top of page

Ashiatsu Masajı


Ashiatsu Masajı

Birinin sırtınızda çıplak ayak yürümesinin nasıl bir his olduğunu hiç merak ettiniz mi? Eğer öyleyse, Ashiatsu masajı deneyimlemelisiniz.


Ashiatsu Masajı Nedir?


Bu sırt yürüyüşü masajına Ashiatsu denir ve bir tür derin doku masajıdır. Terapistler, tedaviyi gerçekleştirmek için eller yerine çıplak ayak ve vücut ağırlığını kullanır. Adı, ayak ve basınç için Japonca kelimelerden gelir. Terapistler yanınızda, üstünüzde ve hatta üstünüzde durur ve vücudunuza masaj yapmak için ayak parmaklarını, topuklarını ve ayaklarını kullanarak kaslarınıza basar, gerer ve sıkar. Teknik, terapistin normal teknikler kullanarak yapabileceğinden daha derin bir kuvvet uygulamasını sağlamak için vücut ağırlığından ve yerçekimi gücünden yararlanır.


Ashiatsu'yu deneyen kişiler, gerçekten anlamlı, derin doku, kas basıncı sağladığını ancak ekstra derin basınç gerektiğinde diğer masaj stillerinde yaygın olarak uygulanan dirsek ve parmak eklemi tekniklerinden daha rahat hissettirdiğini söylüyor.


Ashiatsu Masajı İçin Ne Gereklidir?


Ashiatsu masajı genellikle hasta çıplak ve yüz üstü yere ya da üzerlerine bir havlu örtülmüş bir şilteye yatarken yapılır. Terapist genellikle ayaklarını çıplak tutan bol bir kıyafet giyer.


Tedavi odasına bağlı olarak, şiltenin yaklaşık 1,5 m yukarısına güvenli bir şekilde sabitlenmiş bir dizi denge çubuğu veya çember de bulabilirsiniz. Çubukların veya çemberlerin bulunmadığı yerlerde, şilte genellikle doğrudan bir duvarın yanına yerleştirilir.


Bu tür dengeleme ekipmanı, terapiste ekstra stabilite ve destek sağlayarak yardımcı olur. Masöz, müşteri üzerinde yürürken ayaklarını daha hassas bir şekilde konumlandırmaya yardımcı olmak için çubukları kullanır ve ayrıca gerektiğinde genel basıncı azaltmak için kendilerini müşteriden biraz yukarı kaldırır.


Ashiatsu Masajı Nasıl Hissettirir?


Ashiatsu masajı terapistleri seansa yanınızda durarak ve tek ayağınızla masaj yaparak, bir ayağınızın baskısını uygulayarak başlar. Bu şekilde, ağırlıklarının çoğu hemen verilmez ve bunun yerine kaslarınız hafifçe ısıtılır ve aynı zamanda yeni bir tedavi tipinde yaygın olan tedavi öncesi sinirleri veya gerginliği gevşetmeye yardımcı olur.


Bu bölüm sırasında, normal uygulamalı masajlara benzer şekilde, terapist ağırlığını topuk ve ayak parmakları arasında kaydırır. Bu sallanma hareketi, gergin kaslarda ısınmaya, rahatlamaya ve gerginliği hafifletmeye yardımcı olur.


Kaslarınız ısındığında, terapist nazikçe müşterinin sırtına tırmanır. Baş üstü çubuklar, ağırlığının nazikçe uygulanmasını ve kuvvetin uygun şekilde kademeli olarak artırılmasını sağlamak için destek sağlar.


Masöz

Masöz iki ayağını müşterinin sırtına koyduğunda, genellikle Ashiatsu'nun en popüler hareketlerinden birini gerçekleştirirler. Müşterinin gövdesinin ortasında, her iki ayak omuz genişliğinde açık ve omurgaya dik olarak duran terapist, denge çubuklarını kullanarak kendini hafifçe kaldırır. Ardından, ağırlığının daha fazlasının müşteriye baskı yapmasına izin vermek için tutuşunu hafifçe serbest bırakarak, ayaklarını omurganın kenarları boyunca yukarı ve aşağı kaydırır. Bu, masa başında çalışan ofis çalışanları arasında yaygın bir şikayet olan gergin sırt kaslarını germek ve gevşetmek için gerçekten mükemmel bir yöntemdir.


Ashiatsu masajı genellikle omuzlar, sırt ve kalçalara odaklanır ancak bacaklar, kollar, eller ve ayakları da içerebilir. Kayma riskinden kaçınmak için, Ashiatsu tedavilerinde genellikle yağ kullanılmaz.

Comments


bottom of page