top of page

Ayurveda Masajı Hakkında 9 İlginç Gerçek


Ayurveda Masajı Hakkında 9 İlginç Gerçek

Bir Ayurvedik masaj sırasında ne bekleyeceğinizi veya terapistiniz tarafından hangi tekniklerin kullanılacağını merak ediyorsanız, bu masaj terapisi tarzının önceden belirlenmiş bir dizi hareket değil, genel bir yaşam tarzı sağlık sistemi olduğunu bilmek önemlidir. Buna göre, uygun şekilde uygulanan bir tedavi kişiye özel tasarlanacak ve her bireyin kendi zihin ve beden durumuna göre uyarlanacaktır. İşte Ayurveda masajı hakkında bilmediğiniz 9 ilginç şey.

  1. Ayurveda masajı, Hindistan'da MÖ 1500'den beri yaygın olarak uygulanan ve bugün hala oldukça popüler olan bir tıbbi ve yaşam tarzı sistemi olan Ayurveda'nın bir parçasıdır. Bu, onu dünyanın en uzun süreli sağlık sistemlerinden biri yapar.

  2. Ayurveda kelimesi, yaşam anlamına gelen Ayur ile bilgi veya bilim anlamına gelen Veda'nın birleşiminden gelir.

  3. İngiltere'de tarihte bu dönem Bronz Çağı olarak bilinir. Bununla birlikte, Hindistan'da, MÖ 1500 civarında bestelenen ve Aryan yaşam ilkelerini ortaya koyan bir şiir ve kutsal ilahiler koleksiyonu olan Vedaların adını taşıyan Vedik Dönem olarak bilinir.

  4. Ayurveda'nın bazı temel ilkeleri şunlardır: Egzersiz, iyi beslenme, doğru sindirim ve iyi dinlenme. En önemlisi, bunlar kendi kişisel zihin-beden tipinize ilişkin derin ve kapsamlı bir anlayışla denge içinde yapılmalıdır. Ayurveda masajı, bu sağlık sisteminin sindirim dalının bir parçasını oluşturur.

  5. Ayurveda masajının standart şekli, Abhyanga adı verilen tüm vücut yağına dayalı bir masajdır. Geleneksel olarak kişinin kendi başına gerçekleştirilir ve ideal olarak her gün sabahın erken saatlerinde banyodan önce olmak üzere günlük sağlık ve zindelik rutininizin bir parçasını oluşturmalıdır.

  6. Ayurveda masajının en iyi bilinenlerinden biri Pizhichil olmak üzere birkaç başka şekli vardır. Bir Pizhichil masajında, tedaviniz boyunca Kindi olarak bilinen özel bir kaptan sürekli olarak ılık ilaçlı yağ dökülür. Bu tür tedavi, yağ ve ekipman gereksinimleri nedeniyle mobil terapi için uygun değildir. Ayurveda masajı, Hint yoga tarzı esnemelerle kombine edilmiş yağ bazlı bir Abhyanga şeklidir.

Evde Masaj

7. Yüksek kaliteli organik, soğuk pres badem veya susam yağı, Ayurvedik abhyanga masajı yapmak için en çok önerilen yağdır. Hindistan cevizi yağı da soğutma özelliklerinden yararlanmak için tedavilerin sonunda sıklıkla kullanılır.

8. Vata, Pitta ve Kapha olarak adlandırılan üç temel biyolojik unsur veya ' dosha arasındaki denge kavramı, Ayurvedik tıp doktrinlerinin özüdür. Buradaki ilkeler ile Chi (veya Qi) hakkındaki antik Çin tıbbi inançlarında tartışılanlar arasında birçok benzerlik vardır.

9. Ayurvedik masajın bazı biçimleri özel olarak tasarlanmış tedavi odalarında yapılırken, en temel şekliyle bu terapi en iyi evde yapılır. Bu tedavi, temel bir sağlık ve esenlik yaşam tarzı uygulaması olarak ortaya çıkmıştır ve halen bu amaçlanmaktadır ve buna göre tüm insanlar tarafından kolayca erişilebilir olmalıdır. Eğitimli terapistlerimizden birinin Ayurveda terapisini evinizin rahatlığına getirmesine izin verin.

Commentaires


bottom of page