını korumak isteyen herkes aromaterapi karışımlarından faydalanabilir.


Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?


Bel ve sırt ağrıları, romatizma, deri ile ilgili meydana gelen problemler, kaşınmalar, egzama hastalığı, regl ağrıları, menopoz döneminde meydana gelen rahatsızlıklar, sindirim sorunları, hipertansiyon, kabızlık esnasında aromaterapi hastalara iyi gelir. Bunun yanı sıra baş dönmesi, baş ağrısı, migren, gerginlik, stresi enerji azlığı, halsizlik, psikolojik problemler ve uykusuzluk olduğunda da aromaterapi önerilir.Aromaterapi Kimlere Zararlıdır?


Aromaterapi yağları ile tedavinin bebeklere, hamilelere, alerjisi olan bireylere uygulanması doğru değildir. Bunun yanı sıra ilaç tedavisi olan bireyler aromaterapi kullanımı öncesinde doktorlarına danışmalıdırlar. Çünkü eter yağları ilaçların etki gücünü azaltabilir, hatta yan etkiye bile neden olabilir. Hipertansiyon hastalığından muzdarip olan hastalar biberiye çeşidi karışımlar kullanmamalıdır. Epilepsi hastalığına sahip olanlar ise dereotu, okaliptüs ve kekik ile tedavi tercih etmemelidirler. Diabetikler okaliptüs, limondan uzak durmalıdır. Gebeliğin ilk dört ayında eter yağları yasak olda dahi, sonraki aylarda onlar da aromaterapik karışımlardan faydalanabilirler.


Bu yöntem onlarda bel ağrılarına yardımcı olur. Fakat gebelerin karanfil, ardıç, fesleğen, rezene, anason, biberiye, servi, yasemin, siyah turp, hardal gibi bitki parçalarından kullanımı tavsiye edilmemektedir. Bu yağlar kas spazmına sebep olabilir. Yüz derisinde kullanımı yasak olan eter yağlar ise karanfil ve tarçındır. Astım, bronşit gibi rahatsızlıklardan muzdarip olanların solunum yoluyla Aroma tedavi ettirmeleri önerilmemektedir. Yüksek sıcaklık olan bireylerde, deride kızarıklıklar ve kaşıntı, ödem, açık yaralar, yanıklar, eklemlerde burkulmalar, bunun yanı sıra kanser hastalığı tedavisi esnasında aromaterapiden faydalanmak, yararlanmak sakıncalıdır.

Comments


bottom of page