top of page

Baş Ağrısına İyi Gelen Masaj Teknikleri


Baş-Ağrısına-İyi-Gelen-Masaj-Teknikleri

Özellikle mevsim değişiklikleri ya da hava sıcaklığının düşmesi ile baş ağrısı gibi durumlar da kaçınılmaz oluyor. Bu durumun sebebi yalnızca mevsim koşulları değil tabii ki. Gündelik yaşantıdaki stres, uykusuzluk, yorgunluk, yoğunluk ya da bağışıklığın düşmesi gibi sebeplerle de baş ağrılarına maruz kalabiliyoruz. Baş ağrısı ile savaşırken kullanabileceğimiz, uygulayabileceğimiz masaj teknikleri ile kendimizi nasıl rahatlatabileceğimizi sizler ile paylaşmak istedik. Masaj teknikleri ile baş ağrılarına veda edin...


Baş Ağrısı Neden Olur?


Öncelikle belirtmemiz gereken bir durum var. Kronik olarak gelişen baş ağrısı için kesinlikle bir uzmana başvurulmasını öneriyoruz. Çünkü baş ağrısının çok farklı nedenleri de olabiliyor. Örneğin akut sinüzit, türlü enfeksiyonlar, göz bozuklukları, diş rahatsızlıkları gibi...


Eğer bir uzmana danıştıysanız ve herhangi bir sorun çıkmadıysa vücudunuzdaki bazı noktalara uygulayabileceğiniz basınçlar ile baş ağrısını yenebilirsiniz. Önereceğimiz masaj teknikleri yorgunluk, stres ve uykusuzluktan kaynaklanan baş ağrıları için önerilen uygulamalardan oluşmaktadır.


Baş Ağrısına İyi Gelen Masaj Teknikleri Nelerdir?


Baş ağrısını dindirmek, geçirmek için basınç uygulayacağınız noktalar, vücut üzerinde rahatlamayı tetikleyen alanlardır. Hatta bu konu ile ilgili olarak akupunktur gibi uygulamalar bütün dünyada oldukça popüler. Bu uygulamalardaki amaç ise, sağlığı iyileştirmek, vücut dengesini geri kazanmak ve ağrıyı azaltmak.


2002 senesinde bilim insanları aracılığı ile yapılan bir çalışma var. Bu çalışmada kronik olarak gerilim tipi baş ağrısı yaşayan kişilere altı ay kadar haftada üç defa ağrıyı geçirmeye yönelik masaj teknikleri uygulanmış. Çalışmanın ilk haftasında deneklerin baş ağrısı durumu gerilemeye doğru başlamış. Ortalama olarak 8 saat boyunca baş ağrısı çeken kişilerde ise bu süre 4 saate inmiş ve haftanın her günü yaşanılan bu ağrı yalnızca 2 güne indirilmiş.Baş Ağrısı İçin Uygulanabilecek Masaj Teknikleri Nelerdir?


El Üzerinde Masaj


Elinizin üzerinde uygulayabileceğiniz bu masaj tekniğinde başparmak ve işaret parmağı arasındaki noktaya odaklanmalısınız. Diğer elinizin başparmağı ve işaret parmağıyla bu noktaya yaklaşık 10 saniye kadar hafif bir şekilde basınç uygulamalısınız. Ardından 10’ar saniye sağ ve sola doğru küçük dairesel hareketler ile basıncı devam ettirmelisiniz. Aynı işlemi diğer elinizde de uygulayabilirsiniz. Bu basınç noktasının baş ve boyun kısmındaki gerilimi azaltıp, baş ağrısını da azalttığına inanılıyor.


Yüz Üzerinde Masaj


Yüz bölgesinde kaşların arasında kalan burun köprüsüne uygulamanız gereken bu masaj tekniğiyle rahatlamanız mümkün olacak. Burnunuz ile kaşlarınızın birleştiği iki noktaya işaret parmaklarınızla hafif bir şekilde baskı uygulamalısınız. Yaklaşık 10 saniye kadar basınç uyguladıktan sonra serbest bırakın ve derin nefes alarak rahatlayabilirsiniz. Bu basınç noktalarına baskı uygulayarak göz yorgunluğu ve sinüs ağrısı gibi durumlar ile ortaya çıkan baş ağrısını da hafifletebilirsiniz.


Boyun Üzerinde Masaj


Boynunuzun arkası yani ense kısmında uygulamanız gereken bu masaj tekniğinde dikey boyun kasları arasındaki boşluklara baskı uygulamamız gerekiyor. Bu bölgeyi tespit edebilmek adına, kafanızı öne doğru eğdiğinizde dokunarak yumuşaklığını hissettiğiniz bölgeyi hissedebilirsiniz. Her iki elinizin işaret parmağı ile bu noktalara yaklaşık 10 saniye kadar basınç uygulamalısınız. Bu basınç hareketi ise yukarı doğru olmalı. Ardından bırakın ve tekrarlayın. Kendinizi iyi hissedene kadar derin bir şekilde nefes alıp vererek bu tekniği uygulayabilirsiniz.


Alın Bölgesinde Masaj


Kaşlarınızın tam orta kısmında uygulayacağınız bu teknik de çok kolay. İşaret parmağınız ile bu alana 1 dakika kadar sert bir şekilde basınç uygulayabilirsiniz. Ardından iki elinizin işaret parmakları ile alnınıza doğru, kaşınıza paralel olarak hafif basınçlar ile masaj uygulayabilirsiniz. Bu teknik ile yine göz yorgunluğu ve sinüs basıncı nedeniyle oluşmuş olan baş ağrılarının hafifletildiği de düşünülüyor.

Comments


bottom of page