top of page

Bedenimizde Bulunan Ağrı Kesme Noktaları


Bedenimizde-Bulunan-Ağrı-Kesme-Noktaları

Gün içinde yaşanan stres, gerginlik başta olmak üzere birçok çeşitli nedenden dolayı bazı ağrılar yaşanabiliyor. Birbirine bağlı birçok sinirden oluşan insan bedeninde, vücudunda bulunan bazı noktaların uyarılması ile bu ağrılara son vermek mümkündür. Çin’de uygulanan baskıyla tedavi tekniği olan akupresür ile ağrılar da son buluyor. İlk olarak 5000 yıl öncesinde, Çin’de uygulanmaya başlanan eski bir tedavi tekniği, yöntemi olan akupresür, bedeni detoks etmek, sırt ve yüz kaslarını yumuşatmak ile ağrıyı hafifletmek amacıyla uygulanıyor.


Gergin olan kasların rahatlaması, kan dolaşımının artması, vücuttaki ağrıların da son bulması adına akupresür noktalarını bilmek ve bu alanlara, bölgelere baskı uygulamak gerekiyor. Bunun yanı sıra bu uygulama ile ruhsal dengesizliklerinde önüne geçilebildiğini de belirtmek isteriz. Uzun yıllardır Çin’de uygulanan bu tedavi yöntemi, günümüzde dünyanın bir çok ülkesi tarafından da bilinmekte ve uygulanmaktadır. Küçük müdahaleler ile ilaç kullanmadan, vücuttaki sağlık problemlerinin giderilmesi amacıyla uygulanmaktadır.


Akupresür Noktaları Hangileridir?


Perikardiyum Noktası: İç ön koldaki bileğin, üç parmak kadar altında iki tendon arasında bulunmakta olan perikardüyum noktasına baskı uygulanması, yol tutmalarında, mide bulantılarında, kartal tünel sendromunda ve baş ağrılarında da etkiyi azaltmak adına kullanılmaktadır. İki tendonun ortasına yaklaşık 4 - 5 saniye kadar basınç uygulamanız yeterli olacaktır.


Dinginlik Denizi Noktası: Göğüs kafesinin ortasında, göğüs kemiklerinin sonundan yaklaşık 4 parmak kadar yukarıda bulunmakta olan bu nokta, kronik yorgunluk, stres, gerginlik, depresyon, endişe ve korku durumlarında etkili olmaktadır. Parmak ucunuz ile bu alana yaklaşık 1 dakika kadar masaj uygulamak yeterli olacaktır.


Tai Chong Noktası: Ayak parmağının üstünde, başparmağı ve ikinci ayak parmağının buluşmuş olduğu nokta olan Tai chong noktası, göz problemleri, baş ağrısı ve yorgunluk faktörlerinde etkilidir. Yaklaşık 2 dakika süresince hafif olacak şekilde bu noktaya bastırın ve günlük 3 defa olacak şekilde tekrarlayın.


Rüzgarın Evi Noktası: Kafatasının altında yer alan oyukluğun ortası olan bu nokta, boğaz yanması ve baş ağrılarında etkili olması adına kullanılır. Bunun yanı sıra burun kanamaları ve rahatlamak için de bu noktaya başvurulabilir. Parmak ucu ile basınç uygulayın ve yaklaşık 2 dakika kadar bekleyin. Gerekli durum olur ise tekrarlayın.Parmakların Birleşme Noktası: Elinizin baş parmağı ve işaret parmağı arasında olan noktadır. Diş ağrıları, boyun ve omuz ağrıları, hatta kimi zaman migren ataklarında bile etkili olabilmektedir. Dairesel hareketler çizerek, yaklaşık bir dakika kadar masaj uygulamanız yeterli olacaktır.


Eğri Havuz Noktası: Kolunuzu büktüğünüzde, dirseğe yakın bir yerde bulunan bu nokta, kabızlık, karın ağrısı, ishal, boğaz ağrısı, dirsek sorunlarını azaltmak adına kullanılır. Bir dakika kadar, kolunuzun dirsekten bükülü olmasını sağlayarak saat yönünde olacak şekilde, sert olarak bir masaj uygulamanız bölgenin uyarılmasını sağlayacaktır.


Kunlun Dağları Noktası: Ayak bileğinizin eklemi ve Aşil tendonu arasında bulunan bu nokta, mesanenin çalışmasını ve vücuttaki, bedendeki ağrıların yok edilmesini sağlamaktadır. Üstelik lombar ismi verilen bel kısmındaki omurganın kuvvetlendirilmesi adına kullanılmaktadır. Baskı uygulayarak, yaklaşık bir dakika boyunca bu noktaya baskı uygulamanız yeterli olacaktır.


Üçüncü Göz Noktası: İki kaşın ortasında yer alan bu nokta, baş ağrısı, burun tıkanıklığı, sinüs problemlerinde etkilidir. Bunun yanı sıra uykusuzluk, stres, endişe gibi durumlarda, rahatlatmak adına kullanılır. Yaklaşık bir dakika boyunca, bu noktaya basınç uygulamak yeterlidir.


Çin tıbbında bu tarif edilen baskı uygulanan, bu akupunktur noktalarının isimleri ise şöyledir;

  • Baş Ağrısı İçin - Yindang Noktası

  • Sırt Ağrısı İçin - Ling Gu Noktası

  • Diş Ağrısı İçin - Hukou ve Xiaguan Noktaları

  • Omuz Ağrısı İçin - Jianjing Noktası

  • Kalp Ağrısı İçin - Nejguan Noktası

  • Regl Sancısı İçin - Taichong Noktası


Comments


bottom of page