top of page

Baş Masajı Neden Çok İyi Hissettirir?


Baş Masajı Neden Çok İyi Hissettirir?

Öngörülen baş masajı teknikleri, eski bir tıbbi sistem olan Ayurveda'nın bir parçası olarak Hindistan'da ortaya çıkmıştır. Ayurvedik öğretiler, fizyolojik yönlerimizi zihinsel sağlıkla ilişkilendiren yedi çakradan oluşan her birimizin içindeki içsel enerji akışlarını tanımlar. Engellenen enerjiyi serbest bırakmak için çakraları açmak ve bir dengeye ulaşmak tüm Ayurvedik masajın anahtarıdır. Yedi çakradan ikisi bu bölgede bulunduğundan, baş masajı özellikle önemli kabul edilir.


Baş Masajı Nasıl Hissettirir?


Bu esas olarak akupresür tarzı bir tedavidir, bu nedenle terapistin parmaklarının ve başparmaklarının uçları ile her elin avuç içleri kullanılarak gerçekleştirilir. Masöz, cildinizi ısıtmak ve dokunuşuna alışmanızı sağlamak için hafif bir sürtünme hareketi kullanarak genellikle başınızdan ziyade omuzlarınızın üst kısmından başlar. Ardından, belirli akupunktur tipi basınç noktalarına daha güçlü bir dokunuş uygulayarak tedavinin derinliğini istikrarlı bir şekilde artıracaktır. Bu yöntem, uygulama alanının hemen altındaki düğümlü kaslardaki gerginliği gidermeye yardımcı olabilir, ancak çoğu zaman vücudunuzun başka yerlerinde de hisler hissedebilirsiniz. Bu kaydırma etkisi, miyofasyal veya tetik nokta tedavisi olarak da bilinir.


Tedavi, saç derinize ve saçınıza ulaşmadan önce, omuzlarınızdan boynunuza doğru istikrarlı bir şekilde ilerler. Saç derinize ulaştığınızda, terapistiniz sizi rahatlatmak için başlangıçta daha hafif, döner hareketler uygulamak için başparmaklarını ve parmak uçlarını kullanacaktır. Periyodik olarak daha derin bir kuvvet de her noktada 5 ila 10 saniye boyunca başın etrafındaki belirli basınç noktalarına sakin bir şekilde uygulanır. Bu noktalar, akupunktur ve çakra teorilerinin bir kombinasyonuna dayanmaktadır.


Yağlı veya yağsız olarak baş masajı yapılabilir. Kuru masaj, işe veya diğer etkinliklere hemen dönen ve duş almaya vakti olmayan kişiler için popülerdir. Ancak yağ bazlı bir masaj daha da lüks olabilir. Yağ, özellikle saçınızın ve saç derinizin etrafındaki hareketlerin sorunsuz bir şekilde iletilmesini sağlayan yağlama sağlar. Uçucu yağların kokusu, spesifik doğal terapötik nitelikleri sayesinde daha fazla fayda sağlayabilir, bu nedenle tedaviniz için en iyi yağı seçmek önemlidir.


Migreni Tedavi Edebilir Mi?


Baş ağrıları zaman zaman çeşitli nedenlerle hepimizi etkileyebilir. Bu baş ağrısı akut olduğunda ve başınızın bir tarafına odaklandığında, buna migren denir. Başınızdaki zonklayıcı ağrının yanı sıra migren başınızı döndürebilir. Kadınlar migrenden erkeklerden daha fazla muzdarip olma eğilimindedir (%25'e karşı %6). Tetik nokta terapisi ve yukarıda açıklanan tapotement teknikleri ister erkek ister kadın olun, genellikle hemen hemen rahatlama sağlar. Migreni masajla tedavi etmek, kas dokularını manipüle etmek yerine yatıştırıcı ve sakinleştirici bir dokunuş uygulamakla ilgilidir.


Masajın indüklediği şakaklarınızın etrafındaki kan akışının artmasının da baş ağrılarını hafifletmeye yardımcı olduğu gösterilmiş olsa da, yardımcı olan sadece fiziksel dokunma unsurları değildir. Migreniniz olduğunda kaliteli bir baş masajı tercih etmek, ortamı ayarlamanın değerli ek faydalarına sahiptir.


Evde Masaj

Baş Masajının Faydaları


Baş masajı birkaç nedenden dolayı iyi hissettirir. Kafalarımız vücudumuzun en hassas sinirlerinin çoğunu içerir ve bu bölgelere uygun şekilde uygulanan baskı, ruh halimiz üzerinde anında sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir. Bu da stresin neden olduğu gerilimi azaltmaya ve baş ağrılarına son vermeye yardımcı olabilir. Ayrıca tıkalı burun ve migren ile yardımcı olabilir. Bu faydaların birleşimi genellikle daha iyi uyumamız anlamına gelir.

Comments


bottom of page