top of page

Artriti Masajla Tedavi Edin


Artriti Masajla Tedavi Edin

Sertliği azaltmak, hareketliliği artırmak ve ağrıyı hafifletmek için artriti masajla tedavi etmenin popüler bir seçim olması doğaldır. Hangi tür artritten muzdarip olursanız olun, en iyi masaj türünü seçmenize yardımcı olmamız için okumaya devam edin.


Artritten Etkilenen Vücut Parçaları


Artrit, eklemleri çevreleyen koruyucu kıkırdağın incelmesidir. Teorik olarak vücudunuzun herhangi bir bölümünü etkileyerek o bölgede kronik ağrı ve hareketsizliğe neden olabilir. Vücudun artritten en çok etkilenen bölgeleri dizler, kalçalar, boyun ve ayaklardır.


Ancak, ister artritik dizlerinize yardımcı olacak bir masaj arıyor olun, ister boynunuzdaki artritten kaynaklanan ağrının giderilmesine ihtiyaç duyuyor olun, sahip olduğunuz artrit türünü hedefleyen bir tedavi türü seçmeniz önemlidir. Artritinize yardımcı olacak en uygun masajı seçmek için belirlemeniz gereken ilk şey, muzdarip olduğunuz artrit tipidir.

  • Kireçlenme

Eklemlerin uzun süreler boyunca aşınması ve yıpranmasının neden olduğu tip olan osteoartrit, ağrıyı yatıştırıcı hormonların salınımını teşvik eden ve hareketliliği geliştirmeye yardımcı olan masajlarla en iyi şekilde tedavi edilir. Vücudunuza orta basınçla masaj yapıldığında, cildinizin altındaki sinirler beyninize endorfin gibi daha doğal opioidler üretmesini teşvik eden sinyaller gönderir.


Bu hormonlar, ağrılı eklemlerin bir sonucu olarak hissettiğiniz ağrı seviyesini psikolojik olarak azaltır ve ruh halinizi iyileştirmeye yardımcı olur. En yaygın artrit tiplerinden biri diz osteoartritidir. Muhtemelen en iyi bilinen masaj stili olan İsveç masajı, osteoartritin neden olduğu diz ağrısını hafifletmek için en düzenli olarak önerilen masaj türüdür.

  • Romatizmal Eklem İltihabı

Romatoid artrit, vücudun kendi bağışıklık sisteminin eklemlere zarar verdiği bir durumdur. Bu tür artritlere en iyi şekilde, kan dolaşımını iyileştiren ve bağışıklık tepkisini güçlendiren bir masaj stili seçilerek yardımcı olunabilir. Düzenli bir lenfatik drenaj masajı, romatoid artritten kaynaklanan ağrıyla mücadeleye yardımcı olabilir ve ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek durumun daha da gelişme riskini azaltabilir.


İnsanların masaj rezervasyonu yapmasının en popüler nedenlerinden biri sırt ağrısını hafifletmeye yardımcı olmaktır. Sırt ve boyundaki ağrı veya tutukluk vakalarının çoğu, kas gerilmesinden veya disk kaymasından kaynaklanan akut durumlar olsa da, bu tür ağrı, omurga çevresinde gelişen artritin bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Sertliği hedefleyen Shiatsu veya akupresür gibi nazik, basınç noktası masajları, artritik sırt ağrısı çekenler için uzun vadeli faydalar sağlayabilir.

  • Gut

Genellikle sağlıksız yaşamdan kaynaklanan bir tür inflamatuar artrit olan gut, etkilenen eklemlerin etrafındaki kas gerginliğini gevşeten masajlarla yardımcı olur. Birçok insan gutun ilk belirtilerini ayaklarında, çoğunlukla ayak başparmağında yaşar. Akupresür, Shiatsu ve İsveç masajı gibi basınç noktası gevşeme terapilerinin tümü, gutun neden olduğu ayak parmağı ağrısını azaltmak için iyi seçeneklerdir.


Masaj

Kendi Artritinizi Tedavi Etmek


En iyi profesyonel masaj terapistleri, Shiatsu ve İsveç masajı gibi uzman tedavileri gerçekleştirme konusundaki uzmanlıklarını, uzun yıllar boyunca oluşan kapsamlı eğitim ve deneyimle kazanırlar. Bu nedenle, deneyimli bir masözden artrit masajı almanın daha iyi hissetmenize yardımcı olacağı büyük olasılıkla doğru olsa da, kendi kendine masaj artrit hastaları için çok etkili bir ağrı kesici çare olabilir.


Artrit Kontrendikasyonları


Uygun şekilde uygulanan terapötik masaj tedavisi, artritinizi daha da kötüleştirmemeli ve ağrılı olmamalıdır. Artrite yardımcı olmak için orta derecede basınç darbeleri ve yoğurma kullanılması önerilir. Spor masajı gibi daha derin basınç tedavilerinden en iyi şekilde kaçınılmalıdır, çünkü kasları kötü korunan eklemlere doğru iterek ağrıyı şiddetlendirebilirler.


Her zaman olduğu gibi, herhangi bir tıbbi durumunuz varsa, herhangi bir kontrendikasyonunuz olmadığından emin olmak için bir tedavi rezervasyonu yapmadan önce doktorunuzla masaj terapisinin uygunluğunu görüşmenizi öneririz.

Comments


bottom of page