top of page

Baldır Kası Bacak Ağrısı Masajla Nasıl Azaltılır?


Baldır Kası Bacak Ağrısı Masajla Nasıl Azaltılır?

Alt bacak baldır ağrıları bazı kolay kendi kendine masaj teknikleriyle giderilebilir. Sabahları ağrıyan baldırlar ve ayaklarla uyanmak, güne hayal kırıklığı yaratan bir başlangıçtır. Alt bacaklarınızdaki zonklayan ağrıyı azaltmak için evde bu basit kendin yap tekniklerini deneyin ve günün geri kalanını rahatça geçirmenizi sağlayın.


Alt Bacak Ağrılarına Ne Sebep Olur?


Alt bacak baldır ağrısı aniden ve uyarı vermeden ortaya çıkabilir. Bununla birlikte, alt bacaklardaki ağrı, genellikle aşırı çalışan ve yorgun baldır kasları ve tendonlarından kaynaklanan geçici bir durumdur. Bu, gecikmiş başlangıçlı kas ağrıları olarak bilinir ve birkaç gün içinde ortadan kalkmalıdır, aksi takdirde iyileştirici masaj tedavisi ile süreci hızlandırabilirsiniz.


Bacaklarınız vücudunuzda en çok kullanılan kaslardan bazılarını içerir. Attığınız her adım baldır kaslarınızı çalıştırır. Dik bir yokuşta bisiklete binmek veya bir maç sırasında topa ulaşmak için gerinmek gibi günlük olaylar, kaslarınızı kolayca zorlayabilir ve ertesi gün bacaklarınızda ağrı hissetmenize neden olabilir. Bir süre sonra ilk kez koştuktan sonra ağrıyan baldırlar en yaygın tepkilerden biridir.


Alt bacak ağrısının eklemler veya sinirlerle ilgili sorunlarla da ilişkili olabileceğini ve diyabet veya kan pıhtıları gibi daha ciddi tıbbi sorunlarla ilişkili olabileceğini belirtmek önemlidir. Örneğin siyatik, bacak ağrısı şikayetlerinin arkasındaki en yaygın nedenlerden biridir ve esas olarak kas yorgunluğundan ziyade siyatik siniriyle ilgili sorunlardan kaynaklanır. Çektiğiniz ağrılardan emin değilseniz, herhangi bir masaj tekniğini uygulamadan veya profesyonel bir masaj yaptırmadan önce doktorunuzdan tavsiye almanız önemlidir.


Baldır Ağrısı Tedavileri


Bacaklarınızı sıcak bir banyoda uzun süre rahatlatmak, gergin ve ağrılı bacak kasları için hızlı bir rahatlama sağlayabilir. Ağrıyan baldırlarınızı düzeltmeye yardımcı olmak için evde deneyebileceğiniz bir dizi basit masaj tekniği de vardır. Bunlar özellikle bacak germe egzersizleri ile yapıldığında etkili olabilir.


Bol şort giyin ve bacaklarınız omuz genişliğinde açık olacak şekilde bir tabure veya benzeri bir yere oturun. Ağrıyan bacağınızı diğerinin üzerinden geçirin veya baldır kasına erişmek için dizinizi dışarı doğru itin. Dış baldır kasına kendi kendine masaj yapmak için erişmek daha kolaydır, oysa daha derindeki kas muhtemelen en iyi derin doku masajı veya spor masajı yoluyla profesyonel bir terapistin üzerinde çalışması için bırakılır.


Masöz

Ayak bileğinden baldırın tepesine doğru birkaç uzun yumuşak vuruş uygulamak için iki elin parmak uçlarını kullanarak başlayın. Kendi kendine masajın bu ısınma aşamasını en sevdiğiniz yağı veya kremi kullanarak veya dilerseniz hiç yağlama yapmadan (kuru masaj olarak da bilinir) yapabilirsiniz. Ardından, bir kez daha bacağınızın alt kısmından başlayarak baldır kasınız boyunca uzanan çizgileri izlemek için başparmaklarınızı kullanın. Baldırınızın tepesine ulaşana kadar baldır kası boyunca bu dikey başparmak vuruşlarını sürekli olarak tekrarlayın.


Kastaki düğümleri (veya tetik noktalarını) bulmaya çalışmak için biraz daha derine basmak için baş parmağınızı kullanın. Kasın geri kalanından daha sıkı hissedebilir, bir çıkıntı hissedebilirsiniz veya bölge bastığınızda başka yerlerden daha fazla ağrıyabilir. Bir tetik noktası bulduğunuzda, yaklaşık 10 ila 30 saniye boyunca orta derecede basınç uygulayarak başparmağınızı o noktada tutun. Kaslarınızın gevşediğini ve gevşediğini hissetmeye başlamalısınız. Bulabileceğiniz diğer düğümler için tekrarlayın.


Comments


bottom of page