top of page

Bel Ağrısının Nedenleri ve Belirtileri


Bel Ağrısının Nedenleri ve Belirtileri

Bel ağrısı, fiziksel bir yaralanma veya hastalıktan kaynaklanabilecek omurga bölgesinde rahatsızlıktır. Genellikle lomber bölgede yoğunlaşır. Bel ağrısının rahatsızlığı yüzeyde veya içte hissedilebilir. Bel ağrısı, iç rahatsızlık veya yaralanmanın bir sonucuysa, ameliyat gerekebilir.


Bel Ağrısının Nedenleri


Birçok faktör bel ağrısına yol açabilir; bununla birlikte, en yaygın neden genellikle bir suşla ilişkilidir. Gerilme, aşırı uzama, esneme veya normal vücut hareketine düzensiz ani bir hareket olabilir. Ağır kaldırma, çekme veya bükme ve döndürme gibi yoğun işlerde çalışan insanlar bel ağrısına daha yatkındır. Bununla birlikte, ofis veya oturma işlerinde çalışanların baskıdan bel ağrısı yaşayabileceği durumlar vardır. Alt sırt ağrısının diğer nedenleri şunlardır:

  • Fıtıklaşmış Disk – Bu, omurilik disklerinin yastığı yırtıldığında veya ezildiğinde meydana gelir ve bu da disk için destek eksikliğine neden olur. Fıtıklaşmış bir disk, kaymış veya yırtılmış bir disk olarak da bilinir.

  • Siyatik - Omurganın içinden geçen sinir, siyatik siniri olarak bilinir. Bir disk kaydığında veya yırtıldığında, siyatik siniri etkileyerek bacaklara veya ayaklara kadar uzanan ağrıya neden olabilir.

  • Omurga Eğrilikleri - Omurga eğriliği için iyi bilinen bir isim, çocuklukta gelişen skolyozdur. Düzensiz omurga eğrisi, kaslar ve tendonlar gibi çevredeki bölgelere baskı uygulayarak ağrıya ve duruş bozukluğuna neden olabilir.

Kimler Bel Ağrısı Yaşar?


Hiç kimse bel ağrısına karşı bağışık değildir; daha fazla insan, kontrolleri dışındaki hastalıklara daha duyarlı olabilir. Bununla birlikte, bel ağrısını hafifletmenin ve kendini sırt ağrısını yaşamaktan veya almaktan korumanın yolları vardır. Bel ağrısı ile ilişkilendirilebilecek semptomlar şunları içerir:

  • Alt sırt bölgesinin dışında olabilen donuk ağrı,

  • Uyuşma veya karıncalanma hissi bacaklarda ve ayaklarda hissedilebilir,

  • Kas spazmları,

  • Kısıtlayıcı hareket.

  • Diğer semptomlar, belirli bir duruş veya pozisyonla ilişkili ağrı gibi bel ağrısından kaynaklanabilir. Sadece sırttaki baskıyı veya stresi ortadan kaldıran farklı bir pozisyona geçilerek hafifletilebilirler.

Bel Ağrısı İçin Çözümler


Bel ağrısı yaşarken yapılabilecek şeyler şunları içerir:


Bölgeye sıcak ve soğuk pedlerin dönüşümlü olarak uygulanması. Isı kullanımı ağrıya yardımcı olmak içindir. Aynı zamanda, soğuk kompres olası herhangi bir şişme veya iltihabı azaltmaya yardımcı olmayı amaçlamaktadır.


Harekete devam edin, ancak aşırıya kaçmadığınızdan emin olun; örneğin, egzersiz yapmaya veya yeni bir spora başladıysanız, vücudunuzu zil çaldığında bazı ağrılar gelir. Bazen yapılacak en iyi şey vücudunuzu hareket ettirmek ve kendi kendine çalışmasına izin vermektir. Bununla birlikte, kendinizi aşırı zorlamamaya veya ağrıyı daha da kötüleştirmemeye dikkat edin.


Germe egzersizleri uygulanabilir. Buna yoga, pilates veya tai chi dahildir, çünkü bunlar düşük efor gerektirir ve kas durmuşsa veya bölgeyi çevreleyen kaslar sert veya gerginse yardımcı olabilir. Yavaş hareket egzersizleri yapmak, kasların harekete aşina olmasını destekleyebilir ve daha esnek hale getirebilir.


Anti-inflamatuar ilaçlar sırt rahatlamasına yardımcı olabilir. Bu evde çare, kısa vadelidir ve sonsuza kadar bir çözüm değildir. Bir veya iki gün içinde ağrı düzelmezse veya herhangi bir iyileşme olmazsa, profesyonel destek aramanız önerilir.

Akupunktur, bölgeleri hedef almaya ve olası baskıları hafifletmeye yardımcı olabilecek eski bir uygulamadır.


Bir masaj terapisti terapötik masajlar sağlayabilir. Hafif egzersizler ve germe gibi aktiviteleri içerebilecek bir tedavi planının bir unsuru olan masajı içerecektir. Bel ağrısı kas gerginliğinden kaynaklanıyorsa, birçok kişi kendi başına bir masaj terapisti bulmalıdır. Kas gerginliği için masaj, genellikle ağrıyı hafifletmek için gereken tek şeydir.


Evde Masaj

Tıbbi Bakım Ne Zaman Aranır?

Bacaklarınızda, ayaklarınızda veya vücudunuzun herhangi bir bölgesinde his kaybı yaşarsanız, fıtıklaşmış bir disk veya spazmdan daha kötü olabileceğinden profesyonel yardım almanız çok önemlidir. Tıbbi yardım aramanın diğer nedenleri, nefes alma, yürüme ile mücadele etmeye başlamanız veya bağırsak hareketinizde büyük bir değişiklik fark etmenizdir. Bunlar, bel ağrısından çok daha şiddetli bir şeyin olası belirtileridir.


Kendinizi işte, evde veya bir aktivite yaparken yaralarsanız, vücudunuzu dinlemek çok önemlidir. Bazen sırtımızın sıcak ve soğuk bir tedaviye ihtiyacı olup olmadığını veya profesyonel bir dikkat gerektirip gerektirmediğini ölçebiliriz. Unutmayın, herkes bel ağrısına eğilimli olabilir, ancak aşırı şiddetlenmeden onu önlemek ve tedavi etmek için önlemler alabiliriz.

Comments


bottom of page