top of page

Bel Ağrısına İyi Gelecek 3 Doğal Tedavi Yöntemi


Bel-Ağrısına-İyi-Gelecek-3-Doğal-Tedavi-Yöntemi

Bel Ağrısının Nedenleri


Bazı bireyler spor yaparken ya da bir kaza geçirdiğinde belini incitebilir, ancak bir başka kesim ise, yataktan kalkmak ya da ayakkabılarını bağlamak gibi kolay, gülük bir harekette bel incitir. Ek olarak, obezite, kötü duruş pozisyonları, artrit ve psikolojik stres gibi diğer faktörler de bel ağrılarına sebep olabilir ya da bunları komplike hale getirebilir.

Bel ağrılarının şikayetlerinin büyük bir çoğunluğu mekanik bir nedenden kaynaklanır. Yani belinizin etrafındaki kemik, kas, bağ, diskler ve diğer yumuşak dokulardan. Ancak bazen iç organ hastalıkları, tümörler, enfeksiyonlar ve doğuştan gelen bazı durumlar da bel ağrılarına neden olabilir. Bu sebeple de bel ağrınızın hangi sebepten kaynaklanmış olduğunu öğrenmek adına mutlaka bir doktor muayenesine gitmeniz, tavsiye ederiz.


Bel Ağrısına İyi Gelecek 3 Doğal Yöntem


Medikal Masaj


Masaj önemli yan etkileri ya da riskleri olmayan güvenli bir tedavi seçeceği, yöntemidir. Bel ağrısına ne iyi gelir? Bel ağrısı nasıl geçer? Şeklinde arama yaptığınızda masaj karşınıza çıkan sonuçlar arasında ise en sık olanıdır. Yani, en popüler tedavi yöntemlerinden birisi haline de gelmiştir.


Medikal Masaj Teknikleri:


1 - Derin Doku Masajı: Bu teknik, kaslar ve tendonlar da dahil olmak üzere vücudun daha derin katmanlarına baskı uygulayarak vücudun ağrılı olan bölgelerine hitap eden yavaş ve kasıtlı vuruşlar kullanmayı içerir. Bu masaj çeşidi, kronik bel ağrılarını hafifletmeye de yardımcı olabilir.


2 - Miyofasyal Gevşeme: Bu teknik, muayenede bulunan miyofasyal bağ dokusu kısıtlamalarına hafif ve devamlı bir basınç, baskı uygulanmasını ve spesifik germe ile birleştirilmesini içerir. Bu tekniğin amacı ağrıların giderilmesi ve hareketin tekrardan sağlanmasıdır.Manuel Terapi


Çoğunlukla manuel terapi olarak isimlendirilen spiral manipülasyon, omurga eklemlerine kontrollü kuvvetler yapan eller ya da yardımcı cihazlar ile gerçekleştirilir. Omurga manipülasyonu, omurga eklemlerinin hem mobilizasyonunu hem de manipülasyonunu içerir.

Mobilizasyon, omurganın normal olan hareketlerindeki hareketlerini ifade eder. Terapist eklemi harekete geçirmek adına yavaş, pasif hareketler kullanır. Terapist, artan bir hareket aralığına geçmeden önce başlangıçta küçük bir aralıkta çalışır. Manipülasyon ise pasif hareket açıklığında ya da sonuna yakın ani bir kuvvetin uygulanmasını içerir.


Kuvvetlendirme Egzersizleri Yapın


Sağlık faydaları için egzersiz yapma fikri yeni değil, fakat sorun, pek çok birinci basamak hekiminin bel ağrısı hastalarına egzersiz önermemesidir. Bununla beraber, egzersiz ve kuvvet antrenmanı hem kronik hem akut bel ağrısının tedavisi için önemli bir bileşendir.


Sonuç Olarak Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?


Bel ağrısı yaygın olan bir durumdur ve bazı durumlarda ise zayıflatıcı olabilir, bu da hastaları bel ağrısı için çözüm şeklinde aramalara itebilir. Son zamanlarda, bel ağrısı için doğal tedavi arayan bireylerin sayısında da ciddi bir artış oldu. Bunu masaj, egzersiz ve manuel terapi gibi konservatif aramaların yükselmesinden de anlamak mümkün.


Özellikle de son zamanlarda manuel terapi de kullanılan kütletme insanların dikkatini çekmekte. Bel ağrısı çekiyorsanız, konservatif tedavilerin bir kombinasyonunu kullanmak da en etkili sonuçları beraberinde getirebilir. Konservatif tedavi seçeneklerini deneyin. Daha az ağrı ve gelişmiş fonksiyonla daha sağlıklı bir bel için ihmal etmeyin. Unutmayın ki, ağrı kesiciler sorunu çözmez yalnızca erteler ve hatta daha da kötü sonuçlara da neden olabilir.


Comments


bottom of page