top of page

Aromaterapi Yağlarının İyileştirici Etkileri


Aromaterapi-Yağlarının-İyileştirici-Etkileri

Stresli ve telaşlı geçen günlerin ardından rahatlatıcı çözümler aranır. Bir fincan kahve ile yorgunluğun gitmesi, ılık bir duş ile de vücudun rahatlaması beklenir. Vücudumuzun ve ruhumuzun dinlenmesi için gerekli olan ne ise bir an önce gerçekleşmesini isteriz.


Bu gibi durumlarda, sizi bedenen ve ruhen rahatlatacak bir yol daha bulunur. Aromaterapi adı verilen yöntemle zihninizi kurcalayan ne varsa havayla karışıp sizden çok daha uzaklara gidebilir. Beş duyu organınız aracılığı ilçe bedendeki çakralara ulaşarak, ruhsal rahatlığa da ulaşabilirsiniz. Antik Yunan’dan gelen bu terapiyi sizler de çok benimseyeceksiniz.


Aromaterapi Yağları Nelerdir?


Aromaterapi yağlarının neler olduğundan bahsetmeden önce, bu terapinin ne olduğunu ve nereden geldiğini ifade etmeliyiz. Aromaterapi, uçucu yağlar ile uygulanan bir iyileştirme tekniğidir. Fiziksel ve psikolojik yorgunlukları alan alternatif tıbbın da bir koludur. Aroma kelimesi koku anlamını içermektedir.


Terapi ise, iyileştirme demektir. Kokular aracılığıyla kişide var olan rahatsızlıkları iyileştirme amacını taşır. Neredeyse 6000 yıl öncesine kadar geçmişi olan aromaterapi yönteminin antik yunan ve Mısır’da tercih edildiği de bilinmektedir. Hipokrat ve İbni Sina gibi değerli bilginler kendi dönemlerinde de kullandıkları bu yöntemi, yakın çağda Fransız kimyacı Rene Maurice Gattefose tekrardan gün yüzüne çıkartmıştır.Elindeki ufak bir kesi için lavanta yağını kullanan Rene, yaranın daha da hızlı iyileştiğini gözlemleyip bu konu üstünde çalışmalar da bulunmuştur. Aromaterapi yağlarının buharlaşma sürecine göre bilinen 3 grubu vardır. Üst gruptaki yağların kokuları oldukça keskin ve güçlüdür. Kokuların uyarma gücü 3 saat ila 24 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Bu gruptaki yağlara fesleğen, nane, kişniş ve okaliptüs yağları da örnek verilebilir.


Orta düzeydeki yağlar ise, yine güçlü kokulardan oluşur. Bu kokuları da 4 güne kadar alabilmeniz mümkündür. Orta düzeydeki yağların metabolizmaya ve vücut fonksiyonlarına olan etkisi büyüktür. Lavanta, papatya, biberiye ve ardıç da örnek yağlardandır. Son grup ise temel düzeydeki yağlardır. En az derecede buharlaşabilirler. Etkileri ise neredeyse 1 haftaya kadar sürdürülebilir. Tatlı ve rahatlatıcı kokulardan oluşurlar. Sedir ağacı, zencefil ve gül örnek verilebilir.


En çok adı duyulan ve etkileri beğenilen aromaterapi yağları ise şu şekilde karşımıza çıkabilir:


Zencefil: Enerji sunan ve kas ağrılarını alan organik aromaterapi yağları arasında yerini almaktadır.


Okaliptüs: Solunum yollarını açmak ve daha da rahat nefes almak adına tercih edebilirsiniz. Keskin olan kokusu ile yorgunluk halinden de kurtulabilirsiniz.


Biberiye: Zihni harekete geçirir ve hafızayı güçlendirmede etkilidir.


Sandal Ağacı: Tütsülerde de kullanılmakta olan bir yağdır. Afrodizyak yağlar arasında yerini almaktadır. Odadaki havayı tazelediği gibi ruhunuzu da tazeler.


Gül: Afrodizyak yağlar arasında bulunmaktadır. Tonik olarak da tercih edilebilir. Sakin kokusu ile evinizde de kullanabilirsiniz.


Limon: Gergin anlarınızda sizi sakinleştirebilecek bir yağdır. Solunum için de oldukça idealdir.


Lavanta: Keskin kokusu ile ruhu ve bedeni rahatlatır, ferahlatır. Küçük olan yaralara sürüldüğü zamanda yarayı iyileştirir. Ağrılarda kullanılan en yaygın olan yağdır.


Karanfil: Karanfil yağı spazm rahatsızlıklarında sıklık ile tercih edilir. Sakinleştirici ve ferahlatıcı bir etkisi vardır.


Karabiber: Keskin ve baharatlı bir kokuya sahip olan karabiber, dolaşım sistemini harekete geçirici bir özelliğe sahiptir. Kas ağrılarını hafifletir. Ciltte meydana gelen yaraları, kan dolaşımını hızlandırarak iyileştirdiği de bilinir.


Reyhan: Yumuşak ve tatlı bir aromaya sahiptir. Özellikle de migren tedavisinde ve baş ağrılarında sıklıkla tercih edilen bir çeşittir. Çok çeşitli bir yağdır. Hamilelerin bu yağı kullanması ise uygun görülmez.


bottom of page