top of page

Hamilelik için 6 Masaj Yağı


Hamilelik için 6 Masaj Yağı

Hamilelik, vücudun günlük olarak değiştiği bir dönemdir. Bu nedenle anne adayının hayatında meydana gelen bu değişikliklerden dolayı stres veya gerginlik hissetmesi normaldir. Aynı zamanda, vücut her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için çok çalışır. Bu, ağrıya ve kas gerginliğine neden olabilir, aynı zamanda çatlakların oluşması tahrişlere de neden olabilir. Bir masaj tamamen rahatlamaya ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir, hamileliğin tadını çıkarmasına ve ailede yeni bir bebek için kendini hazırlamasına izin verir.


Elbette doğru masaj yağını kullanmak çok önemlidir. Örneğin, doğru esansiyel yağa sahip masaj yağlarının ekstra rahatlama veya çatlakları önleme konusunda birçok faydası olduğunu biliyor muydunuz? Hangi esansiyel yağı kullandığınıza dikkat edin, çünkü tüm esansiyel yağlar hamilelik sırasında uygun değildir. Örneğin, anneye ve doğmamış çocuğa zarar verebilecek bir takım uçucu yağlar vardır. Örneğin şunları göz önünde bulundurun:

 • Sedir,

 • Hindistan cevizi,

 • Biberiye,

 • Kekik,

 • Tarçın.

Bu yağlardan kaçının. Ancak hangi uçucu yağları ve masaj yağlarını kullanabilirsiniz? Bu yazıda size hamilelik sırasında kullanabileceğiniz masaj yağları için altı ipucu veriyoruz. Hamileliğin ilk dört ayında hamilelik masajından kaçınılması tavsiye edilir.

 1. Mandalina masaj yağı,

 2. Lavanta masaj yağı,

 3. Gül masaj yağı,

 4. Greyfurt masaj yağı,

 5. Bergamot masaj yağı,

 6. Pro-2 nötr masaj yağı.

Mandalina Masaj Yağı


Mandalina yağı, mevcut en tatlı narenciye kokusuna sahiptir ve rahatlamaya ve stresi azaltmaya yardımcı olur. Ancak bu yağı özellikle hamilelik masajı için uygun kılan şey, yoğun çatlakları önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilmesidir. Ayrıca, yağ mide bulantısı ve kabızlığa yardımcı olabilir ve hamilelik sırasında ortaya çıkabilecek uyku bozukluklarına yardımcı olabilir.


Lavanta Masaj Yağı


Sayısız faydası olan bir masaj yağı varsa o da lavanta esanslı masaj yağıdır. Bu yağ o kadar çok araştırılmıştır ki, bu faydaları için pek çok bilimsel destek bulunmaktadır. 2016 yılında yapılan bir araştırma, lavanta yağının hamile kadınlarda bile çok rahatlatıcı olduğunu göstermektedir. Başka bir 2018 çalışması, lavanta yağı kullanmanın hamilelik ağrısını önemli ölçüde azaltabileceğini göstermektedir.


Gül Masaj Yağı


Gül masaj yağı, hamile bir kadın olarak kaygıyı azaltmanın ve sakinleşmenin bir yoludur. Ayrıca gül yağı daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Bu 2014 araştırması, lavanta yağı gibi gül yağının doğum sırasında stresi azaltabileceğini göstermektedir.

Gül masaj yağı, lavanta masaj yağına çok benzer çünkü aynı beş doğal baz yağı da kullanır. Lavanta kokusunu sevmiyor ama gülleri seviyorsanız, bu gül masaj yağı hamilelik masajı sırasında harika bir alternatiftir. Hamileliğin ilk üç ayında bu yağa dikkat edin.


Greyfurt Masaj Yağı

Greyfurtlu masaj yağı da hamilelik masajlarında kullanıma çok uygundur. Greyfurt esansiyel yağı ruh halini iyileştirir ve olumlu bir atmosfere katkıda bulunur. Birçok hamile kadın, normalde olduğundan daha yağlı bir cilde sahiptir. Greyfurt ayrıca cildin sebum üretimini dengelemeye yardımcı olur. Beş doğal baz yağ (kanola yağı, hint yağı, zeytinyağı, üzüm çekirdeği yağı ve tatlı badem yağı) ile birlikte greyfurt esansiyel yağı cildi iyi besler ve nemlendirir.


Masöz

Bergamot Masaj Yağı

Bergamot esansiyel yağı içeren masaj yağı, hamilelik sırasında güvenle kullanılabilir. Bergamot bir narenciye meyvesidir ve uçucu yağı kaygı ve stresi azaltır. Bu gerginlik yaşayan hamile kadınlar için güzeldir. Narenciye kokuları ruh halinizi hızlandırır ve bergamot masaj yağında da durum böyledir. Hamile bir kadının cildi de biraz huzursuz olabilir. Bergamot esansiyel yağı cilt tahrişlerini azaltır.


Pro-2 Nötr Masaj Yağı

Bulantı hamile kadınlarda yaygındır. Bu genellikle 16 hafta sonra azalır. Bununla birlikte, bazı hamile kadınlar mide bulantısı ve kokulara karşı hassas kalır. Limon ve mandalina masaj yağı mide bulantısına yardımcı olabilirken, bazen herhangi bir koku çok fazla olabilir. O zaman kokusuz bir yağ seçmek akıllıca olur.


YASAL UYARI: Bu blog özenle derlenmiştir. Ancak görüşler değişebilir. Bu nedenle, hamilelik sırasında bir masaj yağının uygun olup olmadığı konusunda şüpheniz varsa her zaman bir doktora danışın.

Comments


bottom of page