top of page

Asya Masajının En Popüler Türleri


Asya Masajının En Popüler Türleri

Masajın ne zaman ve nerede icat edildiği sorusu sıklıkla tartışılır ve muhtemelen hiçbir zaman tam olarak cevaplanamayacak olan bir sorudur. Bununla birlikte, Asya masajı stillerinin dünyanın en yaygın olarak uygulanan ve popüler olanlarından biri olduğuna dair çok az şüphe vardır.


Asya Masajı Nedir?


Asya masajı, Asya kıtasından kaynaklanan her türlü masaj terapisini ifade eder. Asya, dünyadaki en büyük ve en kalabalık kıtadır. Asya sadece coğrafi olarak değil, aynı zamanda kültürel olarak da çeşitlidir. Bununla birlikte, çoğu insan Asya ürünlerini ve hizmetlerini genellikle Çin, Hindistan, Japonya veya Tayland ile ilişkilendirir. Masaj söz konusu olduğunda büyük ölçüde aynıdır. Bu dört büyük Asya ülkesinden gelen terapötik masajlar, dünyanın en saygın ve en popüler stilleri arasında yer almaktadır.


Asya masajının birçok türü, yaşam formlarının sadece fizyolojik yönleri değil, aynı zamanda hayati enerji olarak bilinen bir şeyi de içerdiği temel prensibine dayanmaktadır. Sağlıklı bir varoluş için, bu doğal yaşamsal enerji serbest akışlı ve dengeli olmalıdır. Zihinsel kaygı veya kötü beslenme gibi çeşitli dış faktörler yaşamsal güç enerjinizi olumsuz etkiler ve bu da sonuç olarak zayıflamış sağlık ve mutsuzluğa yol açabilir. Vücudun belirli bölgeleri boyunca uygun şekilde gerçekleştirilen masaj, doğru enerji dengesini ve akışını yeniden sağlamaya yardımcı olabilir.


Japon Masajı


Muhtemelen en bilinen Japon masajı türü Shiatsu'dur. Bu popüler akupresür terapi tarzı, 20. yüzyılın başında Japonya'da yaratılmıştır ve parmak uçlarının ve avuç içlerinin yumuşak kısımları kullanılarak verilir. Shiatsu ideal olarak eğitimli bir masaj terapisti tarafından yapılır. Piyasada ayrıca çeşitli elektrikli el masaj cihazları mevcuttur. Bunlar genellikle kalıplanmış kauçuk nodüller kullanarak Shiatsu tarzı bir basınç tedavisi sunar. Bu elektrikli masaj cihazlarını etkin bir şekilde kullanmak için kullanıcının cihazı nereye uygulayacağı konusunda hala bilgi sahibi olması gerekir. Tedavinin vücuttaki doğru bölgelere tam olarak uygulanmasını sağlamak çok önemlidir.


Thai Masajı


Thai masajının birkaç ana formu vardır. Çeşitli formlar arasındaki önemli bir ayrım, tedavinin 'kuru' veya 'ıslak' yapılıp yapılmadığıdır. Kuru Thai masajı yağsız yapılır. Alıcı giyinik kalır, ancak vücudunuzun nefes almasını sağlayan ve hareket esnekliğine sahip doğal liflerden yapılmış, bol giysiler giymeniz önerilir. Terapi türü esas olarak vücudu bükmeye ve esnetmeye odaklanır ve bazı oldukça aşırı pozisyonları içerebilir.


Çin Masajı


En eski masaj türlerinden biri olan Çin masajı teknikleri 4.000 yıldan beri uygulanmaktadır. Çin terapötik masajının iki ana dalı 'tui na' ve 'zhi ya'dır. Bu iki farklı formdan tui na, klasik masaj ve derin doku masajı gibi klasik Avrupa masaj stillerine daha yakın olanıdır. Tui Na masajında ​​yoğurma, itme, çekme gibi petrisaj tipi hareketler yoğun olarak kullanılmaktadır. Zhi ya masajı ise refleksoloji, akupresür ve Shiatsu masajlarına benzer şekilde daha çok presleme ve sıkıştırma hareketlerine odaklanır.


Chi Nei Tsang


Çoğu Asya masajı, Asya'nın çeşitli bölgelerinden etkiler içerir. Geleneksel Ayurveda felsefesi, iyi çalışan bir sindirim sisteminin sağlığın kesinlikle anahtarı olduğunu öğretir. Chi Nei Tsang, Tay ve Çin tekniklerini harmanlayan karın odaklı bir masajdır. Terapist, derin ama nazik akan hareketlerle öncelikle mide bölgenizde çalışır. Amaç, masaj terapisi ile iç sindirim sisteminizi detoksifiye etmek ve yeniden dengelemektir.


Ayak Masajı


Asya'da birçok ayak masajı çeşidi vardır, ancak temel öğretiler refleksolojide öğretilenlerle aynıdır. Ayaklarınız, vücudunuzun çeşitli hayati organlarına doğrudan karşılık gelen farklı bölgeler içerir. Bu bölgelere doğru şekilde uygulanan basınç, ilgili organlardaki hayati enerji tıkanıklıklarının giderilmesine yardımcı olabilir. Tıkanıklıklar temizlendiğinde organlarınız daha iyi çalışır ve kendinizi daha sağlıklı hissedersiniz.


Ayurveda Masajı


Bu, masajın en eski biçimlerinden biridir ve bugün hala yaygın olarak uygulanmaktadır. Geleneksel Ayurveda sağlık ve zindelik felsefelerine dayanmaktadır. Ayurveda masajı Asya'da çok popüler olmaya devam ediyor ve diğer birçok Asya masajının temelini oluşturmaktadır. Ayurvedik terapi almış olacak kadar şanslı olanlar bile bazen onun altında yatan ilginç gerçeklerin farkında olmazlar.


Masöz

Kupa Terapisi


Kupa terapisi, burada bahsedilen diğer masajlardan önemli ölçüde farklı bir masaj tarzıdır. Bir kupa masajı terapisti, cam veya silikon bardakların ağzını kullanarak vücudunuza çeşitli bardaklar yerleştirir. Bunlar daha sonra bir vakum oluşturmak için ısıtılır. Yaklaşık 5 ila 10 dakikalık bir süre boyunca bu, cildinizin bardağa hafifçe çekilmesine neden olur. Buradaki fikir, ortaya çıkan kan hareketinin, yerleşik kas gerginliğini serbest bırakmaya ve ağrıları ve ağrıları azaltmaya yardımcı olmasıdır.


Endonezya Masajı


Endonezya kaynaklı en popüler iki masaj Cava masajı ve Bali masajıdır. Cava masajı güçlü ve güçlü bir terapidir. Masöz, vücudun derinliklerine masaj yapmak için eklemleri de dahil olmak üzere tüm elini kullanır. Genellikle yaralanmaları, kas ağrılarını ve eklem ağrılarını hedeflemek için yapılır. Fazla vücut sıvılarını kaybetmek isteyen kadınlar arasında da popülerdir. Birçok yönden Avrupa'daki muadilleri spor masajı ve lenfatik drenajdır. Bali masajı, aromatik esansiyel yağlar ve hafif yoga tipi germe hareketleri ile efleurage, yoğurma ve rahatlatıcı yuvarlanma tekniklerini kullanır. Ayurveda masajı, Thai-yoga germe ve rahatlatıcı İsveç aromaterapi masajı arasında bir karışım olarak düşünebilirsiniz.


Comments


bottom of page