top of page

Ayak Başparmağınıza Masaj Yapmak Gut Hastalığını İyileştirebilir mi?


Ayak Başparmağınıza Masaj Yapmak Gut Hastalığını İyileştirebilir mi?

Gut, vücudunuzun belirli eklemlerinde ani ve akut ağrıya neden olabilen bir inflamatuar artrit şeklidir. Ağrıya genellikle etkilenen bölgede şişlik eşlik eder. Gut ağrısı en çok ayak başparmağında hissedilir, ancak parmaklarınızdaki, dizlerinizdeki, dirseklerinizdeki veya bileklerinizdeki eklemleri de etkileyebilir.


Gut genellikle orta yaşlı ve daha yaşlı erkekleri etkiler, ancak özellikle menopozdan sonra kadınları da etkileyebilir. Bu duruma, kanda zamanla toplanan ve kristal tortular oluşturan aşırı ürik asit neden olur. Bu birikintiler, eklemlerimizi oluşturan ve şiddetli ağrı ve şişmeye neden olan kıkırdak ve kemiklere karşı son bulur.


Bazı insanlar kalıtsal bir durum olarak gut hastalığına sahiptir, ancak genellikle daha uzun bir süre boyunca kötü beslenme ve yaşam tarzı seçimlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Gut hastalığı yaşamak acı vericidir, ancak iyi haber şu ki, durum genellikle uzun süreli eklem hasarına yol açmaz. Ayrıca, onu fark eder ve hemen önlem alırsanız, gut nispeten kolayca kontrol edilebilir ve tedavi edilebilir.


Gut Nasıl Anlaşılır?


Gut, belirli fiziksel yaralanmalarla ilgisizdir. Bu nedenle, futbol oynarken ayak baş parmağınızı yaralamak, ortaya çıkan ağrının gutla ilgili olması pek olası değildir. Bununla birlikte, yaralanmadıysanız ancak ayak başparmağınızda veya bileklerinizde ani keskin ağrılar yaşıyorsanız, gut geliştirmiş olabilirsiniz.


Düzenli olarak aşırı miktarda alkollü içecek tüketmek ve çok fazla yağlı yiyecek tüketmek gut gelişimine katkıda bulunan kilit unsurlardır. Gut hastalığına yakalanma riskinizi daha da artıran diğer faktörler aşırı kilolu olmak, stresli bir yaşam sürmek veya yüksek tansiyondan muzdarip olmaktır.


Düzenli olarak gut ağrısı atakları geçirmek oldukça nadirdir. Sık sık saldırılara maruz kaldığınızı fark ederseniz, bu arka planda gelişen daha ciddi sağlık sorunlarının bir göstergesi olabilir. Bu tür bir komplikasyon, aşırı ürik asidin idrar yolunda kristalize olması ve tedavi edilmediği takdirde böbrek taşı gibi böbrek sorunlarına yol açması olabilir.


Gut semptomları diğer artritik durumlara benzer olduğu için teşhis edilmesi zor bir durum olabilir. Bununla birlikte, doktorunuz genellikle kanınızdaki ürik asit seviyelerini kontrol etmek için bir kan testi yapacak ve ayrıca etraflarında herhangi bir kristal birikimi olup olmadığını belirlemek için ağrılı eklemlerin X-ışınlarını inceleyecektir.


Masöz

Gut Tedavisinin En İyi Yolu Nedir?


Gut hastalığından neredeyse anında kurtulmak için ağrı noktasında lokalize masajı düşünün. Sizi tedavi etmesi için masaj terapisti gibi nitelikli bir sağlık uzmanından yardım alabilir veya hatta kendinize bir ayak masajı yapmayı deneyebilirsiniz.

Masaj terapisinin uygulandığı bölgelerde ve çevresinde kan dolaşımını arttırdığı iyi bilinmektedir. Hasarlı bir ekleminiz varsa, çevredeki kaslardaki düğümler daha fazla tahriş edebilir ve gut atağı sırasında hissedeceğiniz rahatsızlık seviyesini artırabilir. Nazik masaj darbeleri kullanmak, bu kasları gevşetmek ve dar noktalar etrafındaki gerilimi azaltmak için özellikle etkili bir tekniktir.


Parmaklar gibi guttan da etkilenebilen bölgelerde, tekrarlayan zorlanma yaralanmalarının tedavisinde kullanılanlara benzer masaj teknikleri, bedeni ve zihni rahatlatmaya ve acıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Gut tedavisi için en popüler tedaviler Shiatsu ve Klasik İsveç masajıdır.


Bir süre boyunca uzun süreli masaj uygulamaları, kısa süreli ağrı kesici ve rahatlamanın ötesinde ek faydalar sağlayabilir. Etkilenen bölgelerdeki artan kan akış hızı, oluşan kristal birikintilerinin bir kısmının hasarlı eklemlerden uzağa kaymasına yardımcı olabilir. Masaj terapisinin daha sağlıklı bir yaşam tarzı tutumunu teşvik ettiği bilinmektedir. Örneğin haftada bir masaj yaptırmak sizi daha sağlıklı bir yaşam tarzı yaşamayı daha çok önemseyen daha sakin bir insana dönüştürebilir.


Masajın yanı sıra, gut ağrısını 2 saat içinde rahatlatmak için Nurofen gibi iltihap önleyici ilaçlar sıklıkla reçete edilir. İlaçsız bir alternatifi tercih ediyorsanız, hemen rahatlamak için iltihaplı ve ağrılı bölgeye bir buz torbası koymayı deneyin.

Uzun vadede, aşırı alkol tüketimini azaltmak ve biraz kilo vermeyi teşvik etmek için diyetinizi geliştirmek gibi olumlu yaşam tarzı değişiklikleri, gut ataklarını azaltmaya ve hatta tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.


Hızlı bir diyet yapmanın muhtemelen asla iyi bir fikir olmadığını unutmayın. Ani veya aşırı yaşam tarzı değişiklikleri, gücünüzü ve dayanıklılığınızı olumsuz etkileyebilir ve zaten zayıflamış eklemlerde daha fazla strese neden olabilir. Şok diyetler de kendinizi eski rutine geri döndürmeden önce genellikle sadece birkaç hafta sürer. Alkolün etkileri ve zayıf bir diyet, gutun zamanla istikrarlı bir şekilde gelişmesine neden olur. Masaj terapileri, diyet ve egzersiz, sorunu uzun vadede iyileştirmeye yardımcı olmak için harikadır.


Comments


bottom of page