top of page

Bali Masajı Nedir? Teknikleri Nelerdir?

Güncelleme tarihi: 24 Ağu 2021


Bali-Masaji-Nedir-?-Teknikleri-Nelerdir-?

Bali Masajı


Bali masajı, bütün vücudun ve derin dokunun amaçlandığı bütünsel bir masaj yöntemidir. Ayrıca bedensel bir tedavi olmasının yanı sıra zihinsel iyileşmeye de yardımcı olur. Doğu kültürünün bu eşsiz masaj tekniği, Hindistan, Çin ve Güney Asya tedavi yöntemlerinden yararlanarak bugünkü halini almıştır. Bali masajı uygulayan uzman terapistin amacı kişiyi olabildiğince iyi hissettirmesidir. Masaj sırasında kullanılan bitkisel yağlar ile antik Hindistan’ın Ayurveda masaj teknikleri ile çok fazla farlılık göstermez, benzerdirler. Her ne kadar teknikleri ve uygulaması çok eskiye dayanıyor olsa da Bali masajının hareketleri ve teknikleri ile ilgili kayıtlar yalnızca 100 yıl öncesinde tutulmaya başlanmıştır.


Bali Masajı Nedir? Teknikleri Nelerdir?

Her masajın farklı tekniği, farklı pozisyonları vardır. Bali masajında çoğunlukla masaj yatağı kullanılır, fakat uygun bir zeminde de yapılabilir. Aromaterapik yağlar Bali masajı uygulamasında önemlidir. Hem ciltteki sürtünmenin azalması için hem de kokuları ile zihinsel bir rahatlama sunabilmek için bitkisel yağlar olmadan Bali masajı düşünülemez. Bali masajında yağlar kadar atmosfer de çok önemlidir. Görsel ve işitsel olarak, kişinin beyin kontrolünü bırakıp bütün bedeninin gevşemesi istenir. Bu sebeple hoş kokulu tütsüler, gözü yormayacak bir ışık ve müzik bu tedavi biçiminin daha da etkili olması için tercih edilir.


Doğu kültürünün bütün dünyaya yayılmış bu tedavi biçiminin teknikleri incelenecek olursa, öncelikle Bali masajının bütün vücuda uygulanan bir masaj yöntemi olduğu bilinir. Kişinin cilt tipine göre aromaterapik yağların seçimi sonrası hafif tempo ile masaja başlanır. Masajın uygulandığı bölgeler ile masajın uygulanmayan bölgeler arasındaki sıcaklık farkının önlenmesi adına ince bir örtü ile vücudun kalan kısımları kapatılır. Her ne kadar hafif tempoda başlamış olsa da kuvvetli baskılar ile kas dokusunun esnetilmesi ve vücudun gevşemesi amaçlanır. Kuvvetli basınç uyarıları sırt bölgesinde, omuz ve boyun bölgesinde daha fazla uygulanmaktadır. Burada kasların gerginliği dürüş ve oturuş rutininden kaynaklı olarak daha fazla gergin ve esnetilmeye ihtiyaç duyulur. Yine de bu masaj türü sert bir masaj türü değildir.


Bali masajı kafa bölgesinde de hafif yoğurma hareketleri uygulanarak kan akışının baştan uca hızlandırılmasına yardımcı olur. Uzman terapistler kan ve enerji akışının bütün bedende harekete geçmesi için yoğurma, baskılama, sıkma ve yuvarlama gibi hareketlerinin kombinasyonu ile masaj yapar. Bali masajında akupresür ve refleksoloji masajı da önemlidir. Akupresür ile yani vücutta bulunan basınç noktalarına parmak ile baskı uygulayarak kan akışını bütün vücutta hızlandırma amacıyla denge sağlanırken, el, ayak gibi uzuvların da bu harekete dahil edilmesi ile bütün bedenin gevşemesi ve rahatlatılması amaçlanır. Bali masajı bir nevi akupresür ve refleksoloji masajının kombinasyonlarını da içermektedir.


Bali Masajının Faydaları Nelerdir?


  • Derinden gergin ve düğümlü olan kaslar özelinde yüksek oranda rahatlama ve esneklik sağlar. Bu nedenle oluşan ağrı ve krampların da azalmasına yardımcı olur.

  • Bitkisel yağların kullanımı koku duyusunu etkileyerek zihinsel olarak daha iyi hissetmeye yardımcı olur.

  • Bulunan ortamın görsel ve işitsel olarak kişiyi rahatlatıp, zihninin boşaltılmasına yardımcı olur.

  • Bali masajı içerdiği akupresür ve refleksoloji teknikleri ile kan akışının ve dolayısıyla enerjinin bütün bedene yayılması ve vücudun dengeye ulaşması hedeflenir.

  • Artan kan akışı ve ısınan vücut üst deri tabakasında yani cildin katmanında canlılık ve sağlıklı bir görünüme kavuşmada yardımcı olur.

  • Belirli noktalara uygulanan baskılar, beynin birden çok uyarıyı etkinleştirmiş olacağı için ağrıların hafiflemesine etkili olur.

  • Zihinsel rahatlama hissiyle beraber düzenli yapılan Bali masajının kişi psikolojisi üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kaygı, stres gibi fiziksel olarak da etkileri olan rahatsızlıkların etkilerini hafifleterek, bu olumsuzlukların önüne geçer.

Comments


bottom of page