top of page

Ayak Refleksolojisi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?


Ayak Refleksolojisi Gerçekten İşe Yarıyor Mu?

İnternet, refleksoloji ilkelerinin lehinde ve aleyhinde ve işe yarayıp yaramadığına dair iddialarla dolu. Refleksologlar ayak tabanlarınıza bakarlar. Sonuçta, sadece ayak masajından bahsediyoruz. Peki ayak refleksolojisi gerçekten işe yarıyor mu?


Refleksoloji Nedir?


Refleksologlar, ayaklarınızın belirli kısımlarına baskı uygulamanın vücudunuzun diğer kısımlarında faydalı iyileştirici etkilere sahip olabileceğine inanırlar. Ayak refleksoloji haritası, görünmeyen enerji kanalları aracılığıyla ayaklardaki belirli basınç noktalarına hangi vücut bölümlerinin ve organlarının bağlı olduğuna inanıldığını göstermektedir.


Çok sayıda refleksoloji araştırması yapıldı, ancak enerji hatlarının aslında vücudunuzun çeşitli kısımlarını ayak tabanlarınıza bağladığını doğrulamak için anatomik veya fizyolojik olarak kesin bir bilimsel kanıt sunulmadı. Ancak, teorileri çürüten hiçbir bilimsel kanıt da yoktur.


Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? İnsan ırkının tarihi boyunca, daha önce anlamadığımız veya inanmadığımız kanıtlanmış şeyleri defalarca gördük. Öyleyse diyoruz ki, açık fikirli olalım ve ne olursa olsun ayak masajlarının tadını çıkaralım.


Refleksoloji ve Chi (veya Qi)


Bedenlerimizin, temiz olduğunda en iyi şekilde çalışan hayati enerji akışlarından oluşan bir ağ olduğu inancı, uzun süredir devam eden Çin geleneği Chi ile iç içedir. Bu ilkeler aynı zamanda Shiatsu'dan tüm Ayruveda tıbbi sistemine kadar diğer birçok Asya tedavi tarzında kullanılmaktadır.


Daha yakın zamanlarda, Neuromatrix ağrı teorisi üzerine yapılan çalışmalar, aslında beynin sadece fiziksel doku hasarına değil, aynı zamanda olumsuz duygusal faktörlere de ağrı hissi ile yanıt verebileceğini ileri sürdü. Bu, stres veya ruh hali gibi dış faktörlerin beyninizin ağrı hissi ile tepki vermesine neden olabileceğini düşündürmektedir. Refleksoloji, Shiatsu ve genel olarak akupunktur tedavileri, bu nedenle, genel stres ve kaygıyı azaltarak, vücudunuzun dokunulmayan kısımlarında hissettiğiniz ağrıyı azaltabilir.


Masöz

Ayak Masajı


Ayak refleksolojisi ile ilgili inançlar hakkında ne şekilde hissetmeye meyilli olursanız olun, tek bir şeyle tartışmak zordur: Ayaklarınıza masaj yaptırmak iyi hissettirir. Bilim her zaman her şeyin cevabı değildir ve bazen geri çekilip büyük resme bakmanıza yardımcı olur. Bir şey iyi hissettiriyorsa, bu büyük olasılıkla stres seviyenizi azaltacaktır. Stresi azaltmanın sağlığınız için iyi olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bazı insanlar refleksolojinin belirli kısımlarını sever ve diğerlerinden hoşlanmaz. Örneğin, her ayağın topuğunun ortasına uygulanan hedefli basınç popülerdir.


Öte yandan, yorgun gözleri gidermek için sözde ayak parmakları arasındaki bölgeyi sıkma tekniğini pek çok kişi oldukça rahatsız bulmaktadır. Her zaman olduğu gibi, konuşmaktan çekinmeyin ve ağrılı bir şey hissederseniz veya bundan hoşlanmıyorsanız masaj terapistinizden tedavisini uyarlamasını isteyin.


Her 90 dakikalık tam vücut masajının, yaklaşık 5- 10 dakika süren iyi bir ayak masajı içermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun, vücudunuzun diğer bölümlerindeki sorunları hafifletmeye yardımcı olmak için refleksoloji inançlarına dayalı hedefli bölge tedavisini dahil etmek anlamına gelip gelmediği tamamen size kalmış. Bunun anlamı, ayaklarınızın daha rahatlamış, daha mutlu ve daha hafif hissetmeniz gerektiği ve tüm bunların birlikte sağlığınız üzerinde olumlu bütünsel bir etkisi olacağıdır.

Comentarios


bottom of page