top of page

Ayurveda Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Güncelleme tarihi: 22 Tem 2022


Ayurveda-Hakkında-Bilinmesi-Gerekenler

Ayurveda Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Son zamanlarda Ayurveda ve Ayurvedik yaşam terimlerini sıklık ile duymaya başladık. 5000 yıllık tarihe sahip, Hint kültürüne ait Ayurveda kelime olarak yaşam bilimi anlamına gelmektedir. İnsanın zihinsel, fiziksel ve ruhsal olarak 3 bedenden oluştuğunu varsayan ayurvedik sistem, bu bedenler arasında kurulmuş olan denge ile maksimum yaşam kalitesine kavuşulacağını savunuyor. Ayurvedik ve Ayurveda yaşama giriş için bilmeniz gereken temel noktalarını sizler için araştırdık, derleyip topladık.


1 - Eşit Derece


Ayurveda da var olmuş olduğu kabul edilen üç benlik de eşit derecede önemlidir. İyi bir beslenme biçimi ve kaliteli besinler ile fiziksel bedeni koruyabilir fakat gündelik rutinde karşınıza çıkabilecek sorunlar ruhsal sisteminizde de çatlaklara neden olabilir. Bunun yanı sıra iç içe geçtiği var sayılan bu üçlü, aralarında dengeyi kuramayarak optimum seviyede sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmeye engel olabilir. Bu sebepten fiziksel, zihinsel ve bilinçsel bedenlerin bütününü desteklemek oldukça gerekli.


2 - Belirti Değil, Sebep


Ayurveda adına iyileştiriciden ziyade koruyucu sıfatını kullanabiliriz. Bu sistemde vücuttaki, bedendeki problemler erken düzeydeyken tespit ediliyor, beslenme kürleri, türlü aktiviteler ve yaşam tarzındaki farklılıklarla ilerleme engelleniyor. Ayurvedik yaşam tarzı belirtilere odaklanıp iyileştirmekten çok nedene odaklanıp engellemeyi amaçlıyor.


3 - 5 Element ve Dosha’lar


Ayurvedaya göre her şeyde 5 element bulunmakta. Bunlar hava, ateş, su, boşluk ve toprak. Elementler ise bünye olarak isimlendirebileceğimiz dosha’ları oluşturuyor. Toplamda üç dosha bulunmakta. Herkesin temelinde bulunan bu üç doshadan baskın olan kişinin mizacını oluşturuyor ve yaşam tarzı doshaların dengesine göre şekilleniyor. Her doshanın temsil etmiş olduğu elementler, fizyolojik ve ruhsal olarak yönettiği ve sembolize ettiği noktalar, bölgeler var.


Vatta Dosha: Hava ve boşluktan oluşan bu dosha yaratıcılığı, hareketi, heyecanı, kalp atışını temsil etmekte.

Pitta Dosha: Ateş ve su elementlerinden oluşan bu dosha, algı, hoşnutluk ve zekayı temsil etmekte.

Kapha Dosha: Toprak ve sudan oluşan Kapha dosha gelişimi temsil etmekte. Vücuttaki nemi, kas ve eklemleri, bağışıklık sistemini kontrol ediyor.


4 - Besin Rehberi


Ayurveda’nın yanında ayurvedik beslenmeyi de sıklık ile duymuşsunuzdur. Bu sistemde beslenmeye yönelik türlü ritüeller ve kurallar var. Yemek pozisyonlarında alçak gönüllü olmak, dinlenerek yemek ve iyice çiğnemek gibi dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Bunun yanı sıra besinin desteklemiş olduğu bir dosha, olumlu olumsuz özellikleri ve panzehirleri bulunuyor. Örneğin pirin., Kapha’yı arttırıyor, yağlanmaya neden oluyor fakat karanfil ve karabiber ile olumsuz etkileri dengelenebiliyor. Ayurveda’ya göre çevreden yaptılarınıza, yediklerinize kadar her şey yaşamınızda büyük bir önem taşıyor ve sizi siz yapıyor. Dolayısı ile bu ‘yaşam öğretisi’ gıdalar, fiziksel ve ruhsal uygulamalar ile hayatın, yaşamın kalitesini ve doğal iyileşmeyi destekliyor. Bedeni, zihni ve duyguları dengeliyor.


Comments


bottom of page