top of page

Bel Ağrısını Azaltmanın 5 Yolu


Bel-Ağrısını-Azaltmanın-5-Yolu

İnsan vücudunda omurga dümdüz değildir. Dümdüz olsaydı zaten yürüdüğümüz zaman tüm o yürüyüşü beyinde hisseder ve yürüyemezdik. Omurgaya yandan bakıldığında S şeklindedir yılan kavisidir. Yani boyun C şeklindedir sırt ters C şeklindedir bel yeniden C şeklindedir. Şimdi farkındaysanız yeni büro koltuklarında beli desteklemek adına bir kavis bulunuyor. Yandan çevirildiği zaman belinizin o çukurunu dolduran düzenekler bulunmakta. Bunlar kronik bel ağrısını önlemek adına geliştirilmiştir. Kişi çok oturan bir meslek grubuna sahip ise;

  • Bir saat oturduktan sonra yaklaşık 10 dakika boyunca kalkıp dolaşmalı değişik hareketler yapmalıdır.

  • Duruş, oturuş bozukluklarına dikkat edilmesi çok önemlidir.

  • Bulunan ortamdaki hava koşullarına dikkat edilmesi gerekir. Klima, cereyan gibi etkenlere de maruz kalınmamalıdır.

  • Bilgisayar başındaki bireyler kalın mouse-pad kullanmalı, dirseğini dayamadan dirsek dışarıda olacak şekilde mouse kullanması gerekir.

  • Saatlerde bilgisayara bakılmaması gerekir. Çünkü insan gözü bilgisayara baktığı vakit normal görüyorken bunu kamera ile bu kaydı yaptığınızda türlü dalgaları görebilmek mümkün. Bu gözlerin kasını da yormaktadır. Görme bozukluklarına yol açar. Bilgisayarın radyasyon bakımından da insan bedenine, vücuduna zararı vardır. Bu sebepten bilgisayardan mümkün oldukça uzaklaşmak gerekiyor.


Bel Ağrısı Çeken Birisi Neler Yapmamalıdır?


Ağrıları azsa öncelikle bireyin duruşuna, oturuş bozukluklarına dikkat etmesi gerekir. Fakat bu ağrı sıklığı artıyor ise ve ilerliyorsa bir beyin cerrahı ya da bir fizik tedavi uzmanına gidilerek muayene olması, kabinde de MR, tomografi veya herhangi bir görüntüleme yönteminden faydalanılarak ağrının sebebinin ne olduğu tespit edilmesi gerekir.


Ağır kaldırma bel veya boyun ağrılarını arttıran sebeplerin başında yer almaktadır. Fakat duruş, oturuş bozuklukları boyun, bel ağrılarının daha fazla görülmesine sebep olmaktadır. Bir hamal ile br bankacı kıyaslandığında bir bankacının daha çok bel ve boyun ağrısı çekmiş olduğu gözlemlenmektedir.Masaj Yaptırmak Bel Ağrısı İçin Yararlı Mıdır?


Ağrı, kasın gerilme ve tutulumuna bağlı bir ağrı ise masaj, kasları kısmen de olsa gevşetip, rahatlatacağı için faydalı olabilir. Tabi masaj uygulamasının bir profesyonel terapist aracılığı ile yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde bilinçsiz bir şekilde uygulanan masaj çok daha ciddi sağlık problemlerine sebep olabilmektedir.


Masajın Faydaları


Masaj uygulamasının sayılamayacak kadar çok faydası bulunur. Tabii sağlıklı olanı ve güvenilir olanı bir profesyonel terapist aracılığı ile uygulanıyor olmasıdır. Özellikle boyun, bel, baş ve sırt, kol, bacak, ayaklara uygulanan masaj, zihinsel bir rahatlamaya yol açar. Hafif tempoda, çok fazla baskı yapmadan uygulanan masaj ile beraber yorgun olan kaslar gevşer. Kan dolaşımı artar ve vücutta birikmiş olan toksinlerin, vücuttan kolayca atılmasını kolaylaştırır.


Hangi Egzersizleri Yapmak Gerekir?


Boyun ve bel ağrıları adına en güzel egzersiz yüzmedir. Eğer bir birey bel ve boyun ağrısı çekiyor ise, kasının gerginliğini azalttıktan sonra kasın gerilmesine bağlı olarak zaten ağrı meydana çıkar. Çünkü ağrı bir alarm yöntemidir. Vücutta bir problem olduğunda kas gerildiği vakit ya da tutulduğunda vücut bir alarm çalar. Ağrı aslında bir uyarıdır. Ağrı olduğu zamanda ağrı kesici kullanılır ve evin alarmı kapatılmış, hırsıza evin kapısı açılmış olur. Hırsıza evi açınca problem aslında kesilir gibi gözükür, fakat problem devam ediyordur. Tam tersi olay içeride daha da büyüyordur.


Comments


bottom of page