top of page

Baş Ağrısı, Migren ve Stres Giderici Masaj Nasıl Yapılır?


Baş Ağrısı, Migren ve Stres Giderici Masaj Nasıl Yapılır?

Baş ağrısı maalesef çok yaygındır. Acı verici ve yıkıcı olabilirler ve bazen zayıflatıcı olabilirler. Neyse ki, baş ağrıları için masaj, ağrıyı yatıştırmaya ve sık görülen baş ağrılarını uzak tutmaya yardımcı olabilir.


Baş ağrısına birçok iç ve dış faktör neden olur. Stres en büyük suçlulardan biridir, dehidrasyon bir diğeridir. Bazen baş ağrıları kaçınılmazmış gibi görünebilir; bazı insanlar sürekli onlarla yaşar. Ancak, durum böyle olmak zorunda değil. Baş ağrıları için doğru masajı seçerek ağrınızı ve endişelerinizi bir anda hafifletebilirsiniz.


Baş Ağrısına Ne Sebep Olur?


Baş ağrısına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey vardır:

  • Bolca su için. Bu baş ağrısına neden olabilecek iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

  • Düzenli egzersize katılın yapın ancak aşırıya kaçmamayı unutmayın. Küçük, sık egzersizler daha az yorgunluğa neden olur.

  • Biraz dinlenin. Şakaklarınızda gergin bir ağrı gibi bir şey yaşıyorsanız, bu dinlenme yoluyla daha iyi hale getirilebilecek bir stres göstergesi olabilir.

  • Açlık baş ağrısı gerçek bir şeydir, bu yüzden öğün atlamayın, yemek yediğinizde ağrınızın kaybolduğunu fark edebilirsiniz.

  • Bilgisayara düzenli olarak ara verin. Mavi ışık frekanslarına aşırı maruz kalmak baş ağrısına neden olabilir.

  • Stresiniz hakkında birisiyle konuşun. Zor zamanlar yaşıyorsanız, bir arkadaşınızla veya bir profesyonelle konuşmak en iyi çözümdür.

Baş Ağrısı İçin Masaj


Genel olarak konuşursak, tüm masajlar stresi hafifletmeye ve baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Sizi rahat bir duruma taşırlar ve vücudunuzdaki kan akışını teşvik ederler. Stressiz, baş ağrısız bir vücut elde etmek söz konusu olduğunda, belirli masajlar diğerlerinden daha iyidir. Profesyonel masajların kronik baş ağrılarının sıklığını azalttığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

  • Baş Masajı

Baş ağrısını azaltmanın baş masajından daha iyi bir yolu var mı? Saç deriniz, baş ağrısına yol açan gerilimi tutan çok ince kaslara ev sahipliği yapar. Deneyimli bir masaj terapisti, başınızdaki kilit noktalara baskı uygulayarak zihninizi rahatlatabilir ve kan dolaşımını teşvik edebilir. Baş masajlarının baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olmasının yanı sıra bir takım başka faydaları da vardır. Örneğin, artan kan akışı saç köklerinizi güçlendirmeye yardımcı olur ve saçın güçlenmesine yardımcı olarak saç dökülmesinde azalmaya yol açar. Ayrıca kafa derinizdeki yüksek gerilim nedeniyle bu bölgeye yapacağınız masaj tüm vücudunuzu rahatlatabilir. Tam vücut masajı yaptırmış gibi hissetmenizi sağlar.

  • Aromaterapi Masajı

Aromaterapi masajları, baş ağrıları için masaj olarak mükemmel bir seçimdir. Masaj yağı ve uçucu yağların bir kombinasyonunu kullanarak, çeşitli arzu edilen sonuçlar üretirler. Sakinleştirici bir masaj için masaj terapistiniz lavanta veya papatya kullanır. Enerji verici bir masaj, sizi neşelendirmeye yardımcı olmak için biberiye veya limon otu içerebilir.


Burun boşluğunuz, beyninizin duygularınızı kontrol eden, sinir sisteminizi ve hormonlarınızı etkileyen alanı olan limbik sisteminize bağlanır. Rahatlatıcı bir masaj sırasında doğru yağ moleküllerini soluyarak, kokuların tadını çıkarırken stresinizin dağıldığını hissedebilirsiniz. Gerçekten tam vücut deneyimi haline gelir.


Masaj
  • İsveç Masajı

İsveç masajı en popüler masaj türlerinden biridir. İsveç masajı, stres atmak için en iyi masaj olarak bilinir. Uzun ve yavaş masaj vuruşlarını derin doku teknikleri ile birleştirir. Bu eylemler, kaslarınızı ısıtmaya ve dokularınızda depolanan toksinleri temizlemeye yardımcı olur. İsveç masajı, nefes almayı bile teşvik eden yatıştırıcı, ritmik bir akış içerir. İsveç masaj terapisti tipik olarak boynunuza, omuzlarınıza ve sırtınıza, özellikle de alt sırtınıza ve kollarınıza odaklanır. Derin vuruşlar, tüm kas dokularınıza erişmenize ve tuttuğunuz tüm stresi serbest bırakmanıza yardımcı olur. Ek bir fayda olarak, bu masaj teknikleri kas ağrılarını azaltmaya ve vücudunuzun daha esnek hissetmesini sağlamaya yardımcı olur.

  • Derin Doku Masajı

İsveç masajı vücudunuzun bir bütün olarak masaj yoluyla daha iyi hissetmesine yardımcı olurken, derin doku masajı değişiklik gösterir. Bu masaj şekli, kaslarınızdaki düğümlere veya tetik noktalara odaklanarak doğrudan kas ağrınızı hedefler. Derin doku masajı, deneyimli bir iyileştirici masaj terapistinin ellerinde en etkilidir. Vücudunuzdaki düğümleri çalıştırarak kaslarınız daha rahat bir duruma döner ve çok daha az gerginlik hissedersiniz.

Comments


bottom of page