top of page

Ayaklardaki 6 Mucizevi Nokta


Ayaklardaki-6-Mucizevi-Nokta

Eller, ayaklar ve bacaklarımızda binlerce sinir bulunmaktadır. Bu sinirlerin her biri vücudu, bedeni canlandırmak adına kullanılabilir. Fakat bunun için bu hassas olan sinirlerin bulundukları yer ve ne ise yaradıkları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Ayak si ismi verilen bu uzmanlık alanı yüzyıllardan beridir alternatif tıp olarak kullanılmaktadır. Aslında, akupunktur tedavisinin de temelini oluşturur. Refleksoloji vücudun, bedenin çeşitli ince noktalarına dokunularak tedavi olanağı sağlar. Refleksoloji her ne kadar her hastalığa, rahatsızlığa şifa olmasa da uzmanlar, uyku problemleri, yüksek tansiyon rahatsızlıkları olanlar ve strese karşı çok güçlü tedavi olacağı sunduğunu söylemektedirler. Refleksoloji masaj tedavisinin böbreklere ve bağırsaklarda kan akışı hızını arttırmış olduğu ve buna bağlı olarakta diyaliz hastalarında pozitif farklılıklara sebep olduğu, kan basıncının düşürülmesi ile büyük ölçüde rahatlama sağlamış olduğu, göğüs hastalıkları, rahatsızlıkları ve diyabet hastalarında ağrıları azalttığı da bilimsel olarak kanıtlanmıştır.


Hangi Noktalar Hangi Organlara Etki Eder?


Ayaktaki 6 hassas noktayı masaj ile uyararak vücutta, bedende önemli derecede rahatlama, gevşeme sağlayabiliriz. Büyük ayak parmağına masaj uygulayarak iştahı kontrol altına alabilir ve doğru aerobik hareketler ile kilo vermeyi sağlayabiliriz. Sol ayak başparmağının ortası hipofiz bezinin girip noktasıdır. Herhangi bir hormon düzensizliği varsa bu noktaya, alana masaj uygulayarak bu dengesizliği kontrol altına almaya çalışılabilir. Büyük ayak parmağının tabanına masaj uygulamak ile tiroit bezine masaj uygulamak neredeyse aynı şeydir.


Dengesiz olan tansiyonu düzeltir ve çok stresli bir yapıya sahipseniz gevşemenizi, rahatlamanızı sağlar. Ayakların iç kısımları adrenalin hormonuyla doğrudan bağlantılıdır ve buraya masaj uygulayarak enerji seviyesini maksimum hale getirebiliriz. Topuk bölgesine masaj uygulamak boşaltım sistemini aktif hale getirir ve vücuttaki, bedendeki tokinlerden kurtulmaya büyük ölçüde etki sağlar. Ayakların orta noktası, alanı ise diyafram ile doğrudan doğruya bağlantılıdır. Bu alana, bölgeye masaj uygulamak stres ile baş etmenin en iyi ve en etkili yoludur. İyi sonuçlar elde etmek adına her gün düzenli olarak bu alanlara masaj uygulamak hem daha sağlıklı, zinde olmayı sağlar hem de sağladığı gevşeme, rahatlama sayesinde stresten, gerginlikten daha az yıpranmaya olanak sağlar.


Comments


bottom of page