top of page

Bağışıklık Sistemi: Masaj & Antiviral Masaj Yağı


Bağışıklık Sistemi: Masaj & Antiviral Masaj Yağı

Güçlü bir bağışıklık sistemi önemlidir. Bir masaj bu konuda yardımcı olabilir mi? Peki ya antiviral masaj yağı? Bu blog tüm sorularınızı yanıtlıyor.


Bağışıklık Sistemi Tam Olarak Nedir?


Bağışıklık sistemi üç farklı sisteme ayrılabilir: fiziksel bariyer, genel savunma ve özel savunma.

  • Fiziksel Bariyer

Fiziksel bariyer esas olarak cildi içerir. Cilt, hiçbir patojenin nüfuz etmemesini sağlar. Ancak solunum yolunuzun mukoza zarları ve bağırsaklar da bağışıklık sisteminin fiziksel bariyerinin bir parçasıdır. Ayrıca patojenleri mümkün olduğunca durdururlar. Mide asidi ve tükürük de vücudunuzdaki patojenleri azaltır.

  • Genel Savunma

Bağışıklık sisteminin genel savunması, yine de vücuda giren tüm patojenlere saldırır. Beyaz kan hücrelerindeki fagositler, patojenlerin olabildiğince çabuk temizlenmesini ve yok edilmesini sağlar.

  • Özel Savunma

T hücreleri ve B hücreleri, spesifik savunmada yer alır. Bunlar belirli patojenlerle savaşır. Bu nedenle bunlar, halihazırda nüfuz etmiş ve hücreler tarafından hala tanınan patojenlere odaklanır (örneğin, daha önce sahip olduğunuz belirli bir virüs gibi). Yani bu, hayatınızda inşa ettiğiniz bir savunmadır.


Stresin Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkisi


Stres vücutta birçok farklı fizyolojik tepkiyi tetikler. Bu, vücudu savaş ve kaç moduna sokar. Bu, vücuttaki her şeyin stresle mücadeleye yönelik olmasını sağlar. Vücut daha sonra iyileşmeye odaklanmaz. Bu, bağışıklık sisteminin işleyişini azaltır. Uzun süreli streste, bağışıklık sistemi iyileşmek için zamanın olduğu zamana göre çok daha az iyi çalışır.


Bağışıklık Sisteminiz İçin Bir Destek Olarak Masaj


Bir masajın hem beden hem de zihin üzerinde birçok olumlu etkisi vardır. Rahatlatıcı, yatıştırıcıdır ve uyku problemlerini iyileştirir. Masajın daha birçok olumlu etkisi vardır. Peki masajın bağışıklık sisteminize de iyi geldiğini biliyor muydunuz? Stres, bağışıklık sistemimizin uzun süre sorunlu kalmasına neden olur. Düzenli olarak masaj yaptırırsanız stres ve gerginlik azalır. Bu, vücudunuza iyileşmesi için zaman tanır ve bağışıklık sisteminiz daha iyi çalışır. Bir masaj uyku düzenini iyileştirir. Daha iyi uyku ayrıca bağışıklık sistemini de güçlendirir. Ayrıca, kendinize zaman ayırmak her zaman iyi bir fikirdir. Kendiniz için şefkat ve bir yansıma anı sağlar. Bir masaj, kendiniz için tipik bir andır.


Uçucu Yağların Bağışıklık Sistemi Üzerindeki Etkisi

Bazı uçucu yağların bağışıklık sistemi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu görülmektedir. Bunu %100 bilimsel olarak kanıtlamak için çok az araştırma yapılmış olmasına rağmen, bunun için artan bilimsel kanıtlar da vardır.


Masöz

Antiviral Masaj Yağı

Masajınız sırasında antiviral masaj yağı kullanarak bağışıklık sistemine ekstra bir destek vermiş olursunuz. Masaj yağında belirli esansiyel yağlar kullanıldığında, masaj yağının antiviral etkisi vardır. Dört çeşit antiviral masaj yağı vardır, bu yağlara bir göz atalım.

  • Tarçınlı Masaj Yağı

Tarçın esansiyel yağı içeren masaj yağı, antiviral ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu da bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Baharatlı, sıcak koku güvenlik hissi verir. Tarçın, kışın, geçmişin ve elmalı turtanın tipik kokusudur. Ayrıca tarçın esansiyel yağının vücut ve zihin üzerinde ısınma etkisi de vardır ve kas gerginliğini azaltır.

  • Bergamot Masaj Yağı

Bergamot esansiyel yağı içeren masaj yağı, antiviral etkiye ve taze, narenciye kokusuna sahiptir. Bergamot esansiyel yağı, bergamot portakal ağaçlarından elde edilir. Uçucu yağ, soğuk algınlığı ve solunum yolu hastalıkları için yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca rahatlatıcı bir etkiye sahiptir ve zihinsel durum üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

  • Maral Bitkisi Masaj Yağı

Maral bitkisi esansiyel yağı içeren masaj yağı da antiviral etkiye sahiptir. Çok güçlü olmadan harika bir meyveli kokuya sahiptir. Maral bitkisinin uçucu yağı Hollanda'da henüz iyi bilinmemektedir, ancak Sibirya'da uçucu yağ soğuk algınlığı ve grip için yaygın olarak kullanılmaktadır. Maral bitkili masaj yağı çok rahatlatıcı ve sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve olumlu bir ruh hali yaratır.

  • Okaliptus Masaj Yağı

Okaliptüs esansiyel yağı içeren masaj yağı, antiviral ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Yüksek oranda antiseptik ve bakterisit olduğu için bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Okaliptüs esansiyel yağı da iltihap önleyici etkiye sahiptir ve soğuk algınlığı şikayetlerinden kurtulmayı sağlar.


Kısacası, bir masaj bu nedenle bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine katkıda bulunabilir. O masaj sırasında antiviral masaj yağı kullanırsanız bağışıklık sistemine daha da fazla destek vermiş olursunuz. Uçucu yağların hastalıklara karşı etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Bu nedenle, hastalıklarla mücadele etmek için uçucu yağlar kullanırken daima bir doktora danışabilirsiniz.


Comentarios


bottom of page