top of page

Ayurveda Masajı Nedir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Ayurveda-Masaji-Nedir-?

Ayurveda Masajı


Ayurveda masajının en önemli özelliği ısıtılmış bitkisel yağlar ile uygulanmasıdır. Kullanılan aromatik yağlar kullanılması ile de cildi besler ve arındırır. Ayurveda masajının asıl amacı, bozulmuş olan iç dengeyi düzenlemek ve rahatlatıp, beden ve ruh arasında bulunan iletişimi ve dengeyi yeniden sağlamaktır. Antik zamanlarda bu masaj türü sadece kral ve kraliçelere yapılırdı. Ayrıca savaş öncesinde de, direnme gücünün arttırılması için uygulanırdı.


Ayurveda Masajı Nasıl Uygulanır?


Susam yağı, Hindistan cevizi yağı, biberiye yağı, hardal yağı ya da zeytinyağı gibi doğal ve aromatik olan yağlar, vücut sıcaklığını biraz geçecek şekilde ısıtılır. Bu ısıtılan yağlar terapistler tarafından uygulanır. Ayurveda masajı özellikle baskı noktalarını hedef alarak uygulanır. Çoğunlukla omurga başta olmak üzere, baş, göğüs, ayak gibi noktalara vücut ağırlığı kullanılarak düzenli ve ritmik bir biçimde yapılır. Thai masajı gibi sert uygulanmaz, daha çok rahatlatıcı ve dinlendirici özelliği bulunur. Orta sertlikte uygulanan bir masaj türüdür.


Ayurveda masajı bilinen 4 ana noktaya ve saat yönünü takip edecek şekilde uygulanır. Karın, alnın ortası, göğüs kafesi kemiğinin uç noktası ve ayaklara parmak uçları ile avuç ileri kullanılarak dairesel hareketler uygulanarak masaj yapılır. Özellikle stres altında çalışan bireyler, sınavlara hazırlanan öğrenciler ile eklem ve kas bölgelerinde bulunan ağrılarından şikayetçi olan bireyler için ideal bir masaj türüdür. Ayaklardaki belli noktalara uygulanan ayurvedik masaj migren, böbrek ağrısı gibi konularda oldukça etkilidir. Masaj sonunda kişi rahatlatıcı ılık bir duş alması, masaj ve duş sonunda ise dinlenmeye geçmesi, ılık bitki çayları tüketilmesi önerilir.


Ayurveda Masajı Kimlere Uygulanmamalı?

 • Hamilelere,

 • Cildinde açık yara bulunan bireylere,

 • Vücudunda ağrılı şişlikler bulunan bireylere,

 • Cilt enfeksiyonuna sahip kişilere ayurveda masajı uygulanması önerilmez.


Ayurvedik Masaj Türleri


Srotabhyanga Masajı: Damalar ve lenf sisteminde bulunan kirli kanın temizlenmesinin yanı sıra metabolizmayı çalıştırmaya yönelik bir masajdır. Bu masaj, lenf drenaj masajına benzer ve genellikle bacaklara uygulanır. Ödem, yorgunluk, dolaşım sorunları ve toksinlerden arınmak için tavsiye edilen ayurvedik masaj türleri arasında yer alır.


Marma Masajı: Marma masajı, çok kapsamlı bir masajdır. Kan dolaşımını canlandırıp, beynin çalışma gücünü arttırır. Ayrıca beden zihin ve ruhun rahatlamasında çokça faydalı, etkili bir masajdır.


Champi Masajı: Yalnızca baş bölgesine uygulanır. Masaj sırasında ve masaj sonrasında etkisi uzun süre kalan bir masaj türüdür. Stres, gerginlik gibi sorunlara birebir etkilidir.


Padabhyanga Masajı: Hindistan’da sık uygulanan bir ayak masajı çeşididir. Özellikle de migren gibi baş ağrıları, uykusuzluk ve asabiyet sorunlarından uzaklaşmak için tercih edilir ve yaptırılır.


Ayurveda Masajının Faydaları


 • Uyku düzenini sağlar.

 • Zihinsel olarak mutlu hissetmeye ve aktif olmaya yardımcı olur.

 • Migren, böbrek ağrısı gibi durumlarda yardımcı olur.

 • Stres, gerginlik gibi problemlerin ortadan kalkmasında etkilidir.

 • Beden, zihin ve ruhun rahatlamasında etkisi vardır.

 • Yorgunluğa, uykusuzluğa iyi gelir.

 • Vücutta oluşan ödem sorunlarına yardımcı olur.

 • Bireyde oluşan dolaşım sorunlarına etkisi vardır.

 • Vücutta bulunan toksinleri arındırmada faydalıdır.

Kommentare


bottom of page